Konferencia, kiállítás és könyvbemutató a pálos misszióról
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban konferenciát, kiállítást és könyvbemutatót is tartanak a háromszéki, 18. századi pálos rendről február 22-én 18 órától.
A 18. század elején Erdélybe visszatelepülő magyar pálos rend legkeletebbi missziós állomása a háromszéki Illyefalván működött az 1701-1786 közötti időszakban. Tevékenységük során a helyi plébánia vezetése mellett a "fehér barátok" ellátták a túlnyomóan protestáns Alsóháromszék katolikus közösségeinek lelki gondozását, káplánként szolgáltak a nemesi (Béldi, Kálnoki) udvarokban, ugyanakkor a század második felében nevükhöz köthető a sepsiszentgyörgyi plébánia újjászervezése is.
A rendezvény - amelynek díszvendégei a Magyar Pálos Rend tagjai - célja a rendház történetének és könyvtárának ismertetése az erről készült kötet, valamint a rezidencia fennmaradt könyveit bemutató kiállítás alapján.
Előadásokat tart: P. Bátor Botond (OSPPE, tartományfőnök): A pálos rend múltja és jelene
Csáki Árpád: Az illyefalvi rendház és könyvei, Székely Nemzeti Múzeum, Sepsiszentgyörgy, 2013 (Székelyföldi könyvgyűjtemények 1.) - könyvbemutató
Benedek Éva-Pénzes Lóránd: Az illyefalvi rendház könyveinek konzerválása
Támogatók: Bethlen Gábor Alap, Kovászna Megye Tanácsa
Szervezők: Székely Nemzeti Múzeum, Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár Sepsiszentgyörgyi Gyűjtőlevéltára