banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

A dunai árhullám romániai tetőzése október 2-án és 3-án várható

A Román Vízügyi Főigazgatóság (ANAR) vezetője, Sorin Lucaci csütörtök este kijelentette, hogy a dunai árhullám tetőzése október 2-án és 3-án várható, és a folyam teljes vízhozama másodpercenként körülbelül 9500 köbméter lesz, ami „kezelhető mennyiség”. A katasztrófavédelem ugyanakkor kész tűzoltókat mozgósítani az ország más területeiről az árvízvédelem érdekében. 

A szakember a Marcel Ciolacu miniszterelnök által összehívott tanácskozás végén tartott sajtótájékoztatót a kormánypalotában. A találkozón a hét végére várható erős lehűlésre és zivatarokra való felkészülésről tárgyaltak az illetékes intézmények képviselői – tájékoztatott az Agerpres.

Sorin Lucaci elmondta, hogy csütörtökön a Duna vízhozama az országhatárnál 6800 köbméter volt másodpercenként. Az árhullám tetőzése október 2. és 3. között várható. A legfrissebb adatok szerint a maximális szint körülbelül 7500 köbméter lesz másodpercenként, és a Zsil, az Olt, az Argyas (Argeş) és a Bodza vízgyűjtő területeiről hozott vízmennyiséggel együtt elérheti a 9500 köbmétert másodpercenként.

A szakember hozzátette, hogy ez „kezelhető vízmennyiség”, mert másodpercenként 10 ezer köbméteres vízhozam alatt az ár még a gátak vagy a Duna mentén lévő védművek alsó szintjét sem éri el. Gondok Lucaci szerint csak akkor adódhatnak, ha a vízhozam eléri a 13 500 köbmétert másodpercenként, de erre nem számít a Román Vízügyi Főigazgatóság.Illusztráció: Agerpres/EPA

Raed Arafat ugyanakkor este bejelentette, hogy szükség esetén 330 tűzoltót küldenek segítségül Dolj, Giurgiu, Mehedinţi, Olt és Teleorman megyébe, ahol a heves esőzések miatt a hét végén problémák várhatók.

A katasztrófavédelmi államtitkár elmondta, hogy már a hét elején arra kérte a prefektusokat, a megyei vészhelyzeti bizottságokat és a helyi hatóságokat, hogy azonosítsák a veszélyeztetett – mozgáskorlátozott vagy fogyatékkal élő – személyeket, és fontolják meg az előzetes evakuálásukat.

Emellett felkérte az érintett megyék hatóságait, hogy tájékoztassák a lakosságot a potenciális kockázatokról és a lehetséges evakuálásukról, többek között RO-Alert üzeneteken keresztül. Ugyanakkor a vízügyi igazgatóság helyi illetékeseit és a katasztrófavédelmi felügyelőségek képviselőit arra szólította fel, hogy ha szükséges, építsenek védműveket a veszélyeztetett területeken.

Arafat elmondta, hogy a felsorolt intézkedésekre főleg a Duna mentén lévő településeken lehet szükség, ám a folyam vízhozama várhatóan nem lépi túl a kritikus szintet a romániai szakaszon. Ugyanakkor az intézkedésekre szükség lehet azokban a térségekben is, ahol a szombat estétől várható heves esőzések villámárvizeket okozhatnak.

Az államtitkár elmondta, hogy csütörtök este Cătălin Predoiu belügyminiszter távértekezletet tart a Duna menti, illetve további árvízveszélyeztetett megyék prefektusaival. A védintézkedéseket egy péntek délutáni távértekezleten véglegesítik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?