Feltárták Kína legrégebbi sírját

Csaknem 13 500 éves sírt tártak fel a dél-kínai Kuangtung tartományban, a sírban egy guggoló pózban elhelyezett női holttestre bukkantak a régészek.

A holttest egy 13 és 18 év közötti lányé, akinek azonban hiányzik a feje. 

Ez a Kínában valaha talált legrégebbi sírhely, amelyben a halottat szándékosan egy bizonyos pozícióban helyezték örök nyugalomra - közölte Liu Szo-csiang, a Csingtang romok feltárását végző csoport vezető régésze. Hozzátette: a sírban talált temetkezési eszközök, egyebek között egy csontból készült tű jelenléte arra utal, hogy a temetkezéshez már abban a korszakban is bizonyos rituálék kapcsolódtak. A szakértő hangsúlyozta: a holttest különleges testhelyzetéből primitív vallásos hiedelmek megjelenésére lehet következtetni.

A guggoló pózos temetkezésnek számos példáját találták már a Kína déli részén, illetve Délkelet-Ázsiában feltárt őskori sírhelyeken. Nem így Észak-Kínában, ahol a halottakat hátukon fekve, kinyújtott végtagokkal temették el.  A régészek még nem fejtették meg a guggoló póz jelentését, de többek szerint a magzatpózt imitálja. Liu elmondta: vizsgálják azt, hogy a holttest feje természetes okok miatt hiányzik vagy már a temetési szertartáshoz eltávolították. Ennek megállapítására további hasonló sírok feltárására lesz szükség - tette hozzá. 

A Csingtang romokat 2018-ban a Kínában talált tíz legfontosabb régészeti felfedezés közé választották. A romok közelmúltban befejezett feltárásakor a régészek 17 ezer éves cserépdarabokat is találtak, ami további bizonyíték arra, hogy a világon először Dél-Kínában készíthettek agyagtárgyakat.

Kapcsolódók

Kimaradt?