5+1 gondolat a választásokról és a jövőről
1. A választási győzelemhez minden egyes szavazatra szükség volt. Emellett el kell ismerni: a magyarok, a moldovaiak és a nagyvárosi nők nélkül nem nyert volna Nicușor Dan. Ez a két homogén tömb, és a harmadik, jóval heterogénebb csoport döntötte el a választást. Mindhárom csoport fenyegetve érezte magát: a magyarok szeme előtt, idősek és fiatalok, falun és városon élők, szórvány- és tömbmagyarok előtt ott lebegett Úzvölgye, a moldovaiak nem akartak egy oroszpárti elnököt, a nők meg egy olyat, aki fehérnépnek (muiere) nevezi őket, és szexuálisan fenyegeti politikustársait.vée
2. Ami minket, magyarokat illet: rég nem látott mozgósítást végzett a politikán túli világ, a civil szféra, a kulturális és az akadémiai szféra képviselői, nem utolsó sorban pedig az egyházak! Bátran mondhatjuk, hogy Simion győzelmének megakadályozása összmagyar közösségi üggyé vált. Ezért köszönet jár minden magyar szavazónak!
Kelemen Hunor az első forduló után elsőként állt be Nicușor Dan mögé, és az RMDSZ függetlenül attól, hogy ki mit állít – nem hajlott meg, nem tért el az üzenettől: magyarellenes elnöke nem lehet az országnak.
A választási győzelemhez tehát bőven kellett az RMDSZ mozgósítása is. Az első fordulóban kb. 300 ezer magyar ember szavazott Antonescura, legfeljebb 30-40 ezer Nicușor Danra és alig valamivel kevesebben Simionra.
Ehhez képest, számításaink szerint 620-630 ezer magyar szavazatot kapott Nicușor Dan a második fordulóban. Vagyis közel kétszer annyit, mint a két mérsékelt jelölt két héttel korábban. A többlethez természetesen kellett a fentebb említett politikán túli világ a civilektől az egyházakig – de nem érdemes eltagadnia senkinek: az RMDSZ apparátusa a polgármesterektől egészen a miniszterekig bravúrosan és eredményesen mozgósított.
3. Már csak azzal is mozgósított, hogy nem engedte otthon maradni Antonescu első fordulós szavazóit, akik hiánytalanul megjelentek a második fordulóban is. És természetesen azzal, hogy becsatornázta és ezzel felerősítette a politikán túli világ üzenetét is.
Jogosnak tűnő kérdés: akkor miért támogattuk Antonescut az első fordulóban? Nem lett volna egyszerűbb egyből Nicușor Dan mellé állni az RMDSZ-nek?
Két nagyon egyszerű oka volt ennek. Az egyik az, hogy az első forduló előtti kutatások azt mutatták, hogy Antonescunak nagyobb esélye van győzni a második fordulóban.
A másik pedig az, hogy a kormánykoalíció részeként az RMDSZ-nek ki kellett állni a koalíciós jelölt mellett – bármilyen más döntés a kormány felbomlását idézte volna elő, és politikai instabilitást okozott volna már az első forduló előtt. (A koalíciós jelölt vesztése végül azt eredményezte, amit mondtunk: a kormány felbomlását.)
Crin Antonescu valóban nem volt tökéletes jelölt, de ő volt az egyetlen, akit mind a három politikai alakulat elfogadott. Mi tartottuk a szavunk, és mindent megtettünk Crin Antonescu győzelméért: a rá adott szavazatok 18 százaléka a magyaroktól érkezett.
Az idő aztán megcáfolta ezt: Nicușor Dan viszonylag nagy fölénnyel nyert.
4. A tihanyi beszéd zavart és értetlenséget okozott. Továbbra is azt gondolom, az RMDSZ-nek nem az volt az elsődleges feladata abban a helyzetben, hogy reagáljon rá, hanem hogy az erdélyi magyarok érdekeit szem előtt tartva folytassa a mozgósítást. Tisztázza a magyar miniszterelnökkel a kijelentést, és továbbra is egyértelműen fogalmazzon: Simion nem keresztény és nem szuverenista: ő magyargyűlölő és sarlatán. Ezt meg is tettük.
A kijelentés kapcsán tehát nem az RMDSZ-nek kell elszámolnia az erdélyi magyarok felé.
5. Most úgy tűnik, a román mainstream pártok ideje lejárt. A PSD először nem állít jelöltet, majd eltűnt a második fordulóra. A PNL egy része mozgósított, a másik része kivárt. Ha nem lenne egy ambiciózus (ideiglenes) vezetője Ilie Bolojan személyében, róluk is elmondhatnánk, hogy „missing in action”. Olyat láttunk már, hogy a magát rendszerellenesnek kikiáltó jelölt (Constantinescu, Băsescu, Iohannis) győz, de olyat még nem, hogy a hagyományos nagy pártok egyike sem jut el még a második fordulóig sem.
Innen indul Nicușor Dan. És közben rá van kényszerítve, hogy a mainstream pártokkal alkudozzon, ha működőképes kormányt akar alakítani.
Mert a feladat nem kicsi, a hiány és a költségvetési deficit ellenben nagy. Félő, hogy megint a periféria szorultak húzzák a rövidebbet, hiszen a középosztálynak nemcsak a tartalékai nagyobbak, de a védekezőképessége is erősebb.
Márpedig, ha így történik, és a periférián élők nem kapnak érdemi figyelmet akár itthon, akár a diaszpórában, az nem csak közpolitikai bűn lesz, de politikai hiba is: senki nem lesz képes arra, hogy megállítsa a szélsőségesek, magyarellenesek előretörését a következő választásokon.
+1. A magyarokat ma az egész ország dicséri. Rég nem volt ilyen szimpátia az erdélyi és partiumi magyarok iránt. A szavazatok térképen való ábrázolása plasztikusan jeleníti meg, hogy bizony nem csak magyarok léteznek Romániában, de a Székelyföld is. Mi meg fogjuk próbálni ebből a legtöbbet kihozni a közösség és Románia számára. A szkepszist tudomásul vesszük, a biztatásnak örülünk.
CSAK SAJÁT