A huszadik század víziója - mozgásszínházban
Franz Kafka, David Lynch és Terry Gilliam szelleme elevenedik meg a sepsiszentgyörgyi M Studió A per című mozgásszínházi előadásában.
A hasonló című Kafka-regény a XX. század egyik legnagyobb víziója: A per.
Az előadás a váratlan-alaptalan támadásnak kitett kafkai főhős, Josef K. menekülési kísérleteit állítja színpadra. A megingathatatlannak hitt biztonság elvesztése a főhőst korábbi önmagán való túllépésre kényszeríti. Kitörési próbálkozásainak képzeletbeli segítőjeként jelenik meg a Nő, aki az alkotók értelmezésében egyaránt anya, feleség és az érzékiség megtestesítője.
Noha Kafka regénye helyenként nehézkesnek, szikárnak tűnhet, a könyv lapjain létrejövő erős konvenciókra épülő, szürreális világ zsigerileg foglalkoztatta a rendezőt. A fülledt, nyomasztó légkört lírai jelenetekkel ellenpontozza az előadás, mely így túlmutat a reménytelen megsemmisülésen.
Barta Dóra a klasszikus balett eszköztárának kortárs tánc- és mozgáselemekkel való elegyítésével, az így létrejövő egyedi mozgásnyelvvel kísérletezik. Ezt az előadásban a hagyományos prózai színház elemei, azaz Kafka műveiből vett párbeszéd- és prózarészletek is kiegészítik.
„Félelem és rettegés az Osztrák-Magyar Monarchiában egyetlen ember látomásában. Csakhogy Josef K.-t valóban letartóztatták! A való világban folyik ellene per! És a valóságban képtelen magát mindaddig megvédeni, amíg nem tudja meg, mi a vád! De megtudja valaha?" – teszik fel a kérdést az alkotók.
Az előadásra érvényes a Mikó diákbérlet, valamint az Ábel bérletek. Előzetes helyfoglalás szükséges a sepsiszentgyörgyi Városi Szervezőirodában.
Szereposztás:
Josef K.: Orbán Levente
Milena: Sânziana Tarța m.v.
Grubachné, Bürstner kisasszony: Polgár Emília
Kalapos, Ügyvéd, Pap: Szekrényes László
Kalapos, Gyáros: Veres Nagy Attila
Igazgatóhelyettes, Bíró, Festő: Bajkó László
Leni: Nagy Eszter
Fruska: Várkonyi Eszter m.v.
Rendező: Barta Dóra
Dramaturg: Réczei Tamás
Díszlet- és jelmeztervező: Kiss Julcsi
Zenei szerkesztő: Katonka Zoltán
Konzultáns: Márton Imola