SuperLiga: remeklő erdélyi kiscsapatok „adtak lovat” a Kolozsvári CFR alá

Csattanós választ kaptunk a labdarúgó SuperLiga utolsó előtti, 29. fordulóját felvezető cikkünkben feltett SuperLiga: segít-e a Kolozsvári U a CFR-nek a Farul legyőzésével? kérdésünkre, ugyanis nem csupán a városi rivális, hanem két másik erdélyi csapat – a Nagyszebeni Fc Hermannstadt és az Aradi UTA – is „földre vitte” a kolozsvári vasutasok közvetlen ellenfeleit a bajnoki címért folytatott versenyben.

Az erdélyi csapatok száz százalékos mérlege biztosan el fog romolni hétfő este, ugyanis a Sepsi OSK és Kolozsvári CFR egymással küzd meg a labdarúgó SuperLiga utolsó előtti, 29. fordulójában. S micsoda etap volt ez erdélyi szemszögbő!?!

A sort a Kolozsvári U nyitotta meg még péntek este, amikor a sétatéri stadion mocsarában esélyt se adott a listavezető Konstancai Farulnak. Az Egyetemisták valósággal megtáltosodtak Ioan Ovidiu Sabău kezei alatt, immár öt forduló óta nem talált legyőzőre az a csapat, amelyet az U legendja a 14. helyről felvitt a 8. pozícióra. Az U erőszakos letámadással lepte meg a tengerpartiakat, majd gyors akciókkal veszélyeztette Mihai Aioani kapuját. A 23. percben Mamadou Thiam lövésébe Andrei Artean kézzel ér bele a büntetőfelületen belül, így a játékvezető egy 2 perces VAR-ozás után tizenegyest ítél a hazai csapat javára. A büntetőt Thiam végzi el, de Aioani véd.

Az U nem zuhant össze a kihagyott büntető miatt, folyamatosan nyomás alatt tartotta a Farul labdakihozatalát. Ennek meg is lett az eredménye a 39. percben, amikor egy védelmi hibát kihasználva Thiam lövését követően Ovidiu Bichez pattant a labda, aki a tizenhatosba belépve kilőtte a bal alsó sarkot.

Szünet után se esett vissza az U játéka, a belga Remacle az 58. percben megduplázta a hazai csapat előnyét é érett a forduló első meglepetése. Gheorghe Hagi alakulatának nem volt válasza az U játékára, így az Egyetemisták egy nagy skalpot begyűjtve készülhetnek az alapszakasz utolsó fordulójára, amikor ahhoz a Kolozsvári CFR-hez látogatnak, amelynek óriási szivességet tettek a listavezető Farul elleni sikerükkel.

Szombatra is jutott egy erdélyi siker. Ez talán még az U hazai győzelménél is nagyobb meglepetésnek számított, hiszen a kolozsváriakkal ellentétben a Nagyszebeni FC Hermannstadt nincs a legjobb formában és marius Măldărășanu tanítványai a fanatikus szurkolói által űzött Bukaresti Rapid otthonából hozták el a 3 pontot.

Vasárnap este a harmadik „ágyulövés is eldördült” az aradi Neumann Ferenc Stadion teltházas lelátói előtt. A mérkőzés előtt a tabella utolsó előtti helyén álló UTA könnyű prédának ígérkezett a bajnoki címért versenyben levő FCSB ellen, viszont a játék képe alapján nehéz lenne utólag megmondani, hogy melyik csapat küzd a bajnoki serlegért, és melyik a másodosztélyba való kiesés elkerüléséért.

Bálint László „parázzsaal megetetett” játékosai minden párharcot megnyertek, és már a 14. percben hibára kényszerítették a FCSB észt védőjét, Joonas Tammot, aki a saját kapujába juttatta a labdát. A hazai öröm csak négy percet tartott, Florinel Coman egy bombagóllal egyenlített.

Az UTA érdeme, hogy a gyors egyenlítés nem törte össze, szünetig kiegyensúlyozott játékot láthatott a közönség. A második félidőre megváltozott szerepjátékkal tértek vissza a csapatok, az UTA, a cserepadról behozott Virgil Postolachi góljával átvette a vezetést a 64. percben. A fővárosiak nehezen jutottak el Kutcher kapujáig, mert az UTA játékosai mindig duplázni tudtak a labdát birtokló játékosnál. A 78. percben aztán egy előrevágott labda szerencsésen pattant Rareș Pop elé, a fiatal aradi labdarúgó pedig ideális gólpasszt adott Desley Ubbinknak.

3-1-es vezetésnél se állt be védekezni a hazai gárda, a hátramaradó időt és a kilenc perces hosszabbítást transzban játszotta végig Bálint László csapata.

S így jutottunk el a bajnokság két „magyar” csapatának hétfő esti összecsapásáig. A házigazda Sepsi OSK jelen állás szerint 41 pontjával a tabella 6. helyét foglalja el, de ebben benne van FCU Craiova elleni, zöld asztalnál megnyert 3 pont is. Az oltyánok fellebezését előreláthatóan kedden tárgyalja meg a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) illetékes bizottsága, és emberi számítás szerint nem kellene módosítsa a xenofób szurkolók miatt hozott alapfokú döntést. A helyzetet bonyolítja viszont, hogy a FCU közvetlenül a Sepsi OSK mögött van a tabellán, és emiatt a FRF döntnökei esetleg késztetést érezhetnek arra, hogy újrajátszassák a félbeszakadt mérkőzést, hogy az utolsó play-off hely sorsa a pályán dőljön el.

Ilyen érvelés mellett a háromszékiek számára rendkívül fontos, hogy ponttal, pontokkal gazdagodjon a bajnoki címvédő Kolozsvári CFR elleni összecsapás után, hiszen Cristiano Bergodi csapata az utolsó fordulóban a FCSB-nél vendégeskedik.

Másfelől ott van a Kolozsvári CFR, amely a másik három erdélyi csapattól kapott segítséget kihasználva két célkitűzést is elérhet egy győzelemmel: egyfelől visszaveheti az első helyet Farultól, másfelől pedig tisztes (8 pontos) előnyre tehet szert a FCSB-vel szemben, ami pontfelzés után is több mint egy győzelmet jelent.

Van viszont egy éredekes spekuláció. Mi érne többet a CFR-nek, az alapszakaszbeli 3 pont a Sepsi OSK ellen, ami pontfelezés után már csak másfelet jelent a rájátszásban vagy az, hogy „magával vigye” a play-offba a háromszéki alakulatot? Sepsiszentgyörgy egy rövidebb kiszállást, „barátibb” környezetet jelentene felsőházi rájátszásban.

A Sepsi OSK–Kolozsvári CFR mérkőzést élőben közvetíti hétfő este 20:30 órától a DigiSport1, a PrimaSport1 és a Kolozsvári Rádió.