Tanügy: mentenék a kilencedik osztályt

A kilencedik osztályokat meg kell hagyni a középiskolákban, a törvény ugyan előírja, hogy ezek az osztályok a gimnáziumhoz kerüljenek, ezért a jogszabályon is módosítani kell – fogalmazott Ecaterina Andronescu oktatási miniszter a Beszterce-Naszódon, ahol csütörtökön a megye iskolaigazgatóival találkozott.

Hozzátette: az általános iskolák túlnyomó része falusi környezetben van, ahol a gyerekek köztudottan gyengébb eredményeket érnek el, és azzal, ha még egy évfolyamot ezekben az elfogadhatatlanul „leromlott" intézményekben hagynak, még inkább elindítják a lejtőn a középiskolai oktatást.kilencedikese

„Nem volna merszem ezt a lépést megtenni. Megbeszéléseket és közvitákat fogunk tartani, és ha ezek után úgy látjuk, akkor a kilencedik osztályok megmaradnak a líceumokban, ott ahol megfelelően képzett tanerő tud foglalkozni a diákokkal" – mondta a tárcavezető az összegyűlt iskolavezetőknek.

Andronescu úgy véli: egy új osztály csatlakoztatása az általános iskolához, csak rontana a tanügy jelenlegi helyzetén.

A miniszter a találkozón a 2011-esés 2012-es kisérettségit is kiértékelte, elmondta: idén mintegy ötvenezerrel kevesebb nyolcadikos végzős volt mit tavaly.

„Arra kellene figyelmet fordítani, hogy az országos felmérésen rossz eredményeket elért tanulók a líceumokban megfelelő képzésben részesüljenek, mert ha nem ez nem történik meg, ugyanolyan gyengén képzett diákokként végeznek, mint ahogy bekerültek a középiskolába" – hangsúlyozta Andronescu.

andronescu

Az idei kisérettségi vizsgán résztvevő diákok mintegy 34 százaléka, vagyis 56 ezer tanuló rosszul teljesített a felmérésen, azok közül, akik még az 5-öst sem érték el 37 ezren vidéki környezetből származnak.

„Az eredmények azt mutatják, hogy a vidéki oktatás nagyon meggyengült, ezért valamennyi tanfelügyelőnek és iskolavezetőnek ezzel kellene foglalkoznia, hogy megtudjuk, mi volt az oka" – hívta fel a figyelmet a tárcavezető.

Mint kifejtette: a gyenge teljesítményeknek az lehet egyik magyarázata, hogy túlzottan összevonták az iskolákat. Tavaly közel kétezer iskolát zártak be, így a gyerekeknek több időbe került eljutni az órákra és ez nagyon meglátszott a teljesítményeken.

„A tavalyi 18 százalékos 5-ös alatti arány, idénre 34 százalékra emelkedett, amit nem lehet elfogadni. Magyarázatot és megoldást kell találni" – mondta a miniszter, hozzátéve: minden iskolában az intézmény saját hiányosságára kell összpontosítani.

Kimaradt?