Válaszolni fog az RMDSZ az autonómiatervezetét ért bírálatokra
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség hamarosan válaszol a székelyföldi autonómiatervezetét ért kritikára - jelentette ki egy hétfői aradi sajtótájékoztatón Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, államfőjelöltje.
Kelemen Hunor arra a felvetésre reagált, hogy a közvitára bocsátott autonómiatervezetet az erdélyi magyar közéletben sokan kritizálták, ám az RMDSZ részéről még senki nem védte meg. Az RMDSZ elnöke elmondta, az észrevételek első nagy csomagjára már elkészült a válasz, amely a napokban meg fog jelenni a magyar sajtóban. "Ha valaki azt hitte, hogy nyilvános pofozkodás következik, azt ki kell ábrándítanom" - jelentette ki Kelemen Hunor.
Azt is megemlítette, hibának tartaná, ha Szilágyi Zsolttal, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnökjelöltjével kellene vitáznia a választási kampányban. "Az lenne a legnagyobb hiba, ha a magyar jelöltek egymással vitatkoznának. Nekem a román társadalommal van vitám. Nem szeretném a magyar-magyar vitára használni a választási kampányt" - válaszolta az MTI kérdésére az RMDSZ államfőjelöltje.
Újságírói kérdésre elmondta, nem lehet az RMDSZ radikalizálódásának tekinteni, hogy közvitára bocsátotta a székelyföldi autonómiatervezetét. Hozzátette, 1993 óta szerepel a szövetség programjában a Székelyföld területi autonómiájának a célja. Azáltal, hogy ezt most törvénytervezet formájában is megfogalmazta, legfeljebb őszintébb lett a szövetség.
Azt is megjegyezte, mindig mások mondták, hogy Romániában példaértékűen megoldották a kisebbségi kérdést. Egy ilyen megállapítás szerinte csak akkor lehet hiteles, ha maga a kisebbség képviselői jelentik ezt ki. Megjegyezte, a romániai magyar közösség képviselői soha nem találták kielégítőnek a közösség számára biztosított jogokat.
„A jelenleg hatályos tanügyi törvényt sem tartják be a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem esetében és nincsenek szankciók a törvény megkerülésére” – fogalmazott Kelemen Hunor, aki szerint ugyanez az általános hozzáállás jellemző azokra a nemzetközi és európai egyezményekre, amelyek ratifikálását megszavazta Románia.
„Főként az Európai kisebbségi és regionális nyelvek chartájára gondolok itt, amely a romániai magyar kisebbségre nézve is kedvező szabályozásokat tartalmaz” – tette hozzá az államelnök-jelölt, aki arra is emlékeztetett, hogy az RMDSZ létezésétől fogva követeli a kisebbségi jogok tiszteletben tartását és ’90 óta olyan stabilitási tényező a romániai politikában, amely folyamatosan építette ki a párbeszéd gyakorlatát többség és kisebbség viszonyában.