EL: a címvédő, két olasz és egy ukrán csapat jutott az elődöntőbe
Az Európa-liga elődöntőinek pénteken 13 órakor kezdődő kisorsolásán két olasz, egy spanyol és egy ukrán csapat lesz érdekelt.
ZENIT–SEVILLA
A Zenit nem várta rossz helyzetből a visszavágót, hiszen egy héttel korábban minimális különbségű vereséget szenvedett Spanyolországban, ráadásul sikerült idegenben gólt szereznie. A hatodik percben viszont máris hátrányba került hazai környezetben, Luís Neto szabálytalansága után Carlos Bacca szerezett gólt tizenegyesből. A kolumbiai csatár szezonbeli 22. gólját érte el (a tétmérkőzéseket figyelembe véve). Spanyol csapat játékosaként csak Cristiano Ronaldo, Messi, Neymar és Antoine Griezmann tudott nála többször eredményes lenni az évadban. Érdekesség, hogy Bacca pályafutása során most először szerzett tizenegyesgólt El-mérkőzésen. 0–1
Az oroszok nem roppantak össze, próbáltak nyomás alá helyezni Beto kapuját, a portugálnak akadt is dolga bőven. A félidő hajrája hatalmas tűzijátékot hozott, óriási adok-kapok alakult ki: Bacca kapott remek labdát a jobb oldalon, elhúzta Jurij Lodigin mellett, majd kapura lőtt, gólt is szerzett volna, ha Igor Szmolnyikov nem ment óriásit a kapu torkában. Két minutummal később Danny átlövése találata telibe a jobb oldali kapufát. Lélektanilag fontos lett volna a vendséglátóknak, ha sikerült volna a szünet előtt kiegyenlíteniük.
A második játékrész remekül indult André Villas-Boas csapatának, a 48. percben Salomón Rondón egyenlített ki Beto hatalmas bakija után: a rutinos kapus nagyon csúnyán elnézte Oleg Satov bal oldali beadását, és addig szerencsétlenkedett a labdával a kapu torkában, míg a hazaiak csatára letámadta, és centiméterekről betalált (1–1). A gól nagy lendületet adott a Zenitnek, a hazai játékosok lövései rendesen záporoztak az ellenfél kapujára a következő percekben.
A 60. percben le is zárhatta volna a párharcot a Sevilla, Éver Banega szöglete után Coke elé került a labda egy óriási kavarodás után, de hat méterről az egyik védőt találta el az üres kapu helyett. Nem sokkal később Beto telibe találta Rondónt, aki lecsapott a hazatett labdára, ebből majdnem gól született, akárcsak Hulk kísérletéből, aki nullszögből próbálta kilőni a bal alsó sarkot. A 72. percben jött össze a fordítás: Hulk emelt kapura távolról, Beto a keresztlécre ütötte a labdát, amely talán már a gólvonal mögött pattant le, a lecsorgót – biztos, ami biztos alapon – azért Rondón centiméterekről bebombázta a kapuba. 2–1
A szentpéterváriak mindent megtettek, hogy még a rendes játékidőben eldöntsék a továbbjutást, de ez lett a vesztük: annyira kitámadtak, hogy a 85. percben a spanyolok végigvittek egy kontrát, és a csereként beálló Kévin Gameiro 12 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot. 2–2
A címvédő Sevilla újra várhatja az elődöntő sorsolását.
DNIPRO–FC BRUGES
Az első mérkőzés gól nélküli döntetlenje után inkább a „hazai” csapattól – figyelem, a dnipropetrovszki együttes Kijevben fogadta riválisát – volt várható bevállalósabb támadójáték, ám egyik fél sem mutatott túl nagy aktivitást az ellenfél kapuja előtt. Az ukránok próbálkoztak többet, sőt gyakorlatilag csak a hazai játékosok jelentettek veszélyt a kapura, jellemző, hogy a Bruges-nek nem volt kaput eltaláló lövése az első játékrészben.
Az óvatoskodó hozzáállás a második játékrészben sem változott, a belga csapat szinte csak a biztonságra játszott, ám ez a meccs hajrájában megbosszulta magát, mert egy egyéni akció a hazaiak javára döntött. A szünetben beálló Jevgenyij Sahov lódult meg a 82. percben, a védők csak hátrálni tudtak, a 16 méterről elengedett lövésbe pedig épp annyira ért bele Brandon Mechele, hogy Matthew Ryannek ne legyen esélye hárítani.
A Bruges-nek maradt tíz percre a feltámadásra, ám már csak a veszett fejsze nyelét rángatta, a Dnipro megérdemelten nyerte meg a mérkőzést.
Az ukrán csapat története során először jutott el az elődöntőig egy európai kupasorozatban.
