FRISSÍTVE – Colectiv-tragédia: letöltendő börtönbüntetést kaptak a vádlottak

FRISSÍTVE: A Bukaresti Törvényszék 8 év és 6 hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a működési engedélyt kibocsátó Cristian Popescu Piedonét, a főváros 4. kerületének volt polgármesterét a Colectiv-klubban 2015 októberében történt tűzvész ügyében. A több mint 60 halálos áldozattal és 150-nél is több sérülttel járó tragédia miatt a szórakozóhely tulajdonosait egyenként egyenként 9 év 2 hónap börtönbüntetésre ítélték.

A tragédiába torkollott rock-koncert helyszínéül szolgáló Colectiv-klub három tulajdonosát egyenként 11 év nyolc hónap, a helyiséget lángra lobbantó tűzijátékot rendező pirotechnikai cég tulajdonosát 12 év 8 hónap, két tűzszerészt pedig 9 év és 8 hónap, illetve tíz év börtönbüntetésre ítélték.

A klub tulajdonosai kiadásaik csökkentése érdekében nem tűzálló anyagokat használtak a helyiség hangszigeteléséhez, nyereségük növelése végett mégis a működési engedélyben szereplő létszámot jóval meghaladó tömegrendezvényekre adták bérbe a termet. A pirotechnikusok a legelemibb óvintézkedések nélkül szereltek fel és hoztak működésbe tűzijátékot a vészkijáratokkal nem rendelkező, zárt helyiségben. A pirotechnikai cég tulajdonosa a tragédia után bizonyítékok eltüntetésével próbálta elkerülni a felelősségre vonást.

A klub működési engedélyét kiadó kerületi polgármestert 8 év 6 hónap a szórakozóhely tűzrendészeti alkalmasságának ellenőrzését elmulasztó katasztrófavédelmi felügyelőség két alkalmazottját pedig 9 év és két hónap szabadságvesztésre ítélték. A büntetőperben 140 magánszemély, 11 kórház és 5 további közintézmény polgári jogi igénnyel lépett fel a vádlottak ellen, akiket 50 millió euróra rugó kártérítési kötelezettséget szabott ki a törvényszék.

2015. október 30-án mintegy 350-en vettek részt a bukaresti Colectiv klubban a Goodbye to Gravity együttes második lemezét bemutató koncerten. Az előadáson egy rosszul elhelyezett pirotechnikai eszköz lángra lobbantotta a gyúlékony anyagból készült hangszigetelést, a helyiség pillanatok alatt lángba borult, a szűk kijáraton keresztül pedig az áldozatok nem tudtak idejében kimenekülni.

A tűzvész éjszakáján 27-en vesztették életüket, 150 ember került kórházba. További 38 áldozat napokkal, hetekkel később halt bele elszenvedett égési sérüléseibe, a füstmérgezés szövődményeibe és a kórházi fertőzésekbe.

A bírósági eljárás eredetileg több szálon indult a tragédiáért felelősnek tartott vádlottak ellen, majd az egymással összefüggő ügyeket évekkel később vonták össze egyetlen perbe a bukaresti törvényszéken. Az ítélet nem jogerős.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?