A színházbajárás reneszánszát éli Nagyvárad
Az elmúlt évadhoz képest 40 százalékkal növekedett a színházi bérletet vásárlók száma Nagyváradon, ráadásul a diákbérletesek száma megduplázódott – közölték a Szigligeti Színház vezetői sajtótájékoztatójukon, amelyen az évad első bérletes előadásáról, A sevillai borbélyról is szó esett.
Beaumarchais A sevillai borbély című vígjátékának bemutatójával kezdődik pénteken este 7-kor a 2012-2013-as évad bérletes előadásainak sorozata a nagyváradi Szigligeti Színházban. Erről az előadásról és a közelgő Interetnikai Színházi Fesztiválról is tájékoztattak a színház vezetői.
Czvikker Katalin menedzser-igazgató elsőként a bérletesek számának alakulását vázolta fel: eddig körübelül 2700 bérletet értékesítettek, amely az elmúlt évadhoz képest 40 százalékos növekedést jelent. A diákbérletesek száma ugyanakkor megduplázódott és elérte az 1200-at, amely az elmúlt évadban útjára indított Iskola a színházban, színház az iskolában elnevezésű programnak és az évad eleji népszerűsítési akcióknak is köszönhető. Az egyetemisták számára kialakított Partium-bérlet teltházas lesz a Partiumi Keresztény Egyetemmel kötött megállapodásnak köszönhetően.
Szabó K. István, a Szigligeti Társulat művészeti igazgatója a pénteki bemutatóra vonatkozó információkra tért ki: Beaumarchais A sevillai borbély című vígjátékát Zakariás Zalán, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház művészeti vezetője rendezi, a jelmezeket Kiss Zsuzsanna tervezte, az előadás zenéjét és díszletét Csiki Csaba jegyzi. A főbb szerepekben Kardos M. Róbertet, Dobos Imrét, Tóth Tündét és Dimény Leventét láthatja a közönség.
Beaumarchais vígjátékára – Szabó K. István elmondása szerint – részben azért esett a választás, mert a rendező néhány éve Sepsiszentgyörgyön már színre vitte a szerző egy darabját, a Figaro házasságát, és a mostani produkció révén folytatódhat ez a kalandozás Beaumarchais világában.
Czvikker Katalin és Szabó K. István szót ejtett a közelgő Interetnikai Színházi Fesztiválról is. Mint elhangzott, 17 társulat érkezik a fesztiválra, amely november 11-én veszi kezdetét: nyolc napon keresztül napi két-három előadás, kiegészítő programok, beszélgetések, kontcertek is szerepelnek a programban. Szabó K. reményei szerint sikerül igazi fesztiváhangulatot teremtetni Nagyváradon.
Nagy vígjátéki hagyománya van a gazdáját segítő okos szolga vagy egyéb közember figurájának - ide sorolódik az előítéleteket kijátszó, talpraesett borbély, Figaro is, aki Almaviva gróf és a szép polgárleány, Rozina szerelmét segíti diadalra. A maga korában Beaumarchais A sevillai borbélyt csak hosszas viták és harcok után, 1775-ben tudta bemutatni. A korabeli közönség ízlését ugyanis sértette a plebejus főhős szabadszájúsága, cselszövései, egész egyénisége és bántónak találták a klasszicista színjátszás szigorú szabályainak felrúgását is. Ennek ellenére a formabontó, szellemes komédia győzött, és nagy sikert aratott. Zakariás Zalán rendezőt évek óta foglalkoztatja Beaumarchais; szerinte a szerző gazdag élettapasztalata megmutatkozik műveiben is, nem véletlen, hogy már első darabjában – jóval Molière előtt – komoly jellemábrázolással és történetbonyolítással találkozhatunk. A szerkesztését tekintve is elsőrendű mű több mint komédia: ellentmondások, túlzások, a mértéktelenség jelenléte egyféle önkritikus, szatirikus színrevitel fele nyitnak utat.
Beaumarchais
A sevillai borbély/vígjáték
Szereplők:
Almaviva gróf Kardos M. Róbert
Bartolo Dobos Imre
Rozina Tóth Tünde
Figaro Dimény Levente
Don Bazilio Csatlós Lóránt
Fürge Varga Balázs
Fickó Kocsis Gyula
Jegyző ifj.Kovács Levente
Poroszló Szotyori József
Inasok Kiss Csaba, Pál Hunor, Hunyadi István, Csepei Róbert, Faragó Zénó
Rendező: Zakariás Zalán
Jelmez: Kiss Zsuzsanna
Díszlet, zene: Csiki Csaba
Ügyelő: Joó Emilia
Súgó: Körner Anna
Hangosító: Zsurka József
Világosítók: Nosz Botond, Nagy Imre
Bemutató: 2012. október 19., péntek 19 óra, Szigligeti Színház