NAPOLI–WOLFSBURG
A Napoli kényelmes helyzetből várhatta a Wolfsburg elleni visszavágót, hiszen idegenben 4–1-es előnyt szerzett. A nápolyi mérkőzés első félidejében nem erőltették meg magukat a csapatok, a második játékrészben azonban kellemesen csalódhattunk, hiszen elkezdtek potyogni a gólok, bár a „farkasoknak” egy percig sem volt lehetőségük a továbbjutásra gondolni.
Az 50. percben José Callejón tizennyolc méterről leadott kísérlete megpattant Ricardo Rodríguez lábán, így a lövés védhetetlenné vált Diego Benaglio számára (1–0). Negyedórával később a csereként beálló Lorenzo Insigne emelt középre a bal oldalról, Gonzalo Higuaín tanárian lekészítette a labdát a lendületből érkező Dries Mertensnek, aki először még a vendégek kapusába lőtt, a kipattanóba azonban reflexből belekapott, a labda pedig a kapuba hullott (2–0).
A Wolfsburg nem adta olcsón a bőrét, és a becsületéért, illetve a kettős vereség elkerüléséért küzdött tovább. A 71. percben Maximilian Arnold szöglete után Timm Klose fejelt a jobb felső sarokba (2–1), míg két perccel később a lesről kilépő Josuha Guilavogui centerezését követően Ivan Perisic a vérét adva bólintott a léc alá (2–2).
A hajrában mindkét csapat előtt adódtak kisebb lehetőségek, ám újabb gól már nem született, ezzel a Napoli 6–3-as összesítéssel bejutott az elődöntőbe.
FIORENTINA–DINAMO KIJEV
Nem kellett sokáig gondolkodnia a Fiorentina mesterének, Vincenzo Montellának, hogy kit nevezzen egy szem csatárnak a Dinamo Kijev elleni visszavágóra csapatába: nem, nem önmagának szavazott bizalmat az egykori kiváló támadó, hanem a télen érkező Alessandro Diamantit és Alberto Gilardinót nem nevezhette a sorozatba, Federico Bernardeschi, Giuseppe Rossi és Khouma Babacar pedig sérült, így magától értetődően Mario Gómez lett a középcsatár. És a német jó húsz perc alatt mesterhármast szerezhetett volna, de hol lesről talált a kapuba, hol a veterán Olekszandr Sovkovszkij védett nagy bravúrral, hol meg két lépésről sem tudott a kapuba fejelni.
Két hazai védő, Stefan Szavics és Nenad Tomovics is kihagyott egy-egy ziccert az első félidőben, amelyben a fordulópontot a kijevi Jeremain Lens – jogtalan – kiállítása jelentette. No és Mario Gomez találata, amely kapcsán túlzás lenne a „lőtte" kifejezés, elvégre a német valósággal a jobb alsóba „gyalogolta" az ötösről Joaquín beadását: 1–0!
Ez volt Gomez 40. gólja európai kupamérkőzéseken, ezzel megelőzte a vonatkozó listán honfitársai közül Karl-Heinz Rummeniggét; és már a negyedik Gerd Müller (62), Jupp Heynckes (45) és Ulf Kirsten (43) mögött.
A kijeviek mestere, Szerhij Rebrov – aki anno nem volt rosszabb csatár, mint Montella – még az első félidő ráadásában cserélt, ami nem mindennapos cselekedet, majd a szünet után viszonylag hamar még kettőt változtatott, ám hiába. A lila mezes hazaiak könnyedén uralták a mérkőzést, Mohamed Szalah lövése a kapufán csattant, és belefért a házigazdának az is, hogy teljesen leálljon a hajrára.
Nem volt ereje már büntetni a Kijevnek, sőt a csereember, Juan Vargas a legvégén megadta a kegyelemdöfést: 2–0, félgőzzel is továbbment a Fiorentina az elődöntőbe.
EURÓPA-LIGA, NEGYEDDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
- Fiorentina–Dinamo Kijev 2–0, Tj: a Fiorentina, 3–1-es összesítéssel
- Napoli–Wolfsburg 2–2, Tj: a Napoli, 6–3-as összesítéssel
- Zenit–Sevilla 2–2, tj: a Sevilla, 4–3-as összesítéssel
- Dnipro–FC Bruges 1–0, Tj: a Dnipro, 1–0-s összesítéssel
Az elődöntőbe jutó csapatok között nincs kiemelés és nincs korlátozás (azonos szövetségbe tartozó klubok összekerülhetnek). Az elsőként kihúzott csapat játssza otthon az első mérkőzést. Az első meccseket május 7-én, a visszavágókat május14-én játsszák. Szintén „sorsolnak" a döntőre is: húzással döntik el, hogy melyik elődöntő győztese lesz a „hazai" csapat a varsói fináléban, amelynek időpontja május 27., szerda.