A Politico is a Șoșoacă-ügyről cikkezik: Simionnak kedvez a kizárás
A nemzetközi politikai fejlemények elemzésére szakosodott Politico portált ingerküszöbét is elérte Diana Șoșoacă ügye. Mint ismeretes, az alkotmánybíróság kizárta a többi párt által szélsőségesnek tartott SOS Romania elnökét, EP-képviselőt az elnökválasztásból, arra hivatkozva, hogy nem lehet az alkotmányosság őre olyan tisztségviselő, aki az alkotmányos rend megsértésére uszít.
A cikk megemlíti, hogy a román alkotmánybíróság példátlan döntését élesen bírálták Șoșoacă riválisai, a politikai spektrum minden oldaláról, beleértve a szociáldemokratákat, a liberálisokat is. „Ez az első alkalom, amikor egy jelöltet a nyilvános kijelentései alapján zártak ki az elnöki pozícióért folyó versenyből” – mondta a lapnak Alexandra Iancu, a Bukaresti Egyetem Politikai Tudományok Karának professzora. „Korábban is voltak olyan jelöltek, akik nem feltétlenül feleltek meg a demokratikus értékeknek... de ez a kérdés így mégsem került terítékre” – fogalmazott az egyetemi oktató a Politicónak. Hozzátette: ez az első alkalom, hogy az alkotmánybíróság napirendre emeli az alaptörvény értékeit és elveit, s megvizsgálja, támogatja-e ezeket a jelölt.
Mint a portál emlékeztet rá, Șoșoacă azt követelte az Európai Uniótól, ne nyújtson több támogatást Ukrajnának. A politikus azt is kijelenytette, hogy Romániának annektálnia kellene ukrán területeket. „Diana Șoșoacă mindazt képviseli, ami rossz a román politikában” – jelentette ki Eugen Tomac a portálnak. Úgy vélte, ennek ellenére az politikusokat nem Putyin-szerű módszerekkel kellene megállítani.
A lap megemlíti, hogy Diana Șoșoacă közel 14 százalékkal a negyedik helyen állt az államfőjelöltek listáján, mielőtt kizárták volna a versenyből. Alexandra Iancu politikai elemző szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség vezetője, George Simionhoz pártolhatnak a Șoșoacă-hívek.
Șoșoacă a napokban nyílt levelet küldött Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben arra kérte, tegyen lépéseket az alkotmánybíróság döntése ellen, amellyel elutasította jelöltségét az elnökválasztáson. „Ha nem reagál, visszaállítja azt a fasiszta-náci-sztálinista rendszert, amely ellen állítólag harcol” – írta. Az Európai Bizottságnak küldött levélben Șoșoacă azt állítja, hogy az alkotmánybíróság döntése sérti „az ellenzékiséghez való jogát”, valamint és az EU és a NATO szerződéseit.
CSAK SAJÁT