„Szegény-leves” gazdag ünnepséggel
A gábodi horgásztónál, Maros és Fehér megye határán különleges halászléfőző versenyt szerveztek hétvégén a magyarországitól és a Duna-deltaitól is eltérő ízvilágot képviselő levesek felvonultatásával. A halászlé hagyományosan a szegény emberek eledele volt, de a most köré szerveződő ünnepség egyáltalán nem mondható szegényesnek.
A rendezvényen több mint százan megfordultak, és hét csapat mérte össze gasztronómiai tudását. Magyarországról is jöttek vendégek, a zsűri soraiban bajai és szekszárdi halspecialisták ültek. A legfinomabbnak a marosújvári csapat főztjét ítélték, második díjban „a nagyik csapatát" részesítették, a harmadik legjobb szakácsnak pedig Ladányi Sándor marosszentkirályi lelkipásztort kiáltották ki, ő unokáival állta körül az üstöt. A verseny győzteseit Kováts Krisztián Fehér megyei RMDSZ-elnök és Kerekes Hajnal ügyvezető elnök oklevéllel, emlékéremmel jutalmazta, de természetesen hal-ajándékot is kaptak.
Elkeseredésre a többi csapatnak sem lehetett oka, valahány üst (az ötvenliteresek is) rövid idő alatt kiürült. A kóstolókat is beavatták egy-két titokba: bár a halászlé elkészítése nagyon egyszerű, hiszen csak hal, víz, só, paprika és hagyma kell hozzá, a mennyiségek pedig változhatnak, arra fontos odafigyelni, hogy a levest ne kavargassuk, ehelyett az üstöt kell forgatni – így nem törik össze a hal húsa. Hogy a szálkák se okozzanak problémát, a halat letakarítása után, szeletelése előtt keresztben be kell vágni.
A magyarországiak, miközben szokásukhoz híven csípős paprikával is jócskán megszórták a levest (bár igyekeztek mértéket tartani), elmesélték, hogyan terjedt el Baja környékén a tésztával főzött halászlé: az egy közösségben élő halászok és molnárok egymás közt kereskedtek saját portékájukkal, a halászok a halat, a molnárok a lisztet cserélték egymással.
A második gábodi halászlé-ünnepség végére egyre inkább valószínűvé vált, hogy jövőre már közösen szervezi meg Maros és Fehér megye a versenyt, amelynek idén is mindkét megyéből voltak támogatói. Főszervezői Kerekes György vállalkozó, Ladányi Sándor marosnagylaki református lelkipásztor és Kováts Krisztián, a Fehér megyei RMDSZ elnöke voltak, Szilágyi Árpád alpolgármester révén, a marosnagylaki önkormányzat is besegített asztalokkal, padokkal.