Káosz előtt

Tegnap este azzal aludtam el, hogy országszerte tüntetnek a korlátozó intézkedések ellen. Éjszaka arra ébredtem, hogy autók tülkölése veri fel a város csendjét, az ablakhoz léptem, láttam, hogy az utcán a kijárási tilalom ellenére, több száz személygépkocsi – köztük taxik, céges kocsik – araszolnak, így tiltakoznak a tegnap életbe léptetett megszorítások ellen.

Az éjszakai tüntetés azt jelzi, hogy sokaknál betelt a pohár.

Annak ellenére, hogy a fertőzöttségi arány soha nem tapasztalt szintre ugrott, Brassóban elérte a 7 százalékot. Az intenzív osztályokon pedig rekordszámú, válságos állapotban lévő koronavírusos beteget ápolnak.

Mi történik mégis?

A felelősség egyértelműen a kormányé, a válságkezelő stábé, amely egyszerre szeretne megfelelni a szigorú rendőr és a barátságos rendőr szerepkövetelményeinek.

A harmadik hullám közepette informális csatornákon meglebegtette a húsvéti lockdown lehetőségét, majd az egyházatyákkal történt egyeztetés után eldicsekszi, hogy megtartható a nagyszombati feltámadási körmenet.

Néhány napra rá azzal rukkol ki, hogy a kevésbé fertőzött településeken hétvégeken 20 óra után tilos a közlekedés, a magas fertőzöttségű helységekben pedig a hét minden napján az. Az üzletek pedig este hatkor kénytelenek bezárni.

Az intézkedés miértjéről egy szót sem ejtenek. Így lesz, és punktum!

A több mint egy éve bizonytalanságban, sok esetben félelemben élők várnának némi magyarázatot. Várják, hogy cáfolják meg a vészhelyzet adminisztrálásával megbízott szakemberek, hogy amit ők gondolnak, az butaság. Hibás gondolatmenet azt hajtogatni, hogy a két órával korábbra hozott kijárási tilalom nem csökkenti majd a fertőzés terjedésének veszélyét. Hiba elpoénkodni, hogy a koronavírus este ott lapul, leselkedik az utcasarkon, s amint elütötte a nyolcat, lecsap az áldozatára. Miként téves felvetés az is, hogy ha hatkor zár az üzlet, sokan lemondanak a vásárlásról, sőt inkább nagyobb lesz a zsúfoltság a boltban.

Ehelyett Raed Arafat, az Országos Sürgősségi Igazgatóság (DSU) vezetője annyit mondott, hogy a Nemzeti Liberális Párt vezetőivel egyetértettek abban, hogy az üzletekbe mindenki jár, ha éjfélig tartanak nyitva, akkor éjfélig járnak, azért döntöttek úgy, hogy hatkor bezáratják a boltokat, hogy nyolcra mindenki érjen haza.

Hogy miért éppen nyolcra, arra már nem adott magyarázatot.

Arafat doktor sajnos, azoknak a botcsinálta politikusoknak a hibájába esett, akik elfelejtik, hogy a hatalom alapvető jelentősége az, hogy miközben jelen van az emberi kapcsolatokban két ember együttműködésétől a különböző társadalmi szintekig, rendet visz a káoszba. Eszköz és nem cél. Úgy tűnik, hogy Raed Arafat már elsősorban arra törekszik, hogy tekintélyét kiterjessze és azt minden áron fenntartsa. Eltűnt a szeme elől, hogy kiemelt szerepét azért kapta, hogy a rábízott emberek érdekeit szolgálja. Nem csoda, ha a sokak által tisztelt mentőorvos mára egyesek számára a szabadságkorlátozó funkcionáriussá vált, aki arra vállalkozott, hogy megkurtítsa az egyén személyi szabadságát.

Noha célja a járvány visszaszorítása, intézkedéseivel a bizalmatlanság, a kételkedés, az engedetlenség magvait veti el.

A rendőrség és a csendőrség is ezt az elv(telenség)et követi.  Kényszerítő hatalmat gyakorol: a büntetésre, súlyosabb esetben az erőszakra épül. A büntetéssel akár pozitív hatást is érhetnének el, ha megfelelő időben, helyen és módon alkalmaznák azokat, ha kitűnne, hogy céljuk a fegyelmezés, a határok kijelölése. Egyre inkább az emberek nem önként teljesítik ezeket a rendeleteket, hanem külső kényszerre. Így, amint lazulni érzik a kontrollt, például nincs jelen ellenőrző személy, azonnal ki akarnak törni az iga alól. Már azokat az előírásokat sem tartják be, amelyek észszerűek és életmentőek.

Raed Arafat sokáig olyan példaképnek tűnt, akinek tekintélye az emberek elfogadásán, tiszteletén alapult. De csak tűnt. Mára már eltűnt.

Hatalom a hatalom felett című könyvében David Nyberg hangsúlyozza, hogy a hatalom működése dinamikus folyamat, a vezetettek jóváhagyására, konszenzusára épül. Ha ezt a többség visszavonja, alapjai meginognak.

Az engedetlenség pohara könnyen kicsordulhat, ha a miniszterelnök betartaná ígéretét, és visszavonná az alig pár napja hozott szigorító intézkedéseket.

Ezzel a hatalom elérné a káosz kiterjesztését.  

Aminél nincs rosszabb a járvány súlyosbodásának idején.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?