Székelyföldi Képzőművész Szövetség megalapításáról szavaztak Gyergyószárhegyen
Jogi szerveződésként képviseltetnék magukat a székelyföldi képzőművészek – ez a stratégiai gondolat fogalmazódott meg a hétvégén tartott II. Szárhegyi Képzőművészeti Konferencia zárógondolataként.
A Székelyföldi Képzőművész Szövetség létrehozásának gondolata vetődött fel a hétvégén, a gyergyószárhegyi alkotóközpontban tartott II. Képzőművészeti konferencián.
A Hargita Megye Tanácsa alintézményeként működő Alkotóközpont kapcsán a jelenlevők arról szavaztak: igénylik egy olyan saját szervezet létrejöttét, amely feltérképezi, és a Szárhegyi Alkotóközpont segítségével támogatja a székelyföldi képzőművészeket pályázati lehetőségekkel, rezidenciaprogramokkal, a meglévő kapcsolati tőkével. Ezt a résztvevők 95 százaléka igennel szavazta, hárman tartózkodtak – tudtuk meg a szervezőktől. A folyamat hosszas lehet a bejegyeztetésig, az elkövetkezőkben az intézmény előbb a székelyföldi érintettektől igyekszik megtudni, hogyan gondolkodnak erről az ötletről – mondta a Maszolnak Ferencz Zoltán, az Alkotóközpont művészeti vezetője.
A konferencia témáját a Székelyföldi művésztelepek jövőbeni stratégiai megoldásainak a megvitatására élezték ki a szervezők.
Digitális archívumot is létrehoznának
A tanácskozás elején Czimbalmos Attila, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ menedzsere beszámolt a 2015-ös tevékenységéről, majd Ferencz Zoltán képzőművész, az intézmény művészeti vezetője vázolta a jövőbeni képzőművészeti tevékenységi terveket, beleértve az új elképzelt fő irányvonalat, valamint a digitális archívum létrehozását, amelyben a természet-művészeti, meg egyéb efemer munkák archiválását is meg lehet oldani. A meghívott előadók beszámoltak a Székelyföldön működő alkotótelepek jelenlegi helyzetéről, valamint az általuk elképzelt jövőbeni irányvonalakról.
Túros Eszter művészettörténész művészetfilozófiai szemszögből tárgyalta mindazt a problémát, ami minden művésztelepre kivetíthető. Melyek azok az eszközök, amelyek rendelkezésünkre állnak ahhoz, hogy érvényes módon, hitelesen tudjunk megragadni egy ilyen komplex problémát, amit például a negyvenéves Szárhegyi Művésztelep jelent? – tette fel a kérdést, amelyről a konferenciát záró kerekasztal-beszélgetésen vitáztak a résztvevők.