Kicsik és nagyok együtt ünnepeltek: 20 éves a Brighella Bábtagozat

Már két évtizede működik a szatmárnémeti Brighella Bábtagozat, az idén 70 éves Harag György Társulat bábtagozata. Az évforduló alkalmából ünnepi hétvégét tartottak.

A Brighella Bábtagozat megalakulásának huszadik évfordulója alkalmából ünnepi hétvégét szervezett a társulat. A kétnapos esemény szombaton vette kezdetét a bábosok számára második otthont jelentő Iparosotthon bábszínházi termében. Nagy Regina, a bábtagozat vezetője, illetve Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket és az ünnepelt bábtagozatot. Előtte az Iparosotthonban látható bábkiállítást, illetve bábelőadás-fotók kiállítását tekintették meg a résztvevők.

Fotók: Harag György Társulat

Nagy Regina, aki alapításakor is társulatvezető volt, megköszönte mindenki munkáját, akik segítették a Brighellát felnőtté válni. Külön köszönetet mondott Bandura Emesének, aki tíz éven át volt társulatvezető, majd adta át – vagy úgy is mondhatnánk: vissza – a stafétát Nagy Reginának. A tagozatvezető beszélt a kezdetekről. Huszonöt éve csak kósza ötlet volt a bábszínház létrehozása Szatmárnémetiben, akkor sem a tagozatvezetőé, hanem édesanyjáé, Rebel Erzsébeté. Az ő alapítványán keresztül lett meghirdetve a bábos képzés, amire Kovács Ildikó nénit, az erdélyi nagy bábosasszony kérték fel mentorként. Összeállt egy nagyon vidám, fiatal csapat, akikkel egy pincében kezdtek próbálni. Bábszínházak kialakított kis tér volt, kicsit dohos, kicsit penészes, de a bábosoké. Oda hívták le a gyerekeket, akik sokan jöttek, és bebizonyosodott, hogy igény volt bábjátékra Szatmárnémetiben.

Évek kemény munkái, kopogtatás, könyörgés, mosolygás, sírás után, végre megjött a hivatalos papír: 2003. őszétől a Harag György Társulat része lett a bábszínház. „Igen, nagykorú lett, és akár egy gyermek kapcsán, itt is csak arra tudsz gondolni, hogy röpült el ennyi év ilyen hirtelen? De ha jobban belegondolok, csak számomra telt el ilyen gyorsan. 20 év nagy idő, és mi ketten osztoztunk a „gyermek” nevelésén. Az én harcom a járni tanulás volt, hogy észrevegyék, hogy létjogosultsága legyen, kopott cipővel és ruhával indultunk, sokan csak mosolyogtak rajtunk, hogy mit is akarunk? A bábszínház nem is igazi színház, ugyan, hamar el fog múlni ez az óvodás lelkesedés, mondták. Örömmel hirdetjük ma is: nem múlt el. Itt van, él, erős és egyre erősebb, és ma már mindenki tudja, hogy valóban szükség van rá, mert nevel, mert nevettet, mert élményt nyújt” – mondta Nagy Regina.

Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat igazgatója gyermekkori emlékeit elevenítette fel, amikor Szatmárnémetiben még nem volt bábszínház, efféle csodát Marosvárárhelyen látott. „De hogy miért is mesélem el mindezt a Brighella Bábtagozat valódi története helyett? Hát azért, mert a legnagyobb dolog, amit Ti megvalósítottatok ebben az elmúlt 20, vagy ha tetszik, 25 évben, az éppen ez a csoda: hogy lett, igenis lett Szatmáron bábszínház. (…) Ez a mesetisztás ma, 2023-ban immár 20 éve itt van nekünk, Szatmáron is. A miénk. Ti álmodtátok, ti építettétek, és együtt vigyázunk rá, mert közös kincsünk: mert eljövendő királyfik és királylányok felekirálysága ez. Csak mi tudjuk, csak ti tudjátok, mennyi sárkánnyal kellett megküzdeni érte. De itt van – és a miénk” – mondta.

Az ünnepi, születésnapi hétvége egyfajta díszmeghívottja a balatonlellei KL Színház volt, melynek tagjai két felnőtt (Anyajegy, Kisgömböc) és két gyermekelőadással (Malac és Liba, Sárkányölő Sebestyén) örvendeztették meg a szatmári közönséget. Az biztos, a gyermekelőadásokat a szülők is könnyesre nevetett szemmel tapsolták meg, a felnőtteknek szóló bábelőadások pedig hol elgondolkodtatták, hol nevettették a publikumot.

Az ünnepi hétvége második napja kapcsán fontos elmondani, hogy az szabadtéren, a szatmári Tűzoltótorony parkjában zajlott. Oda a családok az Északi Színháztól együtt vonultak át az előadások helyszínére a miskolci VagaBanda gólyalábasainak vezetésével. Sőt, ezt követően a gólyalábasok vásári komédiáján szatmári szülők és gyerekek is megmutathatták színészi tehetségüket.

A vasárnapi szabadtéri bábelőadások sorát a KL Színház produkciói mellett a Brighella Bábtagozat fellépése is színesítette. A közönség egy már szatmári klasszikusnak számító bábelőadást, a Terülj, terülj asztalkám! című előadás volt látható.

A jó hangulatról nem csak a bábelőadások, hanem a Máltai Szeretetszolgálat munkatársai is gondoskodtak: különböző szórakoztató programok várták a gyerekeket, hogy az előadások között se unatkozzanak. A gyerekek rajzoltak, festettek is, a bábszínházzal kapcsolatos élmények rajz-változatait pedig a Brighella Bábtagozat díjazta. Ugyanakkor a Partiumi Falugazdász Hálózatnak köszönhetően friss gyümölcs került a játékban, alkotásban megfáradt gyerekek elé.

Az esemény koncerttel ért véget: a PhoenixSM zenekar a szatmári tanítónő, Török Enikő gyermekverseit zenésítették meg, és adták elő a kicsik legnagyobb örömére. A koncert zárásaként pedig a zenészek saját dalokkal és népszerű magyar dalok feldolgozásaival örvendeztették meg a publikumot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?