banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Harry herceg és Meghan Markle összeházasodott

Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő másodszülött fia, II. Erzsébet királynő unokája, aki a hatodik helyen áll a brit trónöröklési sorban, a London nyugati határában fekvő Windsor ősi királyi rezidenciájának Szent György-kápolnájában esküdött örök hűséget amerikai hitvesének, Meghan Markle-nak.

Harryt és Meghan Markle-t Justin Welby, Canterbury érseke, az anglikán egyház legfőbb vallási méltósága eskette a ceremónián, de szenvedélyes beszédet tartott Michael Curry, Chicago püspöke, az anglikán világunió amerikai tagozatának számító episzkopális egyház vallási vezetője is.

A szertartáson az amerikai zenekultúra is szerepet kapott: az ősi egyházi himnuszok mellett felcsendült a Stand By Me, Ben E. King, az amerikai soul néhai klasszikusának dala az amerikai The Kingdom Choir gospelkórus előadásában.

Rengeteg sztár a meghívottak között

A Szent György-kápolnában a királyi család tagjai mellett hatszáz meghívott vendég foglalt helyet, köztük a film, a sport és a zene több világsztárja.

Feltűnt a vendégek között George Clooney hollywoodi filmcsillag és felesége, Amal Clooney, Sir Elton John, a brit rock veterán sztárja, aki szoros baráti kapcsolatot ápol Harryvel és bátyjával, Vilmos herceggel - Harry esküvői tanújával -, valamint David Beckham, a Manchester United és az angol labdarúgó-válogatott egykori ünnepelt sztárja és felesége, Victoria Adams, minden idők egyik legsikeresebb lánybandája, a Spice Girls volt énekese.

Meghívást kapott Oprah Winfrey világhírű médiaszemélyiség is, Tom Hardy színész, valamint a Mumford and Sons frontembere, Marcus Mumford és felesége, Carey Mulligan színésznő is.  

Jelen volt Harry nagymamája, a 92 esztendős II. Erzsébet királynő és 97 éves férje, Fülöp edinburghi herceg is. Fülöp nemrégiben csípőprotézis-műtéten esett át, de az udvar szerint jelenléte az esküvőn egy percig sem volt kétséges. Azonban nem volt ott Meghan Markle édesapja, Thomas Markle, aki a héten szívműtéten esett át, így nem tudott mexikói otthonából Londonba utazni leánya esküvőjére.

Rolls-Royce-szal érkezett a menyasszony

Meghan Markle-t, aki egy 1950-ben készült Rolls-Royce Phantom IV autóval érkezett a Szent György kápolnához, Károly herceg kísérte az oltárhoz. Jelen volt a ceremónián Meghan Markle édesanyja, Doria Ragland, aki Los Angelesből utazott Nagy-Britanniába a héten, és az esküvő után Károly trónörökös és felesége, Kamilla cornwalli hercegnő társaságában hagyta el a kápolnát.

A ceremónián fontos szerepet kaptak Vilmos és felesége, Katalin hercegnő gyermekei is. Középső gyermekük, a hároméves Charlotte hercegnő volt az egyik koszorúslány, Charlotte bátyja, a hamarosan ötesztendős György herceg pedig a hasonló feladatokat ellátó page boy, vagyis esküvői apród tisztségét tölthette be.

Az esküvőn - Charlotte hercegnővel és György herceggel együtt - hat koszorúslány és négy fiúapród vett részt, köztük Brian Mulroney volt kanadai miniszterelnök két unokája.

Meghan Markle esküvői ruháját Clare Waight Keller, a Givenchy divatház brit művészeti igazgatója tervezte.

Az esküvő után körbehintózták Windsor utcáit

Harry herceg és hitvese az egyórás esküvői ceremónia után nyitott hintón, a királynő öt hasonló hintót számláló Ascot Landau "flottájának" egyikén félórás körutat tett Windsor utcáin, a többszázezres tömeg hatalmas üdvrivalgása közepette. A hintók onnan kapták nevüket, hogy II. Erzsébet királynő és Fülöp herceg ezekkel a hintókkal hajtat a legpatinásabb angliai lóversenysorozat, a Royal Ascot rendezvényeire.

Az esküvő után a templomi ceremóniára meghívott 600 vendég mindegyike hivatalos volt a királynő által rendezett fogadásra. Estére Károly herceg szervezett szűkebb körű fogadást, amelyre 200 vendéget hívtak meg, köztük a királyi család tagjait és a hercegi házaspár barátait.

Sussex hercege és hercegnője 

Szombati esküvője után a Sussex hercege és hercegnője címet viselheti Harry herceg és amerikai menyasszonya, Meghan Markle. 

A Sussex hercege és hercegnője cím nem okozott meglepetést, mivel a szakértői konszenzus és a fogadóipar mindig is ezt tartotta a még nem foglalt hercegi titulusok nem túl széles választékán belül a legvalószínűbbnek. Az angol-brit monarchia évszázados hagyománya, hogy a mindenkori uralkodó a királyi család magas rangú férfitagjait hercegi címekkel ruházza fel esküvőjük napján.

Sussex legutóbbi hercege a 18. századi uralkodó, III. György király kilencedik gyereke és hatodik fia, Augustus Frederick volt. Ő azonban apja jóváhagyása - sőt tudta - nélkül házasodott össze választottjával, Augusta Murray-vel. Az 1772-ben született királyi házassági törvény akkor még azt írta elő, hogy a mindenkori uralkodó összes egyenes ági leszármazottja csak a koronás fő engedélyével házasodhat, így Augustus Frederick és Augusta Murray frigyét az anglikán egyház bírói testülete 1794-ben érvénytelenítette.

Her Royal Highness

Augusta Murray így soha nem kapta meg a Sussex hercegnője címet, és ez azt is jelenti, hogy Meghan Markle az angol-brit monarchia évezredes történetében elsőként viselheti ezt a hercegnői titulust. Harry menyasszonya szombat délutántól - immár a herceg hitveseként - egyben jogosult lesz az Ő királyi fensége (Her Royal Highness) címre is, tekintettel arra, hogy férjének is a királyi fenség megszólítás jár.

Harry bátyja, Vilmos herceg és felesége, Katalin a Cambridge hercege és hercegnője címet kapta II. Erzsébet királynőtől 2011 áprilisában tartott esküvőjük után.

Harrynek a Sussex hercege rang mellett a Dumbarton grófja és a Kilkeel bárója címet is adományozta a királynő. Ez jelképezi a Korona fennhatóságát Skócia és Észak-Írország felett, Dumbarton ugyanis egy skóciai, Kilkeel pedig egy észak-írországi város. Vilmos hét évvel ezelőtti esküvője után - ugyanezen hagyomány alapján - a Cambridge hercege mellett a Strathearn grófja és a Carrickfergus bárója címben is részesült.

Az Egyesült Királyság walesi tartományára ez a hagyomány nem terjed ki, hiszen a walesi herceg címét Harry és Vilmos édesapja, Károly trónörökös viseli a 14. század óta érvényes udvari protokoll alapján. Cambridge-i, illetve sussexi hercegi titulusuk felvétele előtt Vilmos és Harry is Wales hercege volt.

Kapcsolódók

Kimaradt?