Daea: a francia figyelmeztetések ellenére Romániában nincs szalmonella-veszély
Románia nem kapott hivatalos értesítést a francia Lactalis vállalat által gyártott bébitápszerek visszavonásával kapcsolatban, miután szalmonella baktériumokat fedeztek fel bizonyos készítményekben, nyilatkozta Petre Daea. A mezőgazdasági miniszter hétfőn azt mondta, ha probléma lett volna, akkor azonnal beindult volna a gyorsriasztási rendszer és néhány perc alatt az egész Európa tudta volna, hogy mi történik.
A szaktárca vezetőjét arról kérdezték, hogy Romániába is juthatott-e szalmonellával fertőzött termékekből, miután vasárnap a francia hatóságok bejelentették, hogy visszahívják az Európába, Afrikába és Ázsiába exportált termékeket, az érintett országok között pedig Románia is megtalálható.Romániában piacvezető cégcsoport termékeiről merült fel a szalmonellafertőzés gyanúja | fotó: warehouseinfo.ro„Egyelőre nincs probléma Romániában, és íme egy újabb érv arra vonatkozóan, hogy saját termékeinket kell előállítanunk és fogyasztanunk, amelyeket ismerünk és teljes mértékben biztonságosak” - mondta a miniszter.
Daea azt mondta, több részlettel nem szolgálhat, ugyanis a román hatóságoknak nem áll hivatalos tájékoztatás rendelkezésükre.
A francia hatóságok vasárnap betiltották a szalmonellával fertőzött termékek forgalmazását, és elrendelték ezek visszahívását. A fertőzött termékekből többek közt Romániába, Kínába, Pakisztánba, Marokkóba, Szudánba, Grúziába, Görögországba, Haitire, Kolumbiába és Peruba is jutott.
Franciaországban legalább 20 esetben felmerült a gyanú, hogy a szalmonellával fertőzött tápszertől betegedtek meg hat hónapnál kisebb gyermekek.
Michel Nalet, a Lactalis vállalat szóvivője elmondta, gyógyszertárakban és áruházakban kérhetik a vásárlók a gyanús termékek visszaváltását, de két perces felfőzést követően a tejben található szalmonella baktériumok elpusztulnak.
A szalmonella tünetei közé tartozik a gyomorfájás, súlyos hasmenés, hányás és a magas láz.
Romániában piacvezetőnek számít a Lactalis, ugyanis felvásárolta a LaDorna, Albalact és Covalact márkákat is.