Hivatalosan is felavatták a marosvásárhelyi bábszínházat
Pénteken hivatalosan is felavatták Marosvásárhelyen az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház új, frissen renovált épületét, az egykori zsidó kultúrházban. Az avatóünnepség alkalmából egy kisebb fesztivált is szervezett a színház, felnőtt- és gyerekelőadásokkal, könyvbemutatóval, szakmai tanácskozásokkal.
Gavril Cadariu, az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház igazgatója és Lokodi Edit Emőke, a Maros megyei önkormányzat alelnöke, illetve Dub László, a marosvásárhelyi zsidó hitközség elnöke leplezte le azt a kétnyelvű táblát, amely a bábszínháznak helyet adó épület adatait, építtetőit örökíti meg. Ugyanott, az előtér egy sarkában egy kis kiállítás is megnyílt, amely az egykori marosvásárhelyi zsidó közösségnek állít emléket.
Az épületet 1927-ben építtette az akkori zsidó közösség kultúrháznak, ahol a korabeli színházak tartották meg vendégelőadásaikat, illetve ahol a zsidó polgárság szervezte művelődési rendezvényeit.
Magyarországiak nem jöttek
Az ünnepségnek a színház nagyterme adott helyet, ahol jelen volt az Ariel román és magyar társulata, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem is képviseltette magát, színészek, színi egyetemi hallgatók, a megyei és a városi tanács képviselői, a bábszínház egykori munkatársai, vezetői gyűltek össze.
A színházavató ünnepségre a magyarországi bábszínházak részéről nem érkezett senki, a romániaiak jelen voltak. Többek közt Nagybányáról, Temesvárról, Bukarestből jöttek, valamint Bákó, Rîmnicu-Vîlcea, Nagyvárad, Kolozsvár, Arad, Sepsiszentgyörgy is képviseltette magát.
Gavril Cadariu elmondta, a megyei tanács 2008-ban vásárolta meg a romos állapotba került épületet, és 2010. november 2-án kezdett hozzá a felújításhoz. A véletlen hozta úgy, hogy éppen rá két évre, 2012. november 2-án került sor a hivatalos avatóünnepségre – mondta az igazgató, aki mindenkinek megköszönte, aki támogatta a színházépítést, tervezőknek, kivitelezőknek, a megyei tanács gazdasági osztályának, támogatóknak és pártolóknak.
Nem mindennapi esemény
Kovács Levente rendező, egyetemi tanár, a bábszínház művészeti tanácsadója nem mindennapi eseménynek nevezte a színházépítést. Elmondta, Marosvásárhelyen az utóbbi 50 év alatt négy színházat avattak. Ilyen teljesítménnyel nem minden város dicsekedhet.
Felépült a Nemzeti Színház, majd a Stúdió Színház, néhány évvel ezelőtt a Művészeti Egyetem Bábstúdiója és most pedig az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház készült el. Kovács Levente felidézte a hosszú történetét, kezdve onnan, hogy az előző épületben avatták pionírrá, majd további élmények, szakmai és családi események kötötték a bábszínházhoz, annak munkaközösségéhez, a színészekhez, rendezőkhöz, képzőművészekhez, akik mindi-mind kiválót alkottak és akiknek köszönhetően fejlődött oda az Ariel, ahol most tart.
Elhangzott Antal Pál bábszínház-alapító neve, aki rendezője, színésze is igazgató is volt, aki iskolát teremtett, generációkat nevelt bábszínésszé. Gavril Cadariu javaslatot tett, hogy az utcát, amelyben az új bábszínház áll, nevezzék el Antal Pálról. {loadposition mnk}