2040-re az ország városainak felében szélsőséges hőmérsékletekre lehet számítani

A hőhullámok időtartama és gyakorisága jelentősen megnőtt az elmúlt években Romániában, és 2040-re a szélsőséges hőmérsékleti értékek az ország városi lakosságának mintegy 50 százalékát fogják érinteni – derül ki egy országos klímajelentésből, amelyre az Agerpres hírügynökség hivatkozik. A leginkább veszélyeztetett városok között Bukarest és Craiova is szerepel.  

„A globális klímaválság kritikus ponthoz érkezett, amit a 2023-as adatok is alátámasztanak: a globális átlaghőmérséklet 1,48 Celsius-fokkal emelkedett az ipari forradalom előtti időszakhoz képest. Az év napjainak közel felén túlléptük a párizsi klímaegyezményben meghatározott 1,5 fokos küszöbértéket. Ez aggasztó irányt jelez, amely súlyosan érinti az ökoszisztémákat és a társadalmat” – olvasható a „Starea Climei – România 2024” (Klímahelyzet – Románia 2024) című jelentés összefoglalójában.  

Fotó: Starea Climei képernyőmentés

A jelentés szerint az elmúlt hét évtizedben a hőhullámok intenzitása nőtt. 1950 és 2023 között ezek időtartama 10-15 nappal meghosszabbodott az ország számos területén, míg az ország dél-nyugati és keleti részein a növekedés 25-30 napot is elér. A trendek alapján a hőhullámok a század végéig folytatódnak, komoly hatással lesznek az egészségügyre és a gazdaságra.  

Egyre nagyobb kihívást jelent a szárazság

A hőhullámok mellett a szárazság egy másik súlyos problémává vált. 2018 és 2020 illetve a 2021 és 2023 közötti időszakokban jelentős mértékben nőtt a mérsékelt, súlyos és szélsőséges szárazság által érintett területek száma.

A 2018-2021-es szárazság volt a leghosszabb, és pusztító hatással volt a mezőgazdaságra és az élelmiszer-biztonságra. Az elsivatagosodás folytatódik, ami alapvetően befolyásolja az ökoszisztémákat és a mezőgazdasági termelést” – hangsúlyozták a jelentés készítői.  

Gyakoribbá váltak a szélsőséges időjárási jelenségek. A heves viharok is egyre gyakoribbak: 1940 és 2023 között érezhetően nőtt a szélsőséges időjárási esetek hányada, különösen az ország keleti és északi részein.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?