Tăriceanu: az államfő a legitim kormány leváltását tervezi

Klaus Johannis a decemberi választások nyomán januárban hivatalba lépett szociálliberális kormány leváltását tervezi – állította Călin Popescu-Tăriceanu, a kisebbik koalíciós párt, a szabadelvű ALDE társelnöke a Btk.-módosítás elleni nagyszabású tüntetéseket kommentálva.

A szenátusi elnök ezt egy tévéinterjúban fejtette ki, amelyet vasárnap ismertetett a Mediafax hírügynökség. Tăriceanu azzal vádolta a kormánnyal szemben álló államfőt, hogy nem hajlandó elfogadni a választások eredményét és arra próbálja kihasználni az országban kialakult feszült helyzetet, hogy „saját kormányát iktassa be, ahogyan tette 2015-ben (a Ponta-kormány lemondása után)”.

A szenátus elnöki tisztségét is ellátó politikus úgy vélekedett, hogy államfőként Johannisnak békítő felhívást kellene közzétenni, amellyel véget lehet vetni az ország nagyvárosaiban kialakult „felfordulásnak”. Tăriceanu szerint a koalíció „az okosabb enged” alapon döntött a vitatott kormányrendelet hatálytalanításáról, hogy elkerülje a saját szavazótábora és az utcán tüntetők közti összecsapásokat. A liberális politikus ugyanakkor felületesnek nevezte a külföldiek helyzetértelmezését.

Kifejtette: Romániában nem a jók és rosszak, a korrupció Johannis vezette ellenzői és a kormánypártok által megtestesített pártfogói állnak egymással szemben. „Romániában ma a valós hatalmat megkaparintó, legitimitás nélküli okkult erők – és itt az államfőt támogató erőszervezetekre utalok – a legitim intézményekkel a kormánnyal és parlamenttel vívnak kemény harcot” – állította Tariceanu.

Szerinte a korrupcióellenes ügyészség (DNA) egy ellenőrizhetetlen, önkényes intézménnyé vált, amely már olyan túlkapásokra ragadtatta magát, hogy politikai döntéseiért akarja elszámoltatni a kormányt. Tăriceanu egy működő demokráciában elfogadhatatlan lépésnek tartja, hogy a DNA egy civil szervezet feljelentését követően bűnpártolás gyanújával indított vizsgálatot az igazságügyi miniszter és a kormányfő ellen a Btk.-módosítás ügyében.

Megjegyezte: a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő legfelső bírói tanács (CSM) kellene ellenőrizze a DNA-t, de szerinte a CSM is politikai játékossá vált, és szemlátomást bele akar szólni a törvényhozás és kormány igazságügyi politikájába.

Kapcsolódók

Kimaradt?