Tetőzéskor maximum 9000 köbméter lehet a Duna vízhozama az országhatárnál

Hozzávetőleg 6 100 köbméteres volt vasárnap a a Duna vízhozama az országhatárnál - jelentette be a Vízügyi Főigazgatóság (ANAR) szóvivője. Közölte, becslések szerint az ár tetőzésekor maximum 9 000 köbméteres vízhozam várható - írja az Agerpres.

A hírügynökség tájékoztatása szerint a Digi 24-nek nyilatkozó Ana-Maria Agiu elmondta, hogy amennyiben a a szeptember 13-i másodpercenkénti 2 200 köbméteres hozamhoz viszonyítjuk, a Duna vízhozama valóban szinte háromszorosára emelkedett az utóbbi héten.

Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) munkatársainak elemzése szerint a vízhozam szeptember 28-ára eléri a 8 300 köbmétert másodpercenként. 

Budapesten szombaton tetőzött az ár, másodpercenkénti 8 200 köbméteres hozammal, ami a vártnál alacsonyabb volt - közölte a szakember.

„A szerbiai kollégáktól kapott információk szerint az ár jelentős mértékben csillapodik a szomszédos ország területén is, így Románia határánál sem fogja elérni a vízhozam a korábban becsült 9 300-9 500 köbmétert másodpercenként, legfeljebb 9 000 köbméterrel kell számolni” - magyarázta az ANAR szóvivője. Emlékeztetett, hogy 2006-ban a folyam vízhozama a nyugati határon elérte a történelmi 15 600 köbmétert másodpercenként.

Fotó: AgerpresFotó: Agerpres

Mint mondta, ez nem jelenti azt, hogy az illetékes hatóságok karba tett kézzel nyugodtan ülnek; ellenkezőleg, fokozott készültségben vannak. A vízügyi hatóság Duna menti területi igazgatóságai folyamatosan továbbítják a Duna vízszintjére vonatkozó információkat az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet munkatársainak, hogy azok naponta frissítsék az előrejelzést.

Közölte figyelmeztették a dunai árvízvédelemért felelős intézményeket, és már több ezer zsák homokot szállítottak ki a töltések megerősítésére. Felkérte ugyanakkor az országos talajjavító ügynökséget (ANIF) is, hogy ellenőrizze a szivattyútelepek működési állapotát, valamint a kritikus pontokat a gátakon áthaladó vezetékeknél.

A szóvivő szerint a veszélyt az jelentené, ha az áradás több napig elhúzódna a romániai szakaszon, mert ez folyamatos megterhelés alatt tartaná a gátakat és töltéseket, ami fokozza a kiöntés veszélyét. 

Kapcsolódók

Kimaradt?