Roma szociálismunkások a romák beilleszkedéséért

Ingyenes szociálismunkás-képzést szerveznek a roma munkanélküliek számára Maros megyében.

A tanfolyam a Divers Alapítvány kezdeményezésére, a roma nemzetiségű személyek társadalmi beilleszkedését szolgáló program keretében zajlik.

A képzésre meglepően sokan jelentkeztek.

Az augusztustól decemberig tartó tanfolyamon a hallgatók 240 elméleti órán, valamint 480 óra gyakorlati felkészítőn vesznek részt.

Koreck Mária a Divers Alapítvány elnöke a maszol.ro-nak elmondta: két csoport indul, az egyikben a nyolc osztályt végzettek, a másikban egyetemi diplomások fognak tanulni.

{loadposition otp}„Nagy érdeklődés követte az általunk meghirdetett tanfolyamot, ami elsősorban a munkanélküliséggel magyarázható. Mivel különböző képzettségű személyek jelentkezhetnek, úgy láttuk jónak, ha két csoportot indítunk, hogy mindenkit a felkészültsége, tudása szerint taníthassunk tovább" – magyarázta a kezdeményező alapítvány vezetője.

Hozzátette: a tanfolyam résztvevői a szociális munkásoknak kötelező alapokon túl, jogi- és közigazgatási ismereteket, valamint a munkájuk során nélkülözhetetlen monitorizálást, adatkezelést és értékelést is elsajátítanak.

Elhelyezkedés a tanfolyam után

A tanfolyam elvégzését követően a Divers Alapítvány a munkahelykeresésben is segít a végzősöknek.

„Elsősorban önkormányzatoknál, a prefektúrán, a tanfelügyelőségen, esetleg iskolákban hasznosíthatják a megszerzett tudásukat" – mondta Koreck Mária.

Mint kifejtette: a szociális munkások feladatai között szerepel az iskoláskorú gyerekek nyilvántartásba vétele, a szülőkkel való kapcsolattartás, iratcsomók összeállítása, tájékoztatás, a lehetőségek feltérképezése, a családok és különböző intézmények, hivatalok közötti összeköttetés biztosítása és elősegítése.

romak

Arra a kérdésünkre, hogy a három hónapos tanfolyam után a kiképzett szociálismunkások mennyire esélyesek a munkahelykeresésben, Koreck Mária azt válaszolta: nagy szükség van arra, hogy a roma közösségekben roma fiatalok dolgozzanak, ők legyenek az összekötő kapocs az illető személyek és a társadalom különböző intézményei között.

„Ők ismerik a legjobban ezeknek a közösségeknek az életét, képesek értelmezni a megnyilvánulásaikat, kezelni a felmerülő nehézségeket, amelyekkel esetleg a más etnikumbeliek kevésbé tudnának megbirkózni, szükség van a munkájukra" – mondta a Divers Alapítvány vezetője, a tanfolyam szervezője.

A tanfolyam során szerzett oklevelet a Munkaügyi- és az Oktatási Minisztérium is elismeri.

Kimaradt?