Külön teret kap a Louvre-ban a Mona Lisa

Leonardo da Vinci híres festménye saját szobát kap a Louvre-ban, mivel a világ leglátogatottabb múzeuma teljeskörű felújításon esik át. Az intézmény igazgatója nemrég hívta fel a figyelmet az épület egyre romló állapotára, valamint arra, hogy a kialakítás nem megfelelő ekkora embertömegek fogadására.

A napokban hívta fel a figyelmet a Louvre igazgatója arra, hogy a világ leglátogatottabb múzeumának épületére ráférne a felújítás, annál is inkább, mivel a kialakítása nem megfelelő ekkora embertömegek fogadására.

A Mona Lisa Leonardo da Vinci 1503–1519 között készült leghíresebb festménye./ Forrás: Wikipédia

A Louvre igazgatója, Laurence des Cars a múlt héten a kulturális minisztériumhoz intézett, a médiának kiszivárogtatott levelében azt írta, hogy a piramis alatti tér nem megfelelően szigetelt a hideg és a meleg ellen, hajlamos felerősíteni a zajt, és kényelmetlen a közönség és a személyzet számára egyaránt. Emellett riadót fújt az infrastruktúra meghibásodása és a hőmérséklet-ingadozás miatt is, ami miatt az egész épületben gondot okoznak a vízszivárgások.

A francia elnök, Emmanuel Macron, Leonardo da Vinci 16. századi remekműve előtt mondott beszédében úgy fogalmazott, hogy „megtisztelve” érzi magát a Mona Lisa jelenlétében, és bejelentette, hogy amíg a felújítások zajlanak, a portré saját „különleges teret” kap a Louvre-ban. Macron szerint a Mona Lisa új helye „a múzeum többi részéhez képest külön megközelíthető” lesz, ez pedig külön belépőjegyet is jelent majd.

A festmény jelenleg védőüveg mögött lóg a Louvre legnagyobb termében, ahol más velencei mesterek 16. századi művei is láthatók. A túlzsúfoltság azonban komoly problémát jelent, mivel a látogatók mobiltelefonokat tartó karok „erdején” keresztül próbálják megpillantani a híres festményt.

Tavaly 8,7 millió látogatója volt a Louvre-nak, több mint 75%-uk Franciaországon kívülről érkezett, főként az Egyesült Államokból és Kínából, valamint Olaszországból, az Egyesült Királyságból, Németországból és Spanyolországból. Macron elmondta, hogy a Louvre felújítása után évi 12 millió látogatót szeretne fogadni, továbbá azt is bejelentette, hogy 2026. január 1-jétől az EU-n kívüli országokból érkező múzeumlátogatóknak magasabb belépődíjat kell majd fizetniük.

2026. január 1-jétől az EU-n kívüli országokból érkező múzeumlátogatóknak magasabb belépődíjat kell majd fizetniük./ Fotó forrása: Louvre Facebook-oldala

A felújítás magában foglalja a Macron által „új nagy bejáratnak” nevezett, a Szajna közelében lévő, 2031-ben megnyíló bejáratot, valamint a kiállítótereket bővítő földalatti termek kialakítását. Elmondta, hogy a múzeum nyugati oldalán, a Colonnade de Perrault-nál található új bejáratot a múzeum saját forrásaiból és mecénások felajánlásaiból finanszírozzák majd, nem pedig a francia adófizetők pénzéből.

A múzeum legutóbbi nagy felújításakor, az 1980-as években IM Pei kínai-amerikai építész hatalmas üvegpiramist épített. Ezt azonban évi 4 millió látogatóra tervezték, és a Louvre ma már több mint kétszer ennyi látogatót fogad. Az üvegpiramis, amelyet 1989-ben avattak fel François Mitterrand néhai elnök Louvre-projektjének részeként, megmarad ugyan, ám már nem elég, mivel jelenleg a múzeum látogatóinak egyetlen érkezési pontjaként szolgál.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?