100 év karácsonyi fényképeiből nyílik kiállítás Kolozsváron
100 év karácsonya. Kolozsvári kép-történetek a 20. századból címmel nyílik kiállítás kedden este hat órakor az Erdélyi Audiovizuális Archívum szervezésében a Sapientia EMTE Tordai úti épületében. A kiállítást fénykép- és történetgyűjtő akció előzte meg.
A karácsonyfa állítás a 19. század második felében terjedt el szélesebb körben a városlakók körében, akárcsak a fotográfia. A fotográfia azonban csak a 20. század elején vált a családi otthonok részévé. Ettől kezdődően a családi együttlétet mindenki a maga módján képbe zárt fénnyel – tehát fényképen – örökítette meg.Míg a karácsonyi ünneplés koreográfiája erőteljesen a hagyományokra épül, és többé-kevésbé változatlan forgatókönyv szerint ünnepeljük, addig a fotográfia az újítások médiuma, amelyiknek technológiája és a fényképezés szokása számos fordulatot vett a 20. század során. Emellett a családokat, a mindennapi életet sem kímélte az idő: a „nagy” történelem ott bújkál minden 20. századi élettörténetben, sőt olykor nagy történelmi fordulatokra épp a karácsonyi időszakban került sor.
Az Erdélyi Audiovizuális Archívum a Sapientia EMTE mellett a Korzo Egyesület és az Erdélyi Krónika szakmai partnerségével szervezi a privát fotókat egybegyűjtő kiállítást, amely kolozsvári történetekből építi fel a város idővonalát. Ez az idővonal töredékes ugyan, de annál személyesebb, és kollektív módon, a városlakók segítségével állt össze. Az archívum munkatársai képeket gyűjtöttek, és adományozóiktól a karácsonyi fotók vagy a család történetét is elkérték. A karácsonyi képek sorozatában az ünnep ismétlődő kellékei, díszei a ciklikus időtapasztalatot jelenítik meg, míg a háttérben megfigyelhető tárgyi világ és a képleírásokban bemutatott emberi sorsok, életutak az idő kérlelhetetlen linearitásával szembesítenek.
A kiállítás képei és történetei utazásra hívnak a város nyilvános és intim tereiben, a személyes emlékeken keresztül a város közös emlékezetében december 12. és január 10. között.