Luca-napi kottyolás Szatmárnémetiben
Sokan ismerhetik a mondókát, pontosabban bekérezkedőt: "Luca,Luca kotty-kotty/Szabad-e kottyolni?" A Szatmárnémeti Bartók Béla Egyesület szerda esti előadásában a helyi művészeti líceum diákjai kérezkedtek a filharmónia színpadára, ahol felelevenítették a Luca-napi szokásokat. Köztük a Luca-estétől karácsonyestéig készülő Luca-székével kapcsolatos hiedelmeket, benne, hogy miért ötszögű a szék és honnan meríti varázserejét. A nagyszámú közönség így könnyebben megérthette azt is, hogy honnan ered az ismert szólásmondás: lassan készül, mint a Luca-széke! Annyi más mellett, természetesen a fehér lepedőbe öltözött seprűs alak is megjelent a színpadon, hogy ijesztgesse a rosszakat.
Mindez zenével, mondókákkal fűszerezve. Az már ráadás volt, hogy nevezett líceum diákjai a műsor második részében az ünnepváráshoz illő népdalokat és advendi énekeket adtak elő, külön a citerások, külön a furulyások, majd együtt. Végül bemutatkozott a közönségnek a Bartók Béla Egyesület frissen alakult népi tánccsoportja.
Luca napja, december 13 Szent Lúcia, de a boszorkányok napja is. Több népszokás is kapcsolódik hozzá, amelyek eredete valószínűleg az, hogy a Gergely-naptár bevezetése előtt ez a nap volt az év legrövidebb napja. Luca napon régen tilos volt fonni, sütni, mosni. Nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mert az elkért dolgok boszorkányok kezére kerülhettek.“ A decemberi asszonyi ünnepek közül hazánkban legjelentősebb Luca napja. Lányoknak, asszonyoknak tilos ilyenkor dolgozniuk. Számos történet szól arról, hogyan büntette meg Luca azokat, akik szőni, fonni, varrni, mosni mertek az ő ünnepén. Luca büntetésből a fonó asszonyhoz hajítja az orsót, kóccá változtatja a fonalat, bevarrja a tyúkok tojókáját. Luca napján alakoskodni is szoktak. A Luca-alakoskodó fehér leplet hord, arca elé vagy fejére szitát tesz. Ellenőrzi a fiatalokat, a lustákat megszégyeníti. Luca napján kezdik készíteni a Luca székét, amelynek segítségével Karácsony böjtjén felismerik a boszorkányokat. Alig van olyan falu, ahol nem ismernék a Luca székéről szóló babonás történeteket. A lucaszéken készítője minden nap dolgozik valamit, úgy, hogy éppen Karácsony estéjére készüljön el. Akkor elmegy az éjféli misére, és ott megismeri a falu boszorkányait, mert ilyenkor szarvat hordanak. Utána azonban menekül haza, különben széttépnék a boszorkányok. Legjobb, ha mákot szór el az úton, mert a boszorkányok kötelesek a mákot felszedni, s így a történet hőse megmenekül a bosszújuktól. Az ország nyugati részében Luca-nap hajnalán "kotyolni" járnak a kisfiúk. Szalmát vagy fadarabot visznek magukkal (legjobb, ha ezeket valahol elcsenik), s arra térdelve mondják el köszöntőjüket. Utána kukoricával vagy vízzel öntik le őket a háziak, ők pedig a szalmával, fával "megvarázsolják" a tyúkokat, hogy egész évben jól tojjanak. A köszöntőt mondó gyerekek ezután ajándékokat kapnak. Akár tavasszal, György napján, Lucakor is szabadon garázdálkodnak a gonoszok.” (forrás: képeslapneked.lapunk.hu).
A Luca-szék pontos elkészítési módja itt olvasható.