Virgács és mézesmadzag

Az osztrák kormány hónapokkal ezelőtt, még Kurz miniszterelnöksége idején, jelentette be a kötelező Covid-19 oltás bevezetését. Most nagyot csalódtak azok akik az elmúlt hónapok kormányzati, törvényhozói előkészületei ellenére is, a csodában reménykedtek, hogy elkerülhetik a kötelező oltást. Január 20-án az osztrák szövetségi parlament 137 támogató, illetve 33 ellenszavazattal elfogadta a vakcinálást kötelezővé tevő törvényt. A szélsőjobboldali Szabadságpárt kivételével minden parlamenti párt támogatta a kötelező oltás bevezetését.

Az elmúlt hetekben, hónapokban egyre nagyobb és hangosabb, hol legális, hol illegális tüntetéseket szerveztek az oltásellenesek, elsősorban Bécsben, de máshol is az országban. Ezeken a nemegyszer félszázezres tüntetéseken az „egyszerű” oltáselleneseken kívül, neonácik és szélsőbalosok, illetve különböző elégedetlen társadalmi csoportok képviselői vettek részt, a hétvégéken rendszeresen megbénítva a bécsi sugárút, a Ring forgalmát. A tüntetések gyakori főszervezője az FPÖ, a Szabadságpárt, mely korábbi vezére, H.C. Strache csúfos „ibizai” bukása után most a koronavírus-járvány egymást követő hullámait meglovagolva ismét megerősödött.

Európa több országában szakmai ágazat- vagy korcsoportfüggő, részleges oltási kötelezettséget vezettek már be, de az Európai Unióban sehol nem rendelték el az általános vakcinálási kötelezettséget, csak Ausztriában. Itt február 1-el kezdődően minden az országban bejeletett, életvitelszerűen ott tartózkodó, 18 év fölötti személy köteles magát beoltatni. Ez az ingázókra is érvényes. Aki nem oltakozik, arra 600 és 3.600 euró közötti pénzbírságot rónak ki – negyedévenként! Történik mindez egy olyan országban, ahol a lakosság közel háromnegyede már be van oltva.

A bírság összegét mindenki jövedelméhez igazítják, de bármit is mondjon a kormány nyilvánvaló, hogy a gazdag oltásellenesek oltakozás helyett inkább majd fizetnek és egyszerűen kivásárolják magukat, míg a szerényebb jövedelműeknek mindenképpen oltakozni kell, hiszen a bírság legalsó szintjével számolva is egy négy tagú „oltásellenes családnak” 9.600 eurójába kerülne egy évre magát az oltástól megváltani. Ráadásul azokra is büntetés vár, akik „csak” kétszer oltatták be magukat és nem veszik fel a harmadik – potenciálisan negyedik, ötödik, stb. – oltást a jövőben. Ez a kormányzati hozzáállás határozottan sértő a meggyőződéses oltáspártiak számára akik eddig önkéntesen vették fel az oltást.

A különböző szakmai csoportok tiltakoznak. Több, mint kétszáz orvos, hatszáz rendőr, illetve 4 300 pedagógus nyílt leveleket írtak, utóbbiak sztrájkkal is fenyegetőzve. A tiltakozó orvosok között volt néhány iskolaorvos is, őket azonnal elbocsátották az állásukból. A rendőrszakszervezet azért tiltakozik, mert elegük van abból, hogy a rendőrökből mumust csinál a kormány, mert a jogszabály szerint ők kell e rendkívül népszerűtlen törvény betartását ellenőrizzék. A rendőrők hiába tiltakoznak, egyébként is tavaly november 15-től minden kasszásnőböl rendőrt csináltak Ausztriában. Az oltatlanok kizárólag a napi szükségletet biztosító boltokba járhatnak, máshova sehova. Az áruházakban a bejáratnál vagy legkésőbb fizetéskor, a kasszánál fel kell mutatni az oltottságot igazoló zöld igazolványt. Mivel sok be nem oltott személy mégis megkockáztatja és vásárolni megy, napi rendszerességgel számol be a sajtó a kasszáknál lezajló kellemetlen, sőt agresszív jelenetekről.

Az eredeti törvénytervezettel szemben, a pénzbírságnak nincsen közvetlenül börtönbüntetés megfeleltetve, mint minden más bírság esetében, tehát senkit nem csukhatnak börtönbe csak azért mert nem oltakozik, viszont a büntetést ki kell fizetni, másként kopogtat a végrehajtó, és jó tudni, hogy Ausztriában még létezik az adósok börtöne. Mindenképpen jó hír, hogy aki a büntetés kézhezvétele után azonnal elmegy az oltásra, annak a büntetését elengedik.

A kormány is tisztában van azzal mennyire csípős ez a virgács, ezért melléje tette a mézesmadzagot. Az erre a célra létrehozott egymilliárd eurós különalapból az Osztrák Rádió- és Tv-Társaság szervezésében, hetente többször, oltáslottót szerveznek, melyben minden egyes beadott oltás sorszáma szerepelni fog. Minden tizedik résztvevő 500 eurós utalványt nyerhet, melyet kizárólag az országban lehet az üzletekben vagy a vendéglátásban beváltani. Egy három oltással rendelkező, példás honpolgár, elvileg összesen 1.500 eurót nyerhet.  A községek orra előtt is elhúzták a mézesmadzagot: ahol a beoltottak aránya eléri a 80 százalékot, a község 75 millió eurót kap, ugyanakkor 85 százalékért 150, míg 90 százalékért már 300 millió euró jár a községnek. Ezzel a polgármestereket motiválnák, hogy házról házra járva oltakozásra biztassák az embereket.

A kormány bevallott szándéka egy csapással két legyet ütni: felpörgetni az oltakozási kedvet, illetve támogatni a honos vállalkozásokat. A kitűzött cél: minél hamarabb elérni a kilencven százalékos, általános beoltottságot. Vannak akik bíznak ezekben az intézkedésekben, sokan viszont csalódottak, bosszankodnak vagy haragosan szabotázsra készülnek. A sajtóban naponta olvasni kitelepülőkről is, akik nem hajlandók tovább Ausztriában élni. Tény, hogy a társadalmi elégedetlenség egyre fokozódik és kifejezetten rossz a hangulat az országban. A kormány olyan kapukat nyitogat, melyek örökre lezártnak tűntek, de a kormány tanácsadó, szakember-grémiuma azt hangoztatja, hogy minden a legnagyobb rendben van. Ezzel szemben más alkotmányjogászok és egészségügyi szakemberek, különböző szempontok alapján, de állítják, hogy az ország, a kötelező oltás törvényes kikényszerítésével, nagyon veszélyes vizekre evezett.

(Kép forrása: delhir.hu)

Kimaradt?