Impresszionista ruhaköltemények Vásárhelyen
A marosvásárhelyi Kultúrpalota nagyterme zsúfolásig telt vasárnap este az impresszionizmus jegyében szervezett divatbemutatón. Márton Krisztina szervező a rendezvény megnyitóján elmondta, soha ennyien nem jelezték részvételi szándékukat. Marosvásárhely mellett Temesvárról, Ploieştről és Brassóból is jöttek fiatal, pályakezdő divattervezők.
Merthogy elsősorban a fiatal, pályakezdő dizájnereknek nyújt lehetőséget a bemutatkozásra, kibontakozásra a rendezvény, amelyet először 2009-ben szerveztek meg. A Marosvásárhelyi Kulturális Központ 2009-ben Barokk Év címen egy egész rendezvénysorozatot hozott létre, ahhoz kapcsolódtak azok a volt művészetis diákok, akik korábban osztálytársak voltak és valamilyen módon valamennyien folytatták a művészi tevékenységet.
„Az az ötletünk támadt, hogy a Barokk Év keretében mutassuk be, melyek a barokk jegyei a viseletben, az öltözködésben. Megszerveztük az első divatbemutatónkat felidézve a múlt idők értékeit. Aztán folytattuk az elindított sorozatot. Volt divatbemutatónk a romantika és a klasszicizmus jegyében is” – idézte fel az előző eseményeket Márton Krisztina.
A tervezők szabadon értelmezhették a meghatározott témát, vagy a korszak divatjából, vagy a kor alkotásaiból ihletődve, azok jegyeit felhasználva.
Mielőtt a manökenek bemutatták volna a ruhákat, röviden azt is összefoglalta Márton Krisztina, hogy mi jellemezte az impresszionizmust, kik voltak a jeles képviselői a festészetben.
A divatbemutatót felkarolta a Maros Megyei Múzeum és a Maros megyei önkormányzat is, biztosítva a rendezvénynek a Kultúrpalota nagytermét. A szervezésben segített Szélyes Andrea, aki már nem számít kezdőnek a divat világában, már többször is volt divatbemutatója.
Csíky Szabó Ágnes képzőművész, a Művészeti Líceum tanára, a divatbemutatón résztvevő fiatalok pártfogója, sokat segített most is, tanácsokkal látta el egykori és jelenlegi diákjait, biztatta, ösztönözte őket.
Nagy lelkesedés, nehéz indulás
A résztvevők - ahogy többen is elmondták közülük - sokat dolgoztak, készültek, hogy minden a terv szerint haladjon. Volt, aki egész éjjel varrt, csakhogy befejezze a munkáját. A manökenek reggeltől próbáltak, tűrték a fodrász, a sminkes „beavatkozásait”.
A közönség megtöltötte a nagytermet, a páholyokban, de még az emeleti nézőtér is megtelt érdeklődőkkel. Mindezek ellenére a 17 órára meghirdetett bemutató félóra késéssel kezdődött műszaki hiba miatt. A szervezők többször is kérték a közönség bocsánatát és türelmét, ígérve, hogy hamarosan helyreáll a hangosítás. Az azonban nem állt helyre egyhamar, fülsiketítő zajban kezdték meg a ruhák bemutatását.
Az első kollekciót, Simon Lenke Ildikó gyerekruháit még csendben mutatták be a kis manökenek, de Minciu Adela alkotásait már akkora zajban, hogy mikor a sorozat végén végre elállt a lárma, nem is lehetett tudni, hogy a látványnak, vagy inkább a csendnek szól a nagy taps.
A továbbiakban kisebb-nagyobb megszakításokkal a zenei aláfestésben, a hol működő, hol nem működő mikrofonnal sikerült bemutatni és felvonultatni Szakács Ágnes, Román Gabriella, Ördögh Angéla, Máthé Réka, Diana Voica, Márton Krisztina, Szélyes Andrea és a többiek ruhakölteményeit.