A kéregetés közbiztonsági probléma is – Tudatosító kampány indul Marosvásárhelyen
Marosvásárhely közterein egyre gyakrabban találkozhatunk kéregetőkkel, a probléma kiküszöbölésére törekszik az önkormányzat. Kovács Mihály Levente ügyvivő polgármester kedden összehívta az illetékes intézmények képviselőit. A találkozó célja egy tudatosító kampány elindítása. A városvezető hangsúlyozta: „Ez nemcsak egy társadalmi jelenség, ami a szociális helyzetből fakad, hanem egy közbiztonsági és forgalombiztonsági kérdés is.”
A probléma gyökerei mélyek, hiszen a kéregetők többsége gyerek vagy fiatal, akik családjaik szociális és gazdasági helyzete miatt kerülnek ilyen helyzetbe - mondta a Maszol megkeresésére Kovács Mihály Levente. „Nagyon sok múlik az állami intézményeken és azokon a törvényes kereteken, amelyek lehetőséget adnak az együttműködésre” – közölte a városvezető. Szerinte elengedhetetlen, hogy a társadalom és az intézmények egyaránt felelősséget vállaljanak, és közösen dolgozzanak a probléma megoldásán.
A találkozón felmerült, hogy míg az önmagában indított tudatosító kampány nem oldja meg a kérdést, nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy az emberek másként viszonyuljanak a jelenséghez. „Mindaddig, amíg a gyerekek vagy felnőttek pénzt kapnak kéregetésért, addig önmagában a jelenség nem fog megszűnni” – fogalmazott Kovács Mihály Levente.
A városvezetés egyik fő célkitűzése a lakosság tudatosságának növelése. Sok marosvásárhelyi ugyanis nem látja, mekkora kárt okozhat a jó szándékból adott aprópénz: a gyermekeket gyakran családtagjaik kényszerítik koldulásra, s ha nem visznek haza elegendő pénzt, bántalmazás áldozataivá válhatnak. A szociális környezet, amelyben felnőnek, rögzíti bennük azt az elképzelést, hogy ők már gyerekként kötelesek eltartani a családot.
A koldulás problémája nem csak szociális, hanem közbiztonsági kihívás is. „A piros lámpánál pénzt kérő gyerekek és felnőttek zavarják az autósokat, ráadásul veszélyes helyzeteket teremtenek. Sok bejelentés érkezik arról is, hogy koldusok bemennek teraszokra, kávézókba, és rámenősen próbálnak pénzt szerezni. Az idős járókelők különösen kiszolgáltatottak: előfordult, hogy szabályosan kirabolták őket"-tette hozzá.
A helyi rendőrség tapasztalatai szerint a kéregetők más településekről is érkeznek, így a probléma nem kizárólag a városra korlátozódik. A statisztikák is beszédesek: tavaly több mint 7 000 kéregetésért kiszabott bírságot regisztráltak. A szakemberek szerint kulcsfontosságú, hogy az érintett gyermekeket visszaszállítsák származási helyükre, ahol a gyermekjogvédelmi szolgálat foglalkozik velük.
Az ügyvivő polgármester hangsúlyozta, hogy a mostani találkozó csak az első lépés volt, amelynek folytatása lesz: „Ez egy alap, egy kiindulópont, ahonnan tovább kell lépni, intézkedéseket hozni, és közösen gondolkodni a probléma átfogó kezelésén.”
A legfontosabb üzenet: „Az emberek tehetnek azért, hogy ne adjanak pénzt a kéregetőknek. Ha segíteni akarnak, tegyék azt más módon, mert a pénzadás nem segítség, hanem a probléma fenntartása.” A kampány célja, hogy ezt a tudatosságot erősítse a lakosság körében.
CSAK SAJÁT