A közös ló háta
A szuperválasztási évhez szuper ötletek illenek – gondolták az együtt kormányzó, egyébként még nemrég ősellenség pártok stratégái. És lőn! Mi volna, ha nemcsak együtt kormányoznánk az országot, hanem együtt is kampányolnánk a kormánykerék kézbentartásáért – filozofáltak. Az is eszükbe juthatott, mindezt (mindent) azért, hogy nehogy lyukra fussanak, akkor se, ha zátonyok, homokpadok közt evickél ama hajó.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) az esetleges közös indulásról tárgyalt a jövő évi helyhatósági, parlamenti és elnökválasztáson. A választási összefogásnak úgy, ahogy kell, nevet is adtak Demokratikus Blokk néven vágnának neki a szuperválasztási évnek.
Nem cáfolta, hogy folynak a tárgyalások az PSD miniszterelnöke, Marcel Ciolacu, aki némiképp még motiválta is, hogy miért lenne helyes és üdvös, ha a két párt közösen fújná a választási indulót: „Úgy gondolom, az PSD és az PNL stabilitást hozott Romániának” – mondta a kormányfő. Aki szerint, amikor az PSD kormányra lépett az PNL-vel társadalmi válság és heveny kormányzati ellentmondásosság keltette örvény közepén volt az ország, azonban most működnek a dolgok, mert sikeres a közös kormányzati munka.
Miért ne folytatódna hát? – sugallja Ciolacu, közben arra gondol: miért engednénk az „aranyos” szélsőjobbot nyerni.
Van ebben némi logika.
De abban is, hogy miért kellett a szélsőjobbot szép kövérre hizlalni?
Tény, hogy ma már a rendszerkritikus, populista és szuveránista AUR népszerűbb a szintén populista és nacionalista liberális pártnál, s ha jövőre nem is nyerhet választásokat, alaposan összekuszálhatja a választási matematika sarokszámait.
Jött hát ez a szuperötlet az együttindulásról, amivel a hírek szerint az NLP alelnökei nem értenek egyet, ám Klaus Iohannis államfő igen.
Csakhogy a választási matematika nem egzakt tudomány!
Nem igaz az a tétel, hogy 1+1 az 2.
Magyarán az PSD és az PNL szavazatainak száma nem adható össze. Van liberális, aki még csak lenyeli, hogy kedvenc pártja együtt kormányoz a Vörös Pestissel, de kétszer meggondolja, hogy szavazzon-e a szocdemekre a Demokratikus Blokk jele alatt. És ugyanígy akad szocdem is, aki nem szívesen támogatja a liberális jelölteket, akik „lecsumázták” őt.
És lesz, aki otthon marad, mert nem lelkesíti őt az ősellenséggel kötött paktum, hisz emlékszik még, az elmúlt harminc évben is inkább a „csak másik ne” kampányszöveg késztette voksolásra, amelyről a nagy összeborulás révén kiderülhet, csak maszlag volt.
Az „ezek ugyanazok” érzés pedig sokakat késztethet arra, hogy tiltakozásukat „aranyszavazatra” váltsák. Így az AUR-ellenes összefogás a legeredményesebb AUR-támogató választási vektorrá változhat.
A közös listán indulás szorgalmazói úgy kalkulálnak, hogy együttműködésükkel mind a négy választást megnyerhetik. Ha közös PSD–PNL lista lesz, akkor arra számítanak, hogy a megyei tanácsok több mint 90 százalékát, míg a polgármesteri székek 80 százalékát megszerzik. Csupán két megyei tanácsi elnöki széket veszítenének el, Hargita és Kovászna megyét, amit az RMDSZ nyerne meg. (Szatmár és Maros megye is a Demokratikus Blokké lehetne – érvelnek. Sőt visszanyerhetnék az Mentsétek meg Romániát Szövetségtől Temesvárt és Brassót is. Továbbá a főváros mind a hat kerületének a polgármesterét is a szövetség adhatná, nem csak a főpolgármestert.
Bizonyára az PSD és az PNL vezetői is tudják, hogy közös lónak túros a háta. De – gondolják – hátha...
(Nyitókép: gov.ro)
CSAK SAJÁT