banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

„Őrült beszéd, de van benne rendszer” – Trump körének ideológiai háttere

A napokban az egész világ Donald Trump vámjairól beszél, és arról, hogy ezek az intézkedések hogyan rengetik meg, és írják át a világgazdaság működését. Én az elkövetkező pár írásomban a következmények latolgatása helyett, politológusként az előzményekre és az okokra szeretnék fókuszálni. (A következményeket pedig hagyjuk a közgazdászokra.) A mai jegyzetben arra világítanék rá, milyen ideológiai háttere van ezen intézkedéseknek és főként, hogy kik a gondolati rendszer kidolgozói, mely mentén Trump cselekszik. Egy következő jegyzetben pedig a kiváltó okokról és ezek történelmi párhuzamairól szeretnék bővebben elmélkedni. Ugyanis azt gondolom, amennyiben a világ nem érti a Trump féle kör ideológiai motivációját és ezen ideológia eredetét, ennek metaforáit, akkor Trump valóban kiszámíthatatlan marad számukra, holott a Trump kör ideológiája igazából nem új, egy régóta elhúzódó társadalmi krízis hozta létre, ahogyan a megoldási javaslataik is létező problémákra keresnek választ. 

Peter Thiel: ha hozzáér, arany lesz belőle

A Trump kör ideológiájának és ezen gondolati iskola csúcsszemélyiségeinek megértése nélkül, hajlamosak vagyunk egyrészt túlértékelni Trump személyiségét, másrészt nagyon sokan azt gondolják, hogy Trump teljességében ösztönösen, csakis a deal maker énjére hallgatva, autonóm módon cselekszik. Pedig egyáltalán nem, egy nagyon fejlett világkép és egy összetett rendszer van mögötte, valamint egy nagyon erős és ütőképes, úgymond tőkeerős gondolkodói csoport. 

Peter Thiel | Fotó: Wikipedia

Igazából ami szokatlan a Trump féle magatartásban, az a gyorsaság és az innovatív megközelítés, pontosabban, hogy szokatlan és rapid megoldásokat javasol a bejáratott módszerek helyett. Ugyanakkor van egy világ, ahol ez megszokott, sőt elvárt protokoll, a tech világ, ahol mind a gyorsaság, mind az innováció elengedhetetlenek. Nem véletlen ez, ugyanis nem más áll a Trump támogatók élén, mint a tech világ egyik legendás óriása, Peter Thiel. 

Nincs itt lehetőség arra, hogy Peter Thiel mivoltát és sikereit részletezzük, ugyanis erre egy hosszú tanulmány se lenne elég, azonban mégis meg kell említeni néhány zseniális húzását és egy-két vállalkozását, hogy értsük, milyen szinten van jelen az amerikai politikában és hogy milyen érdekeltségei vannak, valamint a kapcsolati hálója is fontos e tekintetben. 

Peter Thiel alapító tagja volt a PayPalnak (Elon Muskkal egyetemben), már az elején bevásárolta magát a Facebookba, és benne volt a Facebook elnökségében. Olyan startupok finanszírozása köthető hozzá, mint a SpaceX és az Airbnb. Továbbá Thiel cége, a Palantir volt az, mely eljutatta a Cambridge Analyticának a Facebook felhasználókról gyűjtött adatait, valamint a Palantir stratégiai és katonai adatgyűjő és elemző cége mellett egy fegyvergyártó cége is van, az Anduril. Érdekesség az is, hogy JD Vance az ő alkalmazottja volt.  

Szóval azt hiszem, a fentiekből világosan kiderül, hogy egy nagyon befolyásos és elképesztően gazdag emberről van szó, Peter Thiel tehát nem egyszerű földi halandó, hanem egy olyan magnitúdójú személyiség, aki, ha elhatározza, hogy a változás mellett teszi le a voksát, akkor az a változás előbb vagy utóbb, de bekövetkezik. Az pedig, hogy pontosan milyen változásra gondolt, az benne van Thiel írásaiban, például a Zero to one című könyvében, és láss csodát, Peter Thiel már egy jó ideje az antiglobalizmus híve és a gazdasági nacionalizmusé. Vagyis azon elvek követője, melyek mentén most Trump éppen átszervezi a világgazdaságot. Hogy Thiel hatott-e Trumpra, vagy egyszerűen találkoztak félúton a közös elveik mentén, azt nem tudjuk, de azt tudjuk, hogy Thiel szervezte be a tech óriásokat Trump mellé, és hogy az ő heppje elsősorban az amerikai gazdasági védővám. Ugyanakkor Thiel tétele az is, hogy a demokrácia sokszor káoszhoz vezet és a világ akkor jó hely, ha azt a „legjobbak”, azaz az intelligens, vállalkozó szellemű elit vezeti. Trump robotképe, anyone? Thiel abban is hisz, hogy a nyugati civilizáció hanyatlik a dekadencia miatt, ezért a rend és a határozott erő felmutatásának a híve, ami szintén a Trump adminisztráció kiemelt célja.

