Tágas, modern térbe költözik a Szatmár Megyei Könyvtár
Hosszú időn keresztül okozott fejtörést a Szatmár Megyei Tanács mindenkori vezetőinek az alárendeltségbe tartozó megyei könyvtár ügye.
Ez ugyanis a város régi központjának egyik patinás épületében működött évtizedekig, pontosabban 1974-ben költözött a Várdomb/Decebal utcai ingatlanba. Ám ezt évekkel ezelőtt visszaigényelte és visszakapta a Federalcoop szövetkezet. Más megoldás híján a könyvtár maradt az épületben, ám vaskos bérleti díjat fizetett érte a megyei tanács. 2017-ben Pataki Csabának, a tisztséget most is betöltő tanácselnöknek sikerült havi 11 ezer euróra lealkudnia a bérleti díjat.
Ám a megoldást már 2013-ban, akkor még Csehi Árpád megyei tanácselnök idejében is keresték. Akkor még egy vadonatúj épület felhúzása volt tervbe véve, ám mint kiderült, túl nagy lett volna a költsége ennek a beruházásnak. Az akkor könyvtár építésére kinézett terület most úgy tűnik, a polgármesteri hivatal által építtetett emeletes parkolóháznak ad majd helyet.
A kormánytól már 2018-ban sikerült pénzt szerezni egy új könyvtárépület megvásárlására, ám az ügy nem volt egyszerű: előbb a kormány visszavette az összeget, majd később újból kiutalta. Ekkor lehetett valójában új ingatlan után nézni, amikor rendelkezésre állt az erre szánt 12 millió lej.
Több ötlet is felmerült: lakótelepi kereskedelmi központ alsó szintje, egykori kötöttárúgyár épülete a központ közelében. Végül több szempontból is az évekig meglehetősen bukdácsolva működő, a régi városközpont közvetlen közelében található Grand Plaza, illetve az utóbbi időben Ankora nevet viselő bevásárlóközpont épületének megvásárlása tűnt a legjobb választásnak. A Szatmár Megyei Tanács pedig jó üzletet kötött.
„Amikor a vásárlásról egyeztettünk, akkoriban nyitott meg a Shopping Pláza a Szamos partján. Lementek a régi városközpontban található üzlethelyiségek árai, a tulajdonos pedig meg is akart szabadulni az épülettől, mert az soha nem volt annyira sikeres, mint amire ő eredetileg számított” – mondja Pataki Csaba megyei tanácselnök. „Az épület közel van több iskolához és része a régi központnak is. A 11.9 millió lejes vételárért nem csak a 6 ezer négyzetméternél is nagyobb felületű épületet kaptuk meg, hanem annak felszereltségét is. Például teljesen felszerelt konferenciatermet, egy modern felszereltségű mozitermet, amelynek nem is változtatnánk a rendeltetésén, mindössze annyit, hogy oktató vagy művészfilmeket vetítünk majd benne” – főzi hozzá.
Az épületben számos egykori üzlethelyiséget lehet hasznosítani, több falat távolítottak el eddig, hogy nagyobb tereket hozzanak létre. Nagy hangsúlyt fektetnek azonban így is a helykihasználásra, most épp mozgatható polcrendszer beszerzésén dolgoznak, ez számít a könyvek tárolása kapcsán a legjobb megoldásnak.
A költözés megkezdése óta a sajtó képviselői közül a Maszol járhatta be először az új könyvtárépületet. Paula Maria Horotan aligazgató vezetett végig az épületen. A gyűjtemény túlnyomó része már átköltözött, egyedül a nagy értékkel bíró, akár többszáz éves könyvek maradtak az eddig használt ingatlanban. Az átköltöztetett kötetek többsége most még dobozokban van, rendszerezik őket, javítanak a meglévőkön, vagy új katalógusokat hoznak létre. Az újság-archívumok már megkapták helyüket a pincében, amely megfelelően száraz ezek őrzésére. Itt egyébként a bevásárlóközpont tulaja manele-bárt működtetett az eladás előtt. A tágas egykori edzőterem helyén a tervek szerint rendezvényeket is lehet majd tartani. A játszóház helyén a régi könyvek otthonát készítik elő, ide ugyanis nem lehet egyszerűen beköltözni.
„Az antik, akár 500 éves könyveknek speciális páratartalom és hőmérséklet kell. Ezért ezt a részt leválasztottuk a fűtési rendszerről, tehát külön tudjuk a hőmérsékletet szabályozni. Kénytelenek voltunk megszüntetni a vízzel működő tűzoltórendszert is, más megoldással tartjuk biztonságban az Európában egyedinek számító köteteket is tartalmazó gyűjteményt” – magyarázza Horotan.
A modern megoldások mellett a könyvtár számára az igazán nagy előny a rendelkezésre álló terület. Eddig kevéssel több, mint 1000 négyzetméterrel rendelkeztek, az épület több mint 6 ezer négyzetméteres. Az aligazgató viszont megnyugtatott: ezt a területet is be tudják lakni, sőt, idővel kevés is lehet. A könyvek és kiadványok gyűjteménye ugyanis folyamatosan nő, sokan rokonok teljes könyv-hagyatékát adományozzák az intézménynek, az ilyen esetek pedig heti rendszerességűek. Természetesen a már meglevő példányokat elajándékozzák, az igazi értéket képviselő „maradék” kerül a polcokra.
Az viszont kérdés, hogy mikor nyithat meg a látogatók előtt is a könyvtár, az immár új, modern épületben. A legtöbben legalább még egy év háttérmunkára, szerelésre és építkezésre számítanak. Különösen, ha az apróbb hibák kijavítására az építőipar leterheltsége, a közbeszerzési eljárások elhúzódása miatt sokat kell várni. Egy azonban biztos: olyan könyvtárépülete lesz Szatmárnémetinek és a megyének, amilyenre mindig is vágytak a szatmáriak. Sőt, talán annál is jobb!