banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Dák kincseket találtak a Maros megyei Beresztelkén

Dák ezüstkincset találtak Beresztelkén: egy letűnt világ tárult fel a Maros megyei föld mélyén. A 2025 tavaszán előkerült, 550 grammos ékszergyűjtemény a dákok jelenlétének első bizonyítéka a térségben, és új fejezetet nyithat Erdély régészeti kutatásaiban - írja közleményében a Maros Megyei Múzeum.

Jelentős régészeti lelet került elő a Maros megyei Beresztelke község határában: egy hat darabból álló dák ezüstkincs, amely mintegy 550 gramm súlyú, és egy eddig ismeretlen történelmi rétegbe enged bepillantást. A felfedezés nemcsak a dák jelenlét első közvetlen bizonyítéka a térségben, hanem új kutatási irányokat is kijelöl a régió múltjának feltárásában - tájékoztat a Maros Megyei Múzeum.

A kincs legérdekesebb darabja egy masszív, széles végű karkötő, amelyet növényi motívumok díszítenek | Fotó: Maros Megyei Múzeum

A közlemény szerint „a lenyűgöző ékszergyűjtemény egy letűnt világ eleganciájáról, szimbólumairól és erejéről tanúskodik.”

A kincs legérdekesebb darabja egy masszív, széles végű karkötő, amelyet növényi motívumok díszítenek. A gyűjtemény tartalmaz két egyszerűbb, de kifinomult fibulát, valamint egy kisebb, négycsomós változatot is. Kiemelkedő darab a három szögszerű függővel díszített nyaklánc, valamint az ovális lemezekből álló öv, amelyet egy napmotívumokkal díszített téglalap alakú lemez zár.

A tárgyak stílusa és díszítettsége a kutatók szerint arra utal, hogy tulajdonosuk kiemelkedő társadalmi pozíciót tölthetett be. „Bár nem egyértelmű, hogy a dísztárgyak férfi vagy nő tulajdonát képezték-e, szertartási jellegük és kidolgozásuk minősége viselőjük kétségtelenül magas rangjára utal” – olvasható a leírásban.

Jelentős régészeti lelet került elő a Maros megyei Beresztelke község határában | Fotó: Maros Megyei Múzeum

A leletet Moldovan Dionisie-Aurel és Zăhan Sebastian-Adrian régészek fedezték fel. A pontos lelőhely környékén hamarosan terepkutatások kezdődnek, mivel a szakemberek szerint elképzelhető, hogy egy dák település vagy erődítmény is rejtőzik a közelben.

A múzeum közleménye leszögezi, hogy „bármi is volt az ok, az ilyen gesztusok nem voltak ritkák az ókorban, és minden lelet egy drámai vagy rituális döntés történetének néma őrzője.”

A lelet arra is emlékeztet, hogy Erdély földje még mindig számos feltáratlan titkot rejt. Mint írják, „a felfedezés nem egy vég, hanem egy kezdet – egy olyan kutatás kezdete, amely újraírhatja az erdélyi dák történet egy részét. A régészek munkája révén ez a lelet hozzájárul egy olyan civilizáció alaposabb megértéséhez, amely mély nyomokat hagyott a régió történelmében.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?