Ott leszünk a horvátországi férfi kézilabda Európa-bajnokságon
A 2016-os franciaországi foci Eb és a 2017-es kolozsvári kosárlabda Eb után, 2018-ban a Maszol a horvátországi Varasdról tudósítja olvasóit a férfi kézilabda Európa-bajnokság eseményeiről. A magyar válogatott Dániával, Spanyolországgal és Csehországgal harcol meg a továbbjutást jelentő három hely valamelyikéért.
Bevezetésként nézze meg a rendezvény hivatalos dalát.
Zágráb, Varasd, Porec és Split lesz otthona a január 12-28. között Horvátországban megrendezett férfi kézilabda Európa-bajnokságnak. A kontinenstornára kijutott a Ljubomir Vranjes által irányított magyar válogatott is, amely a határtól 45 kilométerre fekvő Varasdon lép pályára, így szinte garantált a magyaros hangulat az 5200 néző befogadására alkalmas Varazdin Arénában.
El is kel majd egy kis segítség, ugyanis a D-csoport ellenfelei közül az előzetes erősorrend alapján csak a csehek ellen van esélyük Lékaiéknak, Spanyolország és Dánia – papíron legalábbis – más súlycsoportot képvisel. A csoportból továbbjutni akár egy, a csehek elleni győzelemmel is lehet, viszont ez esetben a középdöntőből kijutni lesz nehezebb. Jó hír viszont a magyarok számára, hogy utazni csak akkor kell Zágrábba, ha a csapat legalább helyosztót játszik az 5. pozícióért. A csoportmeccseket és továbbjutás esetén a középdöntőbeli mérkőzéseket is Varasdon játszhatják Miklerék.
Az Eb-re készülő magyar válogatott két barátságos mérkőzést játszott szövetségi kapitánya hazájában, előbb 29-29-es döntetlent ért el, majd 31-29-re kikapott Svédországtól.
Svédország–Izland (január 12, 19.15)
Horvátország–Szerbia (január 12, 21.30)
Szerbia–Svédország (január 14, 19.15)
Izland–Horvátország (január 14, 21.30)
Szerbia–Izland (január 16, 19.15)
Horvátország–Svédország (január 16, 21.30)
Fehéroroszország–Ausztria (január 12, 19.15)
Franciaország–Norvégia (január 12, 21.30)
Ausztria–Franciaország (január 14, 19.15)
Norvégia–Fehéroroszország (január 14, 21.30)
Franciaország–Fehéroroszország (január 16, 19.15)
Norvégia–Ausztria (január 16, 21.30)
Németország–Montenegró (január 13, 18.15)
Macedónia–Szlovénia (január 13, 20.30)
Szlovénia–Németország (január 15, 19.15)
Montenegró–Macedónia (január 15, 21.30)
Németország–Macedónia (január 17, 19.15)
Montenegró–Szlovénia (január 17, 21.30)
Spanyolország–Csehország (január 13, 19.15)
Dánia–Magyarország (január 13, 21.30)
Magyarország–Spanyolország (január 15, 19.15)
Csehország–Dánia (január 15, 21.30)
Csehország–Magyarország (január 17, 19.15)
Spanyolország–Dánia (január 17, 21.30)
Cél a középdöntőbe jutás
A Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) azt a célt tűzte ki a férfiválogatott elé, hogy jusson tovább a csoportkörből. Az alapvető célkitűzés, hogy hat mérkőzést játsszon a csapat, de természetesen minden plusz sikernek örülünk” – mondta az MKSZ szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján Kocsis Máté elnök. Emlékeztetett, hogy az idei világversenyen már nem lesz ott a magyar csapatban Nagy László, Fazekas Nándor, Zubai Szabolcs, az Iváncsik testvérek, Gulyás Péter, Ilyés Ferenc és Harsányi Gergely.
„Jelentősen átalakult tehát keret, de örülünk neki, hogy a kapitány bátran nyúl a fiatalabbakhoz. A válogatott majdnem fele 1995-bejn vagy azután született, összesen tíz fiatallal vágunk neki az Eb-nek. Sokat beszéltünk az elnökségben a reális célokról, azt szeretnénk, ha hat mérkőzést játszanánk, tehát továbbjutnánk a csoportból." Az elnök hozzátette, az elsőtől a nyolcadik helyig jár prémium, de az a legfontosabb, hogy a fiatal játékosok minél több tétmeccsen edződjenek. „Alapvetően jó hangulatban várjuk a tornát, bizakodóan tekintünk elé, de az elején említett szempontokat érdemes szem előtt tartani."„Új időszámítás kezdődik a férfiválogatott életében – vette át a szót Marosi László alelnök. – A kezdeti szakaszban vagyunk, közép távon az olimpiai kvalifikáció a cél. Jó képességű a csapat, üdítő ránézni a fiatalokra. A rutin nyilván hiányozni fog, hosszabb folyamat lesz, amíg teljesen összeáll a válogatott. A minél több kiélezett mérkőzés sokat jelentene a játékosoknak. Mindig van tét, az olimpiára világversenyeken keresztül lehet kijutni, ha a mostani Eb-n bejutunk a középdöntőbe, akkor a következő világbajnoki kvalifikációt kiemeltként várhatjuk."
Ljubomir Vranjes kérésének megfelelően mind a 18 játékos utazik az Eb-re. A kontinensviadal rajtjára 16 játékos nevezhető, a kapitány még nem tudja, kik lesznek a kimaradók, arról majd az első meccsünk előtt fog csak dönteni. A csoportmérkőzések alatt két, a középdöntő alatt újabb két, majd a helyosztók során további két cserére nyílik lehetőség a 28 fős kereten belül.
Kapusok: Borbály Ádám (Wisla Plock – Lengyelország), Mikler Roland (Telekom Veszprém)
Jobbszélsők: Hornyák Péter (Balatonfüredi KSE), Országh Ádám (Dabas KC VSE)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (Telekom Veszprém), Balogh Zsolt (Mol-Pick Szeged), Bartók Donát (TBV Lemgo – Németország)
Irányítók: Császár Gábor (Kadetten Schaffhausen – Svájc), Juhász Ádám (Grundfos Tatabánya), Lékai Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: Bánhidi Bence (Mol-Pick Szeged), Schuch Timuzsin (Telekom Veszprém), Szölőssi Szabolcs (Grundfos Tatabánya), Vilovszki Uros (Székelyudvarhelyi KC – Románia)
Balátlövők: Bodó Richárd (Mol-Pick Szeged), Dzsamali Iman (Telekom Veszprém), Ligetvári Patrik (Telekom Veszprém)
Balszélső: Fekete Dávid (CYEB Budakalász)
Szövetségi kapitány: Ljubomir Vranjes