Visszakérik az egyetemek a 26 évnél idősebb hallgatók ingyenes utazási szelvényeit
A tanügyminisztérium friss átiratára hivatkozva visszakéri a Babeș-Bolyai Tudományegyetem a 26 évnél idősebb hallgatóitól azokat az utazási szelvényeket, amelyek ingyenes szállítást biztosítottak a belföldi vasútjáratokra. Sóos Anna, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese elmondta, több hónapos várakozás után tisztázta a minisztérium az idevonatkozó jogszabállyal kapcsolatos félreértéseket.
A diákszervezetek még októberben húzták meg a vészharangot, hogy nem utazhatnak ettől a tanévtől ingyen a vonatokon a 26. életévüket betöltő, akkreditált egyetemek nappali tagozatán tanuló hallgatók. Az előző tanévben ez úgy volt lehetséges, hogy időközben nem változott a jogszabály. A diákszervezetek azt követően hallatták hangjukat, hogy a 2017-2018-as tanévtől a különböző felsőfokú intézmények eltérően kezdték alkalmazni 2/2017-es sürgősségi kormányrendeletet. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Szociológia és Szociálismunkás-képző Karán például nem kapták meg a 26 életévüket betöltő egyetemisták az ingyenes utazási utalványokat, míg a Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Karon már járt ez a juttatás az érintett korosztálynak.
A Romániai Diákegyesületek Szövetsége (ANOSR) aggasztónak és furcsának találja, hogy a vonatkozó jogszabályt a tanügyminisztérium a tanév elején hirtelen elkezdte másként értelmezni: míg az előző tanévben ingyen utazhattak a 26 évnél idősebb hallgatók a CFR vonatain, addig a 2017-2018 tanévben ez már nem jár az érintett korosztálynak. Szerintük ez diszkriminatív jogértelmezés. Arra kérték minden lehetséges fórumon a kormányt és a parlamentet, hogy tegyék egyértelművé a jogszabályt, és oldják fel a negatív megkülönböztetést. Erre egyelőre nem került sor.
Nem módosítottak a jogszabályon
Októberi megkeresésünkre Kovács Irén Erzsébet oktatásügyi államtitkár úgy tájékoztatott, hogy a szaktárca hivatalos álláspontja szerint kortól függetlenül mindenkit megillet az utazási kedvezmény, ám ehhez a jogszabályt módosítani kellene. Elmondta, a hatályos tanügyi törvény 205-ös cikkelye előírja, hogy a romániai közszállítási eszközökön a tanév ideje alatt – szünidőben nem – azok a diákok utazhatnak kedvezményesen, akik akkreditált felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulnak, és még nem töltötték be a 26. életévüket. „A 2/2017-es sürgősségi kormányrendelettel életbe lépett az a változtatás, miszerint a 26 évet be nem töltött egyetemisták egész évben, beleértve a szünidőket is, az ország területén térítésmentesen utazhatnak bármelyik vasúttársaság második osztályán. A korhatáros megkötés feloldásához a parlamentnek indítványoznia kellene egy módosító javaslatot” – mondta Kovács Irén Erzsébet. Emlékezetett, hogy a sürgősségi kormányrendelet parlamenti vitáján már volt egy javaslat a korhatár felszámolására, ám a honatyák ezt elvetették.
Sóos Anna hétfőn a Maszolnak elmondta, egyes karok a BBTE-n arra hivatkozva adtak a 26 évnél idősebbek számára is ingyenes utazási szelvényt, hogy az első minisztériumi átirat erre vonatkozóan nem volt egyértelmű. Ezért a BBTE kérdést intézet októberben a szaktárca fele, hogy tegyék egyértelművé: jár vagy sem utazási kedvezmény a 26 évnél idősebb hallgatók számára. A minisztérium körülbelül két hónapos hallgatás után egyértelműsítette: nem jár.
Sóos Anna elmondta, azok a hallgatók, akik már éltek a lehetőséggel, nem kell visszatéríteniük a jegy árát, ám ettől a pillanattól kezdve már nem érvényesíthetők az ingyenes szelvények az érintett korosztály számára.
Innen adódott a kavarodás
A tanügyi törvény 205-ös cikkelyét még a Ponta-kormány módosította a 117/2013-as sürgősségi kormányrendelettel, ekkor került bele a törvénybe a korhatár. A Grindeanu-kormány 2/2017-es sürgősségi kormányrendeletének szövegében tételesen nem szerepel semmiféle korhatár, a szöveg csupán annyit szögez le, hogy a teljes naptári évben jár az akkreditált egyetemek nappali tagozatán tanuló hallgatók számára ingyenes a vasúti közlekedés másodosztályon. A 2/2017-es sürgősségi kormányrendeletét törvényre emelő tervezet parlamenti vitáján a félreértések és a visszaélések elkerülése miatt az USR módosító javaslatot nyújtott be, amely kiegészítette volna a kormányrendelet szövegét azzal, hogy a kedvezmény korhatártól független. A módosító javaslatot a szakbizottságokban elutasították, így a parlament az eredeti szöveget fogadta el.