Janovics Jenő elveszettnek hitt kolozsvári filmje került elő Washingtonban
Janovics Jenő 1916-os, A gyónás szentsége című némafilmjének tekercseit azonosították be a washingtoni Kongresszusi Könyvtárban, mondta el a Filmtettnek adott interjújában Ráduly György, az NFI – Filmarchívum igazgatója.
A felfedezés a Filmarchívum Hungarika Kutatási Programja keretében történt, amely a magyar filmtörténeti örökség felkutatását és hozzáférhetővé tételét célozza. A magyar film 120 éves jubileuma alkalmából elindított program keretében készült egy lista a 120 legkeresettebb magyar filmről, amit elküldenek külföldi archívumoknak. Mivel az elmúlt években a világ minden filmgyűjteménye jelentős mértékben digitalizálta a filmállományát, könnyebbé vált a gyűjtemények felülvizsgálása, és a listán szereplő elveszett filmek azonosítása, derül ki Soós Tamás Ráduly Györggyel készített interjújából. Ennek köszönhetően azonosították be a washingtoni Kongresszusi Könyvtárban A gyónás szentsége című, Kolozsváron forgatott filmet.
„Ez egy fantasztikus felfedezés. Még várjuk az eredményt, hogy pontosan hány és milyen állapotú tekercs van a birtokukban, de már ez is jól jelzi, milyen sikereket hozhat a program” – fogalmazott a Filmarchívum vezetője. Ráduly György szerint az elveszett magyar filmek külföldi archívumokban való keresése fontos és sürgős feladat, ugyanis ezeket a filmtekercseket, mivel nem tartoznak az adott ország nemzeti filmkincséhez, nem biztos, hogy prioritásként kezelik, sokáig őrzik még.
Janovics Jenő, aki 1905 és 1930 között volt a kolozsvári színház igazgatója, 1912-ben pedig filmgyárat alapított a kincses városban, és ezzel megalapozta a magyar filmipart. 1913–1920 között több mint hatvan film készült az irányítása alatt, ebből harmincegynek ő írta a forgatókönyvét, és hármat ő rendezett. Janovics filmgyárában kezdte pályáját Korda Sándor, aki az angol filmipar megteremtőjeként, Sir Alexander Korda néven vált ismertté, valamint Kertész Mihály (Michael Curtiz), az Oscar-díjas Casablanca című film rendezője. A kolozsvári némafilmek közül ma mindössze négy tekinthető meg szinte teljes hosszúságában.
A Filmarchívum online adatbázisa szerint a most előkerült A gyónás szentsége című filmet 1916-ban mutatták be, és eredetileg 4 felvonásból állt. A tartalma szerint bűnügyi filmről van szó: a főszereplő egy vidéki katolikus pap, akinek egy zaklatott fiatalember meggyón egy gyilkosságot, amellyel később a pap öccsét is megvádolják. A pap döntéskényszerben van: elárulja, amit tud, hogy megmentse a testvérét vagy tiszteletben tartja a gyónás szentségét.
Janovics Jenő nemcsak rendezője volt a filmnek, hanem ő alakította Vér Mátyást, a katolikus papot is. A filmben játszottak még: Lengyel Vilmos (Vér Imre, mérnök, a pap testvére), Berky Lili (Margit, a menyasszonya), Várkonyi Mihály (Margit másik udvarlója), Hetényi Elemér, Szakács Andor, Réthely Ödön, Berky József, Fáy Flóra, Farkas Sándor, Laczkó Aranka, Mariházi Miklós, Nagy Gyula, Harsányi Rezső, Ihász Aladár, Dezséri Gyula.
CSAK SAJÁT