Nagy pénz, nagy foci (?)
Hétfőn éjfélkor ért véget a téli átigazolási időszak a labdarúgó topligákban, ennek okán pedig indokolt megvizsgálni, hogy az egyes európai bajnokságokban zajló versenyre milyen hatással lehetnek a friss igazolások.
Spanyolország
A spanyol La Liga két emblematikus csapata, a Real Madrid és a Barcelona háztáján nem számolhatunk be látványos mozgásokról, bár azt mindenképp ki kell emelni, hogy a katalán klubvezetés nagy fegyvertényt hajtott végre azzal, hogy sikerült olyan fiatal tehetségekkel szerződést hosszabbítani, mint Gaví és Pedri, valamint Ronald Araújo is aláírt, annak ellenére, hogy az ő esetében az utolsó pillanatig úgy nézett ki, hogy a Juventus színeiben folytatja pályafutását.
A listavezető Real Madrid esetében kissé bonyolultabb a helyzet, ugyanis a téli átigazolási időszakban nem sikerült tető alá hozni Trent Alexander-Arnold kivásárlását a Liverpool-tól, ez pedig probléma lehet a védelem jobb oldalán, ahol jelenleg csupán Lucas Vázquezre számíthat Carlo Ancelotti vezetőedző. Hasonlóan problémás a középhátvéd posztja is, mivel David Alaba és Éder Militao egyaránt sérültek, de új játékos nem érkezett, így elég nehéz tavaszi idény elé néz a Real, amelynek a hazai pontversenyen kívül gondolnia kell a Bajnokok Ligájában való továbbjutásra is, ahol hamarosan a Manchester City ellen vív kettős párharcot a nyolcaddöntős rájátszásban.
Anglia
Ha pedig a Manchester Citynél tartunk, akkor reflektálni kell jelen írás címére, ugyanis Pep Guardiola csapatának a teljesítményét nézve kijelenthető, hogy a nagy pénz nem minden esetben jelent nagy focit, ugyanis a City 218 millió euró elköltése ellenére továbbra is gyengélkedik. Persze, ez nem jelenti azt, hogy hosszú távon ne térülne meg a téli befektetés, mert Guardiola elsősorban olyan fiatal tehetségekre költötte a pénzt, mint a Frankfurttól 75 millió euróért érkező 25 éves Omar Marmus, aki egy igencsak gólerős csatár, frankfurti mérlege nem kevesebb, mint 26 meccsen 20 gól és 14 gólpassz. A 23 éves Nico González játékjogáért 60 millió eurót csengettek ki a Portónak, ő a sérült aranylabdás Rodri posztjára érkezett, de a védelem megerősítése érdekében leigazolták a 19 éves Vitor Reist (37 millió) és a 20 éves Abdukodir Huszanovot (40 millió). Majd kiderül a szezon végéig, hogy mindez mire lesz elég.
Manchester vörös oldalán a mostani idényben már 244 millió eurónál tartanak az átigazolásokra költött összeg esetében – ebből a most zárult átigazolási időszakban 20 milliót fizettek a védő Patrick Dorgu játékjogáért –, de a United esetében még tragikusabb a helyzet. A világ egyik legnépszerűbb csapatának mélyrepülése gyakorlatilag 2013 óta tart, a legendás Sir Alex Ferguson távozása óta szezonról szezonra vergődnek a Vörös Ördögök, annak ellenére, hogy anyagiakban sosem volt hiány. Az már más kérdés, hogy szakmai körökben továbbra sem érti senki, hogy milyen megfontolás húzódik a többszázmilliós játékosigazolási gyakorlat mögött, ha a United jelenleg a Premier League 13. helyén áll 24 játéknapot követően, ami a legrosszabb helyezés, amióta az angol bajnokságot a jelenlegi rendszerben bonyolítják le (1992 óta). Bár a szurkolók megváltóként várták Ruben Amorim vezetőedzőt, a hozzá fűzött reményeket egyelőre nem váltotta be, mert 11 bajnoki mérkőzésből hatot elveszített. Az öltözőben uralkodó hangulaton az sem segít, hogy Amorim a Brighton elleni vereséget követően azt nyilatkozta, hogy ez a leggyengébb csapat a Manchester United történetében, majd jött az ominózus mondat, miszerint előbb ültetné a kispadra a 63 éves kapusedzőt, mint Marcus Rashfordot, aki egyébként a Vörös Ördögök egyik legeredményesebb játékosa volt mostanig.
Marcus Rashford egyébként köszönte szépen, és egy ilyen „lelkesítő” edzői biztatás hatására az idény végéig kölcsönbe távozott az Aston Villához, amely érvényesítheti kivásárlási jogát, amennyiben elégedettek lesznek vele Birminghamben. Amúgy nem ő az egyedüli kölcsönjátékos, mivel vele együtt érkezett a PSG-től Marco Asensió és a védő Axel Disasi a Chelsea-től. Ami az igazolásokat illeti, az Aston Villa tekinthető a téli időszak befutójának, hisz nagyon jó üzleti stratégiával sikerült mindegyik posztra játékost szerződtetni. 21 millió euróba került a Dortmundtól érkező Donyell Malen, hétmilliót fizettek a Levante jobbhátvédjéért, Andres Garciaért, a kölcsönbe érkzőkkel együtt pedig igencsak ütőképes keretre tett szert Unai Emery vezetőedző, aki a birminghami csapattal jelenleg a Premier League ötödik helyén áll, míg a BL-alapszakasz nyolcadik helyén végzett, ami azt jelenti, hogy egyenes ágon jutott be a legrangosabb európai kupasorozat nyolcaddöntőjébe.
A listavezető Liverpool és a második helyen álló Arsenal esetében nem érkeztek új játékosok, bár mindkét csapat esetében akadhatnak gondok egyes posztok esetében a szezon végéig hátralevő zsúfolt időszakban.
Olaszország
Az olasz Serie A legnagyobb visszhangot kiváltó átigazolási ügyletét a bajnokság élén álló Napoli és a francia Paris Saint-Germain között létrejött megállapodás képezte, aminek értelmében az olasz csapat egyik legjobb játékosa, Hvícsa Kvarachelia 70 millió euróért távozott a francia klubhoz. A Napolinak kapóra jött az AC Milan élénk aktivitása az átigazolási piacon, mivel sikerült a távozó grúz csatár helyére – egyelőre kölcsönbe – megszereznie Noah Okafort.
Az AC Milan egyébként a téli átigazolási időszak lezárulta előtt jelentette be több új játékos érkezését: Kyle Walker kölcsönbe érkezett a Manchester City-től, hasonlóan Joao Félixhez, aki a Chelsea kék mezét cseréli egy időre piros-feketére. Továbbá, Santiago Giménez a Feyenoordtól, Warren Bondó a Monacotól, míg Riccardo Sottil a Fiorentinától erősítik nyárig a Milan keretét, ahonnan Álvaro Morata, Davide Calabria, a már említett Noah Okafor és Kevin Zeroli játékosokat kölcsönadták, Ismail Bennacer játékjogát pedig az Olympique Marseille vette meg.
CSAK SAJÁT