A hazai párok többsége leggyakrabban a pénz miatt veszekszik, de a közös adósság összekovácsolja őket (SZAVAZZ!)

A romániaiak 78 százaléka szerint a pénzzel és a pénzügyekkel kapcsolatos nézeteltérések a leggyakoribb okai a párkapcsolati vitáknak, ám  százalékuk szerint a pénzügyi oktatás erősítheti a kapcsolatot – derül ki az Unlock Market Research által a Román Kereskedelmi Bank (BCR) kezdeményezésére készített tanulmányból.

Emellett a válaszadók 65 százalékának az a legsürgetőbb óhaja, hogy a váratlan helyetekre felkészülve tervezhesse meg pénzügyeit. Az Unlock tanulmánya annak kapcsán készült, hogy a BCR a közelmúltban bejelentette, már több mint egymillió romániai lakos részesült pénzügyi oktatásban a programjai révén.

Az elemzéssel a pénzintézet célja, hogy jobban megértse a polgárok pénzügyi döntéseit, olyan releváns összefüggéseket vizsgálva, mint például a Valentin-nap, megragadva a párkapcsolatban élők vagy házasok pénzügyi dinamikáját.Illusztráció: Pexels
Az Unlock tanulmány szerint, a párok 74 százaléka állítja, hogy félretesz pénzt, és több mint felük használ banki megtakarítási terméket, például megtakarítási számlát vagy betétet.
Ugyanakkor a párok 66%-a a vészhelyzeti alapot emeli ki a legfontosabb megtakarítási prioritásként, 37%-uk választja a folyószámlán vagy rendszeres számlán való tartást, 19% pedig még mindig inkább a készpénzt részesíti előnyben.
Ami a nehéz pénzügyi helyzetek kezelését illeti, a párok 65%-a állítja, hogy együtt alkalmazkodtak és kezelték a kihívásokat, ugyanakkor 13%-uk elismerte, hogy ezek a változások feszültségeket és vitákat okoztak.

„Kihívás és lehetőség volt számunkra, hogy a párkapcsolati életet és a pénzügyeket reflektorfénybe helyezzük Romániában. Nem lepődtünk meg azon, hogy a pénz feszültséget okozó tényező lehet a párkapcsolatokban, de észrevettük, hogy az emberek egyre nyitottabbak a párkapcsolat erősítését célzó pénzügyi oktatásra. Ugyanakkor jelentős különbségeket tapasztaltunk a felmérésben résztvevő párok között, és optimizmusra ad okot, hogy minél fiatalabbak, iskolázottabbak a párok, annál nyitottabbak a fejlődésre, annál önállóbbak anyagilag, megalapozva ezzel az egyenjogú partnerséget. Ez pedig elengedhetetlen a konfliktusok csökkentéséhez és a pénzről szóló kiegyensúlyozott viták ösztönzéséhez" – mondja Adina Vlad szociológus, az Unlock Market Research alapítója.

Szavazó

Veszekszel a pároddal a pénz miatt?

Szavazás eredménye
Szavazás eredménye

Szerinte a legtöbb hagyományos, megosztott jövedelemmel rendelkező vagy az egyik partnertől függő párkapcsolat pénzügyi sebezhetőséggel küzd, ami korrelál az alacsonyabb iskolázottsági és jövedelmi szinttel.
A tanulmányból az is kiderül, hogy a párok 80 százaléka közös megbeszéli a jövedelmük elosztását, a családi költségvetés kezelését, ami azt jelzi, hogy kapcsolatukban nagyfokú az átláthatóság és az együttműködés. Emellett a megkérdezettek egyharmada (36%) visszatartotta a partnerétől a pénzzel kapcsolatos információkat, ami félreértésekhez és feszültségekhez vezethet.
A felmérésből az is kiderül, hogy a pénzügyi biztonság a 4. helyen áll a prioritási listán, amikor az emberek családalapítást terveznek, és minden második megkérdezett azt mondta, hogy a férfinak kellene fizetnie az első randin.

„A romániaiak közül csak minden ötödik ember tartja még mindig fontosnak a hozományt a párkapcsolatában. A legfontosabb érv a hozomány mellett továbbra is a tulajdon (ház, föld, telek). Általában a férfi keres többet, de a közüzemi díjakat és az üdüléseket egyenlően fizetik. Bár egyértelmű tendencia, hogy a pénzt egyenlő arányban költik hobbikra és személyes vágyakra, még mindig az a vélekedés, hogy a nők többet költenek személyes vágyakra (31%), a férfiak pedig többet hobbikra (25%)" – teszi hozzá a kutatás.

A tanulmány szerint az adósság közelebb hozza egymáshoz a párokat. A legtöbben azt mondják, hogy ezeket közösen kell kezelni (66%), és a kockázatos befektetési döntéseket is inkább közösen hozzák meg (58%).Az Unlock piackutatás 2024 januárjában készült 600, 20 év feletti, házas vagy párkapcsolatban élő, partnerrel együtt élő ember mintáján.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?