Téli tárlatot nyitott a hatvanéves Marosvásárhelyi Fotóklub
Idén ünnepli létrejöttének hatvanadik évfordulóját a Marosvásárhelyi Fotóklub. Azok a rendezvények, kiállítások, szimpóziumok, amelyeket 2013-ban szerveznek, mind a kerek évforduló égisze alatt történnek.
Az idén az első tárlat, amely csütörtök este nyílt meg a Bernády Ház tetőtéri kiállítótermében, a Téli tárlat volt. Évnyitó kiállítás, amelyet már évek óta megszervez a fotóklub közösen a Bernády Alapítvánnyal.
Ahogy Both Gyula, a Marosvásárhelyi Fotóklub elnöke elmondta, az évfordulós ünnepséget valamikor április-májusban tervezik megszervezni, attól függően, hogy a hivatalosságok mikor tudnak támogatást nyújtani erre a célra.
A Téli tárlat a fotógráfusok legfrisebb felvételeit mutatja be, többnyire az elmúlt év alkotásait, de ugyanakkor jónéhány friss fotót is, amelyek már az idén készültek: például a Szászcsáváson, Szilveszter éjszaka készült tűzkerék-eresztés évszázados hagyományának megörökítését.
A tárlatról a fotóklubnak mindössze két tagja maradt ki, azok közül, akik itthon vannak – mondta a klub elnöke, ugyanis néhányan külföldön élnek, Németországban, Nagy-Brtitanniában, Olaszországban, valamint Kanadában. Harminc fotós hetvenegy képe látható a jelnlegi tárlaton. Ilyen sokat még nem állítottak ki a Bernády Házban, tette hozzá Both Gyula.
A Marosvásárhelyi Fotóklub erőssége még mindig a szociofotó, és ez látszik az idei tárlaton is. Újdonság az, hogy kimondottan fekete-fehér képeket állítottak ki, egy színes fotó sincs. „Úgy is lehet mondani, hogy ez egyfajta visszatérés a fekete-fehér fényképekhez. Így sokkal ütősebb a kiállítás, mindamellett, hogy témában nagyobb a szórás" – mondta a maszol.ro-nak Both Gyula.
A Marosvásárhelyi Fotóklub új tagokkal gazdagodott, Dobos Bella és Csentery Barna személyében. Bandi András középiskolás diákként lépett be a klubba. „Ennyi fiatal még nem volt soha a fotóklubban, számban is most vagyunk a legtöbben és az átlagéletkor is most a legalacsonyabb" – mondta az elnök.
A kiállító fotóművészek között találjuk többek közt Fülöp Jenő, Incze István, Kucsera Jenő, Bálint Zsigmond, Török Gáspár, Kerekes Péter, Haragos Zoltán, Tordai Ede, Bandi András, Both Gyula alkotásait.