Brecht-klasszikust mutat be a nagyváradi színház

Vasárnap este hét órától mutatja be a nagyváradi Szigligeti Színház Szigligeti Társulata Bertolt Brecht és Paul Dessau örök klasszikusát, A kaukázusi krétakört. A nagyszabású produkcióról sajtótájékoztató keretében számoltak be a színház munkatársai, valamint az alkotók.

„Kiemelten fontos számunkra, hogy a társulatok magas szakmai színvonalon dolgozhassanak, ezért nagy öröm számunkra, hogy Anca Bradut ismét köreinkben köszönthetjük” – üdvözölte a rendezőt Czvikker Katalin főigazgató. A nagyváradi származású Bradu négy emlékezetes előadást, köztük a fesztiváldíjas A mi osztályunkat hozta létre a társulattal.„Mindenekelőtt szeretném kiemelni, hogy a produkcióban résztvevő színészek emberfeletti munkát végeznek. Színházi munkáim során ritkán tapasztalok olyat, hogy egy társulat művészei ilyen egyenletes teljesítményt nyújtsanak, egy olyan feszített munkatempójú próbafolyamatban, amelyet Brecht szövegének komplexitása megkíván. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy jó kondíciójú, nagy potenciállal rendelkező színészekről van szó, akiket, munkabírásuk és változatos színészi eszköztáruk alapján a legjobb erdélyi társulatok közé sorolhatunk” – mondta Anca Bradu rendező, majd hozzátette: „Az előadást a kiváló színészi alakítások, és ugyanakkor a Brecht által felvetett téma mélysége is valódi közösségi eseménnyé avatják”.Mălina Andrei koreográfus, aki negyedik alkalommal dolgozik együtt a társulattal, szintén kiemelte a művészek rátermettségét, amit az összetett mozgásformák kivitelezésekor bizonyítottak.

A témaválasztásról a rendező elmondta: „A kaukázusi krétakör Brecht munkásságának egyik legerőteljesebb alkotása, ennek ellenére nagyon keveset játsszák a színházak, azért, mert első pillantásra nagyon bonyolult darabnak tűnik, és nagy szereposztást igényel. Ennek ellenére a dráma alapvető konfliktusa és tanulsága egyaránt hozzáférhető a nagyközönség számára is. Amint azt egyébként Brecht is elmondja, ez a történet két régi kínai legendából ered, amelyek két, ma is rendkívül aktuális és örökké emberi témát dolgoznak fel: jó fogalmát a gonosz világában, az igazságosság tematikáját, illetve az ember saját identitásának kérdését. A krétakör példázata a régi salamoni bölcsességből ered, amelynek az alapkérdése az, hogy kié a gyerek, amikor két anya vitázik róla: azé az anyáé, aki megszülte, vagy azé az anyáé, aki felnevelte és aki az életét áldozta érte? Ennek az ősi történetnek rendkívül sok aktuális rétege van, hiszen kultúráink közötti sokféleségről, valamint a kegyetlenség és igazságosság örök harcáról beszél”.

Andra Bădulescu Vișniec díszlet- és jelmeztervező kiemelte, hogy a színpadi látvány megalkotásában részben a német expresszionizmust, részben pedig a közel-kelet folklórhagyományát használta inspirációs forrásként. „A darabbeli helyszín, az elképzelt Grúzia akár a mi környezetünk is lehetne, ezt a képzetet erősíti az előadás szimbolikus térhasználata, amelyet a részletgazdag, „színház a színházban”-jellegű jelmezek egészítenek ki”.

Az előadásban a Szigligeti Társulat tizenöt színművésze, valamint meghívott művészek is közreműködnek: Ababi Csilla, Csatlós Lóránt, Csepei Márk m.v., Dimény Levente, Dobos Imre, Fábián Enikő, Fodor Réka, Gajai Ágnes, Hunyadi István, Kardos M. Róbert Jászai-díjas, Kiss Csaba, ifj. Kovács Levente, Körner Anna, Sebestyén Hunor, Szabó Eduárd, Szotyori József, Tasnádi-Sáhy Noémi színművészek, valamint Dombi Dávid, Kurucz Tibor és Marcu Ágnes zenészek.

Az előadás bemutatójára rendhagyó módon november 5-én, vasárnap, 19 órától kerül sor a Szigligeti Színház nagytermében. Az alkotók és a színházi munkatársai valódi közösségi élményt szeretnének nyújtani a nagyváradi és környéki színházbarátoknak, ezért az érdeklődők a bemutatóra normál áron válthatják meg jegyeiket, a szervezők ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy az előadásra a Szigligeti-bérletek érvényesíthetők.

A kaukázusi krétakört november folyamán még három alkalommal tekintheti meg a közönség: november 18-án, szombaton, 17 órától (Papp Magda-bérlet), november 19-én, vasárnap, 19 órától (Halasi Gyula-bérlet), illetve november 25-én, szombaton, 17 órától (Tanay Emil-bérlet).

Jegyek és szabadbérletek még kaphatók a színház jegypénztárában (nyitva hétfőtől péntekig 14-19 óra között, valamint egy órával az előadások előtt), helyfoglalásra ugyanakkor online is van lehetőség. 

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?