A cukorbetegség veszélyeire hívták fel a figyelmet a marosvásárhelyi sporteseményen
Az egészséges életvitelre és a cukorbetegség veszélyeire való figyelemfelkeltés volt a célja a Marosvásárhelyen hatodik alkalommal megtartott Ascotid Trail Race sporteseménynek. A rendezvényt két év kihagyás után tartották meg.
Az Ascotid Trail Race rendkívüli népszerűségnek örvendett, a nap folyamán több száz gyermek, fiatal és szülő vett részt különböző kategóriákban a versenyen. A sporteseményen 1-es típusú, inzulinfüggő cukorbeteg gyermekek és fiatalok is megmérettették magukat.
A rendezvény kezdeményezői a 2006-ban alapított Maros Megyei Cukorbeteg Gyerekek és Fiatalok Egyesület tagjai, akik hosszú évek óta a cukorbeteg gyermekek támogatásáért kampányolnak, valamint a szülők és közvélemény tájékoztatásáért dolgoznak. Egy 2014-ben végzett lakossági felmérés szerint az egyesület Maros megye legelismertebb szociális egészségügyi civil szervezete. A rendezvény célja felhívni a figyelmet a fizikai aktivitásra, valamint az egészség fontosságára, ugyanakkor ráirányítani a közvélemény figyelmét elsősorban az 1-es típusú, inzulinfüggő cukorbetegségre, ami a súlyosabb változata a betegségnek és amely leginkább a gyermekeket érinti.
A négy meghirdetett versenyszámra – a 21 kilométeres félmaratonra, a 10 kilométeres Cross Country versenyre, a családi versenyre és a gyerekeknek szánt terepfutásra – több mint ötszázan jelentkeztek.
„Azért tartom fontosnak ezt a sporteseményt mert több üzenetet is hordoz magában. Az egyik üzenet az, hogy a mozgás egészségesen tart és hasznos, ha beleépítjük az életünkbe. Egy másik üzenete az, hogy mozgással megelőzhető vagy késleltethető a cukorbetegség. A legfontosabb üzenet pedig az, hogy egy jó célért való futás feltölti a lelket, boldoggá teszi az embert. Ebben az esetben az 1-es típusú inzulinfüggő gyermekekért és fiatalokért szaladtunk. Ha ezek a krónikus betegségben szenvedő gyermekek tudtak szaladni az egészségükért olykor szélsőséges cukorszint ingadozások – például egy hipoglikémiás állapot mellett –, akkor az egészséges gyermekeknek nincs mentségük arra, hogy ne mozogjanak, követhetik ezt a példát a saját egészségük megőrzése érdekében is” – nyilatkozta a Maszolnak dr. Irina Muntean diabetológus, aki maga is 1-es típusú cukorbetegként részt vett Cross Country versenyszámban.
Hozzátette: „Az Ascotid Trail Race versenyen a hangulat fergeteges volt. Büszke voltam, hogy immár 15 éve az Ascotid csapat tagja vagyok és diabetológusként segíteni tudom az egyesület működését. Az utolsó pár száz méteren az jutott eszembe, mindannyiunknak van egy gyenge pontja, a fontos viszont az, hogy ezt ismerjük, megértsük és átlépjük”.
2-es típusú cukorbetegség: 2 millióan érintettek Romániában
Kifejtette, a 2-es típusú cukorbetegség valóságos járvánnyá vált az országban, hiszen 11 százaléka Románia teljes lakosságának, azaz csaknem 2 millió ember érintett benne. A szakember közölte, az adatokat 102 diabétesz központból gyűjtötték össze, amely alapján megállapítható, hogy a cukorbetegségben szenvedő román állampolgárok száma folyamatos növekvő tendenciát mutat. A körülbelül 2 millió 2-es típusú cukorbeteg mellett további 150-180 ezer 1-es típusú cukorbeteg, inzulinfüggő gyermek is van az országban.
Hangsúlyozta, a 2-es típusú cukorbetegség veszélyét a stressz, a rossz étrend, a mozgáshiány, a betegségre való hajlam, valamint a túlsúly is növeli. A súlyosabb, 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek döntő többsége kiskorú vagy fiatal, és a betegség felfedezése után azonnali inzulinbevitelt igényel. Az évek során nagyon sokat változott ennek a betegségnek a kezelési formája, hiszen a modern technológiának köszönhetően az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyermekek mindennapi életét cukormérő szenzorok és inzulinpompák segítik, azaz a napi tizenegy tűszúrást (4 inzulin beadás és 7 ujjból mért cukor) felváltották ezek az eszközök. Jelenleg csaknem 150 gyermeket és több mint 100 fiatalt kezel 1-es típusú cukorbetegséggel – tájékoztatott Dr. Irina Muntean.
A 24 éves Bârsan Diana a Maszolnak elmondta, két éve lett 1-es típusú cukorbeteg.
„A versenynek köszönhetően kiléptem a komfortzónámból, átléptem több olyan korlátot, amit ha nem lettem volna cukorbeteg, nem tettem volna meg, nem hajtott volna az az ambíció, ami most jellemez. Jól bírtam a versenyt, a végén viszont volt egy hipoglikémiás epizódom, de gyorsan sikerült közbelépnem és nem befolyásolta a verseny kimenetelét. Ennek ellenére nagyon boldoggá tesz, hogy ilyen sokan figyeltek erre a versenyre és, hogy ilyen sokan részt vettek rajta”– fogalmazott a versenyző.
A versenyszámok mellett a szervezők a gyermekeknek és felnőtteknek is színes műsorral, a legjobb futóknak pedig meglepetések és nyeremények sorával készültek.
CSAK SAJÁT