Yarvin, a sötét elf 

Thiel által képviselt ideológia tehát egy komplex gondolati rendszer, mely mélységesen elitista, mélységesen technokrata, ugyanakkor erkölcsileg konzervatív és transzhumanista (egyébként Elon Musk is ennek a gondolati irányzatnak a követője). És azt látjuk, hogy a közösségi média is ebbe az irányba fordult, ezeket a vegyes értékeket közvetíti. Mivel Thiel szeret újabban a radar alatt repülni, ez a gyakorlatban inkább Elon Musk X posztjaiban érhető tetten: egyszerre rendpárti konzervatív, libertáriánus technokrata és transzhumanista futurológus. 

De vannak mások is, akik más irányból, de hasonlóképpen hatottak a Trump féle politikai kurzusra. Például Curtis Yarvin, aki Thielhez nagyon szorosan kapcsolódik, elsősorban JD Vance politikai hitvallására hatott nagyon nagy mértékben, de a gondolatai leírják a Trump jelenség néhány nagyon fontos elemét is. 

Curtis Yarvinhoz, (aki szintén a tech világ oszlopos tagja), kötődik a jelenlegi globális elit kritikája, pontosabban a legkeményebb kritikákat fogalmazta meg a liberális elittel szemben. Yarvin az Egyesült Államokat is egyfajta „bürokratikus oligarchiának” tartja, ahol egy „meta-elit” irányítja a gondolkozást. E tekintetben hatott Vance-re, aki saját élettapasztalatából kiindulva azt vallja, hogy ez a meta-elit cserbenhagyta az amerikai munkásosztályt, ezért a rendszert gyökeresen át kell alakítani. Yarvin ugyanakkor nyíltan antidemokratikus, ő azt gondolja, hogy az Egyesült Államokat egy CEO-nak kellene irányítania, erős kézzel, és mi tagadás, ennek a CEO vezetői típusnak Trump egy nagyon életszerű megtestesítője. 

Curtis Yarvin | Fotó: Wikipedia

Yarvin abban is hatott Vance-re, hogy mindketten azt gondolják, az amerikai társadalom mély morális és kulturális válságban van, mely Vance víziójában a családi struktúrák összeomlásában, a vallás eltűnésében és a kulturális önsorsrontásban testesül meg. 

Yarvin egyébként egy interjújában magát „sötét elfnek” nevezte, és az emberiséget nemes egyszerűséggel hobbitoknak. A metafora abban áll, hogy Thiel magát az „elf” társadalmon belül (azaz a meta elit tagjakét) az elfek árulójának tartja, azonban nem az orkok, hanem a hobbitok érdekében. Egyébként ez a kör nagyon szeret a tolkieni világképpel operálni, ugyanis a gondolati világukban a tolkieni jó és rossz összecsapása ráilleszthető a modern világban zajló harcos dualizmusra, de ugyanakkor nagyon tetszetősek számukra azok a germán és kelta mitológiai elemek, melyeket Tolkien feldolgozott. Nem utolsósorban Tolkien katolicizmusát is kedvelik és a könyveinek a konzervatív értékek mellett való határozott állásfoglalását. A mostani, modern fantasyk sokszor árnyalják és relativizálják a jó és rossz kapcsolatát, Tolkiennél azonban ilyen nincs, a tolkieni világkép alapja az ősgonosz megbirkózása az emberiséggel, mely eredendően a jó oldal, melynek győznie kell a sötétség felett.  

Nem véletlen tehát, hogy Thiel cégeinek tolkieni nevei vannak, a Palantirral Thiel a jövőbe lát (a cyber adatelemző cége), az Anduril pedig egy kard neve Tolkiennél (Thiel fegyvergyártó cége). JD Vance és Thiel közös cégét pedig Narya Capitalnak hívták, ez egy újabb Tolkien név és érdekesség, hogy ez a cég fektetett be nagy összegeket a Rumble platformba, mely a YouTube alternatívája lett sokak számára. Vance korábban a Thiel féle Mithril Capitalnál dolgozott, amely szintén Tolkien név. Vance saját elmondása szerint Thiel hatására tért át a kereszténységre és Trumppal is ő hozta helyre a viszonyukat, amikor kezességet vállalt azért Mar-A-Lagoban, hogy védence, Vance szakít korábbi nézeteivel Trumppal kapcsolatosan, és belép a MAGA táborába. 

Azt gondolni tehát, hogy Trump valamilyen légüres ideológiai térben mozog, ösztönösen az üzleti megérzéseire hallgatva, naivitás. Egy határozott jövőképpel rendelkező, megalapozott ideológia áll mögötte, melynek elkötelezett hívei vannak, akik az Egyesült Államok új kasztrendszerének a csúcsán állnak és a maguk nagyon modern, techno eszközeivel keresnek szokatlan és radikális megoldásokat a világ átalakítására. Eddig sikerrel. 

(Nyitókép: MTI)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?