Tíz izgalmas tény, amit nem tudtál a Mikulásról

December 6-a van ma, kedvenc pirosruhásunk napja, akiről sok mindent tudunk, de lehet, mégsem eleget. Mindig így nézett ki? Hova valósi? Mit szeret fogyasztani a kekszen és a tejen kívül? Talán ezek a kérdések benned is felmerültek, most pedig választ kaphatsz rájuk. Ismerjük meg közösen még jobban a Mikulást!

Ha jó voltál egész évben vagy csak néha csintalan, de azt is megbántad már, akkor ez ma a te napod is! Hiszen eljött az idő, amikor a Mikulás nyakába veszi a világot, hogy minden jó gyereket és felnőttet megajándékozzon gyümölcsökkel, édességgel vagy egyéb kis apróságokkal.

December 6-án a Mikulás napja van! | Fotó: AI által generált

Nekünk pedig csak annyi a dolgunk, hogy kisuvickoljuk cipőcskéinket, és türelmesen várjunk rá anélkül, hogy leskelődnénk. Bár a legtöbben nem látták még élőben a Mikulást, mégis egységesek az elképzeléseink róla: hosszú, fehér szakálla van, kedves és szelíd szemei, mély hangja és piros, köpenyes ruhája alól tisztán látszik kerekded pocakja. Ám nem volt ez mindig így. A következőkben lerántjuk a leplet néhány különlegességről vele kapcsolatban.

Miért pont december 6.?

Ez a dátum Szent Miklós püspök halálához köthető, aki a 3. században született Törökországban és 19 évesen szentelték pappá. A nevéhez fűződő legismertebb legenda, hogy segített egy szegény családon, ahol három lány volt. Mivel nem volt megfelelő hozományuk, nem tudtak volna férjhez menni. Szent Miklós az egyik éjszaka egy-egy arannyal teli erszényt vitt nekik, így végül elkeltek. Jó cselekedetei miatt a myrai püspököt a saját korában szentnek tartották.

Kinézete merőben eltér elképzeléseinktől

Ha azt mondjuk, hogy Mikulás, a legtöbb embernek hasonló kép jut eszébe róla: a kedves, piros ruhás apó, nagy szakállal, nagy pocakkal, puttonnyal a hátán. Ha Szent Miklóst tekintjük a Mikulás eredeti elődjének, akkor az ő külseje teljesen más volt. A BBC cikkében olvasható, hogy maradványai alapján sikerült rekonstruálni az arcát liverpooli tudósoknak, mely alapján elmondható, hogy kreol bőrű volt, nem fehér, szögletes vonásai lehettek és görbe orra, ami talán aszimmetrikusan gyógyult törés után. A rekonstrukció alapján megállapították azt is, hogy nem volt túl magas, mindössze 168 cm körül.

Szent Miklós püspök arcának rekonstrukciója | Fotó: LJMU

A piros nem is piros?

Nem is kérdés, hogy a Mikulást főként a piros, esetleg kevés fehér színnel azonosítjuk, viszont eredetileg lila palásttal ábrázolták, hiszen a püspököknek lila színű ruhája volt, így Szent Miklósnak is. És akkor honnan lett a piros szín? Az egyik legnépszerűbb üdítőmárkának, a Coca-Colának köszönhetjük a Mikulás piros öltözékét, hiszen ők gondolták újra a fizimiskáját egy 1931-es reklámjuk során. Azóta pedig elválaszthatatlan a piros szín a nagyszakállútól, pont úgy, mint a Coca-Cola karácsonyi reklámjaitól.

Kapcsolati státusza: házas

A drága Mikulásunk nem agglegény, így tartja az észak-amerikai hagyomány. Felesége aranyos asszony, kinézetre hasonlít férjére, már ami a piros-fehér ruhát illeti, hosszú, ősz haját kontyba köti. Ő az, aki mennyei süteményeket készít, gondoskodik a rénszarvasokról és az ő is segít az ajándékok előkészítésében, összedolgozik a manókkal és a krampuszokkal.

