Daruval kellett beemelni egy képet a győri Esterházy-palotába
Daruval emelték be a május 9-én nyíló Batthyány Gyula – képek egy eltűnt világból című életmű-kiállítás legnagyobb festményét hétfőn Győrben, az Esterházy-palota udvarába.
Az Ezer év küzdelme című festményről Fekete Dávid alpolgármester azt mondta, hogy méretei miatt nem lehetett a múzeum kapuján bevinni a kiállítótérbe, amelyet a Magyar Nemzeti Galériából szállítottak Győr-Moson-Sopron megyeszékhelyére. A festmény két és fél méter széles, három méter hosszú.
A daru a Király utcában a két emelet magas múzeum épületének gerincteteje fölé emelte a monumentális képet, amelyet a múzeum udvarán keresztül vittek a kiállítótérbe. A beemelést az óránkénti 60 kilométeres szél nehezítette. Attól féltek a szakemberek, hogy a magasban megpördül a festmény és nekiütközik valamelyik ház falának.
Fekete Dávid elmondta azt is, hogy az 1940-es évek elején készített mű a honfoglalástól a második világháború kezdetéig ábrázolja a magyar történelem pillanatait. Megtalálható rajta például Szent István király, a török veszedelem, gróf Széchenyi István és a második világháborúba való hadba lépés jelenete.
Az alpolgármester szerint Győrben lesz látható először, ráadásul egy teremben gróf Batthyány Gyula történelmi témájú festményei közül a három legnagyobb, a Széchenyi apoteózisa, a Nádasdy család története és az Ezer év küzdelme.
Grászli Bernadett, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója elmondta, hogy az Ezer év küzdelmei című festmény biztosítási értéke 60 millió forint, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a magyar történelmi festészetben felbecsülhetetlen értékű. A kiállítás összes darabjának biztosítási értéke 3 milliárd forint.
Batthyány Gyula (1887-1959) az egyik legelőkelőbb magyar arisztokrata családból származott, a kommunizmus idején börtönbe került, míg művészete a feledés homályába veszett. 1910 és 1950 között festett, a kutatások szerint a ma ismert munkája életműve mindössze húsz százaléka.