Mi fér bele egy könyvbe? Balázs Imre Józseffel beszélgettünk
Az irodalom nagy túlélő, mindig kitalál valamit ehhez, és minden korban megleli azokat a csatornákat, módokat, ahogyan eljuthat az emberekhez, legyen az akár a közösségi média, könyv vagy folyóirat – mondja Balázs Imre József költő, irodalomtörténész és -kritikus, egyetemi docens. Szerinte az erdélyi irodalomnak sikerült megszólítania a kétezres évek után az összmagyar közeget is, emellett relevánssá tudott válni azon túl, hogy sikeres.
Ugyanakkor úgy véli, a román-magyar kulturális közeledés úgy lehet igazán eredményes, ha közös érdeklődési pontokat találnak a felek, ami összehozza őket. „Az nem fogja megoldani a kultúrák közötti kommunikációt, hogy szomszédok vagyunk, és ezért ismerjük meg egymást. De abban, hogy valami tényleg érdekel téged is, engem is, és beszéljünk arról, én sok lehetőséget látok” – mutat rá.
Balázs Imre József Székelyudvarhelyen született, a Tamási Áron Gimnáziumban érettségizett 1994-ben, egyetemi tanulmányait a Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar-angol szakán végezte 1998-ban, azóta az egyetem Magyar Irodalomtudományi Tanszékén tanít, 2014 óta docensként. 1999 óta a Korunk irodalmi és kritikarovatának szerkesztője, 2008 áprilisától 2012 végéig a lap főszerkesztője, 2013-tól főszerkesztő-helyettese.
Elismert irodalomtörténész, kritikus és avantgárdkutató, munkái évtizedek óta referenciaértékűek az irodalomtudományban és az irodalmi nyilvánosságban. Hat felnőtt- és hét gyerekverskötet, számos tanulmány- és esszékötet, monográfia szerzője. Fordításkötetei és szerkesztett könyvei a kilencvenes évek végétől évi rendszerességgel látnak napvilágot. Tudományos és irodalmi munkái közül többet román és angol nyelvre is lefordítottak. Kolozsváron él.
CSAK SAJÁT