Klaus Johannis visszaküldte a parlamentnek a „plágiumtörvényt”
Klaus Johannis elnök visszaküldte a parlamentnek azt a törvénytervezetet, amelynek célja a doktori dolgozatok szabályozásának szigorítására lett volna.
Ezt Johannis jelentette be csütörtökön egy sajtótájékoztatón. A kormány azt követően akarta szigorítani a szabályozást, hogy több magas rangú tisztségviselő esetében felmerült a gyanú, hogy doktori dolgozatuk megírásakor a plágium vétségét követték el.
A kormány március elején döntött a szigorításáról sürgősségi rendeletben. A rendelet később a parlament elé került, a törvényhozói testület viszont több módosítással együtt fogadta el. Johannis szerint ezek a módosítások nem bátorítják a teljesítményt és az átláthatóságot a doktori iskolák működésében, és nem segítik elő a plágium felszámolását. Johannis szerint a törvénytervezet nem állapít meg egyértelmű feddhetetlenségi szabályokat.
"Véget kell vetni a plágium jelenségének, és ehhez olyan törvényekre van szükség, amelyek biztosítják a teljesítményt, az átláthatóságot, és világosan szabályozzák, miként lehet visszavonni a plágium vétsége nyomán elnyert doktori címeket" - hangsúlyozta Johannis.
A márciusi kormányrendelet eredetileg az oktatási miniszter jogkörébe utalta volna, hogy visszavonjon egy törvénytelenül elnyert doktori címet, a parlament módosításai révén azonban ez a hatáskör az egyetemekhez került. Oktatási szakértők szerint ez azért nem jó, mert az egyetemek eddig sem ellenőrizték alaposan a dolgozatokat, hanem ők maguk is nagyvonalúan szemet húnytak a kihágások fölött. A tervezet arra is lehetőséget biztosít a plágium vétségén tetten ért személyeknek, hogy önként lemondjanak doktori címükről, anélkül, hogy bármilyen büntető következményt elszenvedjenek.
Az elmúlt években több magas rangú tisztségviselővel szemben megfogalmazódott a plágium vádja. A szociáldemokrata Victor Ponta volt miniszterelnök például egy ilyen botrány nyomán 2014 őszén lemondott doktori címéről, miután váltig azt állította, hogy nem követett el plágiumot. A hiányos szabályozás miatt azonban Ponta hivatalosan a mai napig sem vesztette el tudományos címét.
Romániában az elnök egyszer küldhet vissza a parlamentnek egy törvénytervezetet, másodszor már köteles aláírni.