A képlet egyszerű: a saját érdekeinket csakis mi tudjuk képviselni
A stabilitás megőrzésére törekedik a következő években az RMDSZ. A Szövetség szerint fontos, hogy egyensúly legyen a közösségek és a települések fejlesztése között, ez is egyik tétje az idei, június 9-ei választásoknak. Interjú Novák Leventével, a Maros Megyei RMDSZ ügyvezető elnökével, a szervezet megyei kampányfőnökével.
– Maros megyében valóban erőt tudott felmutatni az RMDSZ, hiszen sok polgármester és tanácsos fejezi be mandátumát a Szövetség színeiben. Milyennek látja az elmúlt éveket?
– Az elmúlt esztendők a legeredményesebbek voltak a fejlesztések szempontjából. Az az igazság, hogy jöttek a támogatások az Unió részéről, és a polgármestereink ügyesen kihasználták ezeket a lehetőségeket. A bürokrácia kétségtelenül lassít a fejlesztések ütemén, de ezt egyelőre el kell fogadni, a procedúrát be kell tartani. De, mindemellett általánosságban elmondhatom, hogy valóban lendületbe hoztuk a megyét, érződött, hogy fejlődünk. Ezt mindenki látja, aki kicsit is részese a megyének azáltal, hogy itt él, itt dolgozik, itt vállalkozik, itt gazdálkodik.
– A szavazást megelőző napokban mindenhol azt halljuk, hogy nagy a tét. Az RMDSZ hogy kezeli ezt a kihívást?
– Tudjuk, hogy az idei év nagy kihívás elé állítja a Maros megyei magyarságot is. Ezért az RMDSZ idén is tapasztalt, rátermett, erős jelölteket indít mind a polgármesteri székekért, mind pedig a tanácsosi listákon. A Szövetség célja, hogy jelöltjei révén folytassa a fejlesztéseket, megvédje közösségeinket, és hogy ne engedje, hogy mások döntsenek jövőnkről. Azt akarjuk, hogy megmaradjon a béke és a nehezen kialakított egyensúly. Ehhez nekünk, magyaroknak erősnek és egységesnek kell lennünk. Félre kell tennünk vitáinkat, kételyeinket, hiszen a káosz és békétleneséig korszaka jöhet vissza, most ez a veszély. Így, aki június 9-én az RMDSZ-re szavaz, az a magyar közösséget erősíti és a fejlődés folyatását választja és persze európai jelenlétünknek ad esélyt.
– Az Európai Parlament szempontjából mi a tét?
– Egyértelműen az, hogy Brüsszelben legyenek ott azok is, akik a mi érdekeinket képviselik, akik értünk harcolnak, akik a mi hangunkat hallatják. A képlet egyszerű: ha ott vagyunk, akkor van, aki továbbítsa az érdekeinket. Ha nem vagyunk ott, akkor nem hallják hangunk, olyan mintha nem is létezne közösségünk. És az uniós pénzekre szükség van Maros megyében, mert önerőből nem tudunk úgy építkezni, mint az onnan érkező pénzekkel. Ez ennyire egyszerű. Romániának 33 képviselői hely van fenntartva a 720 tagú Európai Parlamentben, ebből mi, a bő egymilliós romániai magyarok legkevesebb kettőt megszerezhetünk. Ilyen aránynál érezhető, hogy az erdélyi magyar képviseletet meg kell becsülni, és azt hiszem, Winkler Gyula és Vincze Loránt két tapasztalt képviselő, akik tudják, hol nyílnak az ajtók, hol kell és hol lehet lobbizni érdekünkben és azért, hogy Európa jó irányba változzon.
– Az RMDSZ diskurzusában és szlogenjeiben utalás van a veszélyre, arra, hogy meg kell védeni a magyarságot. Péter Ferenc jelenlegi Maros megyei tanácselnök és jelölt szlogenje is arra buzdít, hogy védjük meg fejlődő otthonunk. Mitől kell megvédeni?
– A választások összevonása nagy választási részvételt eredményezhet a románok körében. Csak úgy tudjuk megvédeni eddigi eredményeinket, közösségünk jogait és a magyar érdeket, ha minden magyar ember elmegy szavazni. Tehát június 9-én beleszólhatunk, és bele is kell szólnunk abba, hogy jó irányba változzon az EU, és közösségünknek erősebb hangja legyen Európában és Maros megyében, hogy fejlődni tudjunk. Mi tudunk békében élni, és nem hiányzik, hogy térségünk hatalmi harcok, politikai játszmák színterévé váljon. Tudjuk a dolgunk, erre összpontosítjuk energiánkat, és nem uszításra. Így dolgoztunk eddig, ilyen vonalon halad a kampányunk és ilyen jövőt képzelünk el Maros megyében.
– Hogyan látja az RMDSZ, Maros megyében milyen mértékben tudják mozgósítani szimpatizánsaikat?
– A jelöltállítási folyamatban alig pár nap alatt összegyűlt egy nagyszámú aláírás. Ez azt mutatja, hogy sokan támogatják az RMDSZ csapatát. Most arra vállalkozunk, hogy a következő négy évben megyénket még élhetőbbé tegyük, és a régiót versenyképes és a befektetők számára is vonzó térséggé alakítsuk. Olyan Maros megyét képzelünk el, amely megfelel az elkövetkezendő korszaknak. Tudjuk az irányt, tudjuk, hogy hogyan kössük össze közösségeinket, otthonainkat. Közös erőt mutatunk fel, és ez Maros megye fejlődésének a kulcsa, én legalábbis így látom. És bízom abban, hogy az egyenes kommunikáció, a közösségre való odafigyelés, a céltudatosság és a szakértelem meghozza gyümölcsét. Az embereket látják és értékelik az eredményeket, és végső soron ugyanazt akarjuk mi, az RMDSZ és a Maros megyei lakosok: hogy éljünk jól, hogy számítsunk itthon és Brüsszelben egyaránt. Június 9-én ez a tét. Én bízom benne, hogy a passzivitás és kényelem végül nem lesz akadály, és elegendő szavazatot gyűjtenek jelöltjeink ahhoz, hogy a megye fejlődése ne torpanjon meg.
(Támogatott tartalom)
Cod AEP 23240001
CSAK SAJÁT