Gyakori tévhitek és kérdések a koronavírusról
A koronavírussal kapcsolatban gyakran felmerülő tévhiteket és kérdéseket gyűjtöttek össze az RMDSZ tájékoztató honlapjára.
Mindenki meghal, ha elkapja a koronavírust?
Nem. Jelenleg az Egészségügyi Világszervezet szerint a kimutatott fertőzöttek 3,4 százaléka számára halálos a koronavírus okozta fertőzés, ami az idősekre és a súlyos betegekre a legveszélyesebb. A halálozási ráta a 30 év alattiaknál a legalacsonyabb.
Az új koronavírus csak az idősekre veszélyes?
Nem. A koronavírust bárki elkaphatja, fiatal is. Idősebb emberek és a krónikus betegek viszont fokozottan veszélyeztetettek.
Könnyen meg tudom különböztetni a koronavírust az influenzától?
Nem. Számos olyan tünete van a COVID-19-nek, ami az influenzára vagy a megfázásra is jellemző. A betegséget csak teszttel lehet kétséget kizáróan kimutatni.
A vírusfertőzés veszélye csökken, ha felmelegszik az időjárás?
Nem. A járvány a forró éghajlattal rendelkező területeken is terjedt, semmilyen garancia nincs arra, hogy a tavasz/nyár beálltával megszűnik a járvány. Az orvosok azért reménykednek.
Háziállatok terjeszthetik az új koronavírust?
Nem. Az Egészségügyi Világszervezet álláspontja szerint a koronavírus-fertőzés nem terjed állatokról emberekre és emberekről állatokra. Ugyanakkor mindig érdemes kezet mosni, miután állatokkal foglalkoztunk.
A liftgombokról és ajtókilincsről elkapható a fertőzés?
Igen. Ezek érintésével meg lehet fertőződni. Az egészségügyi szakértők ezért hangsúlyozzák a kézhigiénia fontosságát. Mosson kezet, vagy használjon kéztisztítószert, miután megérintette ezeket a helyeket.
Terjed a vírus meleg és párás éghajlatú övezetekben is?
Igen. Az eddigi bizonyítékok alapján a koronavírus mindenhol terjedhet, ideértve a forró és párás éghajlatú területeket is.
A C vitamin segít megelőzni vagy kezelni az új koronavírust?
Részben. Nem bizonyított, hogy a magas tartalmú C vitamin készítmények valóban segítenek megelőzni a vírusfertőzést, az immunrendszer megerősítésére azonban érdemes szedni.
Az antibiotikumok hatásosak a koronavírus megelőzésében vagy kezelésében?
Nem. Az antibiotikumok nem hatásosak vírusok ellen, csak baktériumokra hatnak.
A tüdőgyulladás vagy influenza elleni védőoltás megvéd az új koronavírus ellen?
Nem véd meg. Az olyan védőoltások, mint a tüdőgyulladás, vagy B típusú influenza elleni oltás nem okoz védettséget az új koronavírussal szemben.
Az egészségügyi maszk megvéd az új koronavírus ellen?
Nem. A legjobb, amit tehet azért, hogy megvédje magát, ha alaposan és gyakran kezet mos és fertőtleníti a használt felületeket. Maszkot csak a betegek vagy az ápolók kell viseljenek.
Kell viselni kesztyűt?
Lehet, de ez nem feltétlenül praktikus. Továbbá, ha piszkos a kesztyű, és megérinti az arcát, akkor is átviheti a vírust az arcra.
Ha fokhagymát eszem, megelőzhető a megfertőződés?
Nem tudjuk. Erre nincs konkrét bizonyíték. Mindezek mellett a fokhagyma egy nagyon egészséges étel, melynek lehetnek anti-mikrobiális tulajdonságai.
A hőszkennerek kimutatják az új koronavírust?
Nem. A hőszkennerek hatékonyan képesek kiszűrni a lázas embereket. Ugyanakkor nem képesek kiszűrni azokat, akik még a betegség lappangási szakaszában hordozzák a vírust, ugyanis 2-10 nap is eltelhet, amíg megbetegednek és belázasodnak.
Az UV lámpák elpusztítják a vírust?
Nem. Tilos ilyen eszközzel kezet sterilizálni. Ezzel legfeljebb bőrirritációt lehet elérni.
A rendszeres garat- és orrjáratöblögetés sóoldattal segít a fertőzés megelőzésére?
Nem. Nincs bizonyíték arra, hogy az orr sóoldattal történő rendszeres öblítése megvédte az embereket az új koronavírus fertőzésektől.
A forró fürdővel megelőzhetem a koronavírust?
Nem. Sőt, a forró fürdő ártalmas is lehet, hiszen megégetheti a bőrödet.
Szúnyogcsípéssel is terjed a koronavírus?
Nem. Eddig semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy szúnyogcsípéssel is terjed a koronavírus.
A kézszárítók megölik az új koronavírust?
Nem. A kézszárítók nem alkalmasak erre.
Elpusztíthatom a vírust, ha befújom magam tetőtől talpig alkohollal vagy fertőtlenítővel?
Nem. Sőt, ha alkoholt vagy fertőtlenítőt fújok az egész testemre, az ártalmas lehet a szemnek és a szájnak is.
Be kell zárni az ablakokat a vírus terjedésének megakadályozása érdekében?
Nem. Ellenkezőleg. A szakemberek azt javasolják, hogy a gyakori és hosszas szellőztetés csökkenti a betegség terjedését.