Olyan veszélyes a munka, akárcsak a dohányzás a nyolcadik hónapban
A terhesség utolsó hónapjában végzett munka hatása megegyezik a dohányzáséval – mutatták ki brit kutatók.
Ha a várandós nő a nyolcadik hónap után is változatlanul tovább dolgozik, az ugyanolyan káros lehet a magzatra nézve, mintha dohányozna – közölték az Essexi Egyetem kutatói két széles körű nagy-britanniai és egy amerikai felmérés eredményeit elemző tanulmányukban.
A felmérés szerint a dolgozó vagy cigarettázó nők magzatainak méhen belüli növekedése lelassul, átlagban mintegy 230 grammal kisebb súlyú gyermeket hoznak világra, így nagyobb az egészségügyi gondok és a lassabb fejlődés kockázata, és életük későbbi részében is különböző problémákkal küzdhetnek.
{loadposition otp}Általánosan a terhesség hatodik és nyolcadik hónapja között ajánlatos szülési szabadságra menni – állapította meg a tanulmány. De a fizikailag is megerőltető munkát végző nőknél kifejezetten jótékony hatása volt annak, ha a terhesség korai szakaszában hagyták abba a munkát. A 24 év alatti nők esetében a munka folytatása nem befolyásolta gyermekeik születéskori testsúlyát, ám az idősebb édesanyáknál jelentősebb volt a hatás.
A tanulmány, amelyet három közgazdász, Marco Francesconi, Emilia Del Bono and John Ermisch jegyez, a Chicagói Egyetem által kiadott Journal of Labour Economics című lap júliusi számában jelent meg.