Ajándékozási sebessége: 6100 gyerek/másodperc

Kétségtelen, hogy a Mikulás napjaink egyik legnagyobb szuperhőse, hiszen egy éjszaka alatt minden jó gyerekhez el kell jusson. Ilyenkor turbó tempóra kapcsol, hiszen ha azt vesszük, hogy hány ország van, hány időzóna és hány 14 év alatti gyerek (az egyszerűség kedvéért), akkor azt kapjuk, hogy 22 millió gyerek/óra, vagyis 365 000 gyerek/perc, ami körülbelül 6100 ajándék szállítását jelent másodpercenként. Nem csoda, hogy ezután a nap után egy évig pihen és csak csendesen figyeli, hogy ki mennyire jó.

Ha jó voltál, a te cipődet is megtölti a Mikulás finomságokkal. | Fotó: AI által generált

Nem az Északi-sarkon lakik

A közhiedelem úgy tartja, hogy nagyszakállú télapó az Északi-sarkon él, azonban igazi lakhelye Finnország egyik tartománya, Lappföld. Ennek fővárosa Rovaniemi, ahol van egy külön városrész Santa Claus Village, azaz a Mikulás falvacskája néven. Ez a hely egész évben látogatható, és garantáltan imádni fogja minden rajongó.

A rénszarvasok titka

A Mikulás rénszarvasai név szerint a következők: Üstökös, Íjas, Csillag, Táncos, Pompás, Villám, Táltos, Ágas és piros orra miatt a legismertebb, Rudolf. Viszont van itt valamiféle rejtély a szánhúzók körül, ugyanis a hím rénszarvasok tél elején elhagyják agancsukat. Szóval az is lehet, hogy mind nőstények fiú nevekkel?

Mit szeret enni, inni?

Világszerte különböző finom falatokkal várják a gyerekek a nagyszakállút, viszont az egészen eltérő, hogy ki mit készít neki elő. Térségünkben általában a finom sütemény, keksz és tej a divat, viszont Svédországban például rizskását és kávét kap, az angol gyerekek pitével és sherry likőrborral várják, az ír családok pedig egy korsó habos Guinness sört raknak ki neki. Dániában egy tejberizshez hasonló édességet kap, Chilében egy piskótatésztát rummal, aszalt gyümölcsökkel és diófélével gazdagítva. Bár rengeteg munkája van egyetlen éjszaka alatt, azért ellátják finomabbnál finomabb harapni- és innivalóval.Van, ahol tejjel, van, ahol sörrel várják a Mikulást. | Fotó: Pexels

E-mail címe is van

Hagyományosan a gyerekek levelet írnak a Mikulásnak, amelyben elmondják, mit szeretnének kapni tőle, azonban most már modernizálódott is a nagyszakállú, hiszen e-mailen is lehet neki üzenni. Írd meg te is neki, hogy mire vágysz, hogy viselkedtél ebben az évben vagy csak egyszerűen köszönd meg a szuper munkát, amit minden évben végez ezen a napon. Íme, ez az e-mail címe: santa.claus@santaclausoffice.fi.

Olaszországban Mikulás helyett boszorkány jár

Az olasz gyerekekhez kivételesen nem kedvenc pirosruhásunk látogat el, hanem La Befana, aki nem rénszarvasok segítségével, hanem seprűnyélen járja körbe a világot egy este alatt, így nevezhetjük őt egy kedves boszorkánynak is.Olaszországban a La Befana nevű kedves boszorkány viszi az ajándékokat. | Fotó: AI által generált

Ő is a kéményen mászik le, mint a Mikulás, és megtölti ajándékokkal a jó gyerekek zokniját. Aki pedig rossz volt, az egy darab szenet kap, ellentétben az itthoni rosszaságokkal, akik virgáccsal vannak jutalmazva.

(Nyitókép: AI által generált)

Kapcsolódók

Kimaradt?