1,6 millió választó törlését „kapták parancsba"?

Victor Paul Dobre közigazgatásért felelős tárca nélküli ex-miniszter ellen is bűnvádi eljárás elindítását kezdeményezte a Legfelsőbb Ügyészség, amiért Ioan Cărbulea államtitkárral közösen arra utasította Constantin Manoloiut, a lakosság-nyilvántartási hivatal vezetőjét, készítse el azt az iratot, amely szerint a hivatal nem tudja vállalni a felelősséget a választói névjegyzékben szereplő állampolgárok számának hitelességéért és pontosságáért.

E dokumentum a belügyminisztériumtól az alkotmánybírósághoz került, amely augusztus 31-ére halasztotta a népszavazás érvényességéről szóló döntést.10-victor-paul-dobre-ghimpele

A liberális honatya esetében a képviselőháznak is engedélyenie kell a bűnvádi eljárás megindítását, az ügyészség most a parlamentet tájékoztatta szándékáról és kérte Dobre mentelmi jogának a megvonását. Az ügyészség ugyanakkor kezdeményezte Ioan Rus volt belügyminiszter kihallgatását is.

A sajtó által nyilvánosságra hozott telefonos lehallgatások szerint a Szociál-Liberális Szövetség (USL) vezetői „parancsba adták" a két tárcavezetőnek 1,6 millió személy kiiktatását az állandó választói névjegyzékből annak érdekében, hogy a júliusi 29-i referendumon részt vevők száma elég legyen a kvórumhoz. A lehallgatások szerint Rus és Dobre ódzkodott a döntés meghozatalától, és ezzel magyarázható utólagos lemondásuk is. 

Rus nem akarja nyugdíjas éveit a börtönben tölteni

A telefonbeszélgetések kivonata szerint Dobre egy férfival beszélget, és az derül ki a beszélgetésből, hogy a lemondásáról Victor Ponta miniszterelnök és Crin Antonescu ideiglenes államfő - a kormányzó Szociál-liberális Szövetség (USL) két társelnöke - egyezett meg. Dobre szerint a PNL - amelynek ő tagja - gyűlést tartott, és több vezető élesen bírálta őt.

Amikor a beszélgetőpartnere megkérdezte, hogy miért bírálták, akkor Dobre azt válaszolta: „mert aláírtam, hogy 18,3 millió állampolgár szerepel a választói névjegyzékben, ami így is van, de ez más kérdés".

Egy másik beszélgetésben Ioan Rus leszögezte, hogy ő nem ír alá egyetlen olyan papírt sem, ami akár eggyel is több vagy kevesebb szavazati joggal rendelkező személy létezéséről szól, mert "nincs kedve nyugdíjas éveit a börtönben tölteni".

Szándékosan „hibáztak"

Az ügyészség korábban már bűnvádi eljárást indított Manoloiu ellen is. A vádhatóság szerint Dobre és Căbulea „szándékosan hibásan" látta el feladatát, hiszen a törvényes előírások szerint a belügyminisztériumnak a lakosság-nyilvántartó hivatalon keresztül kell közölnie a helyi hatóságokkal az aktualizált választói névjegyzéket, aminek alapján megszervezik az országos referendumokat és a választásokat. {loadposition OTP}

A belügyminisztérium a július 29-i népszavazás előtt és után is megerősítette a választói névjegyzékben szereplő állampolgárok számát, amely 18,2 millió. Ezt másodszor, augusztus 1-jén tette meg, majd következő nap a belügyminisztériumtól olyan átirat érkezett az alkotmánybírósághoz, amelyben közölték, hogy nem vállalnak felelősséget az adatok hitelességéért. Ezt követően halasztotta el a taláros testület a Băsescu leváltásáról szóló népszavazás érvényességéről szóló döntés meghozatalát.

A népszavazás kapcsán a belügyminisztériumot ért "nyomásgyakorlás" miatt hétfőn lemondott tisztségéről Ioan Rus volt belügyminiszter és Victor Paul Dobre közigazgatásért felelős miniszter.

Az ügyészség szerdán közölte, hogy egy magánszemély feljelentése nyomán előzetes vizsgálatot indított abban az ügyben is, hogy a taláros testülettől egymásnak ellentmondó határozatok érkeztek a kormányhoz, valamint a hivatalos közlönyhöz.

A taláros testület augusztus elején a kormánytól a választói névjegyzéket kérte, amely alapján megszervezték a referendumot, ehhez képest a taláros testülettől olyan átirat érkezett a kormányhoz, amelyben már az szerepelt, hogy az alkotmánybírák a névjegyzék aktualizálását kérik. Később pontosítást közölt az alkotmánybíróság, majd a kormány letett arról a szándékáról, hogy úgynevezett gyorsnépszámlálást végezzen a névjegyzék aktualizálása érdekében.

Ezen kívül a taláros testület egyik határozata hiányosan jelent meg a hivatalos közlönyben, amit később a testület kérésére kiegészítettek.

Kimaradt?