Harminc év után ismét játsszák a Vidám siratót

Június 6-án, pénteken 20 órától a Vigadó Művelődési Ház nagytermében a kovásznai Pokolsár Egyesület színjátszó csoportja bemutatja Sütő András: Vidám sirató egy bolyongó porszemért című kétrészes vígjátékát.

A kovásznai Pokolsár Egyesület 2013 januárjában alakult. Nevét Kovászna szimbólumáról, a város főterén található látványos iszapvulkán maradványról kapta. Tevékenységének célja a kovásznai közösség érdekeinek azonosítása, képviselete és fejlesztése a kultúra, gasztronómia, sport, vallás terén.

A 2013-as év pályázata Sütő András: Vidám sirató egy bolyongó porszemért című kétrészes vígjátékának színreviteléről szólt.  A színjátszó csoport tagjai a 40 éves múlttal rendelkező „kovásznai diákszínpad" egykori szereplői, akik 30 év után ismét színpadra álltak, hogy újra eljátsszák, az 1984-86 között is nagy sikernek örvendő „vidám siratót". Akkoriban 72 alkalommal került előadásra, Erdély szinte minden szegletében, a Bánságban, Mezőségen, Kalotaszegen, Szilágyságban és Székelyföldön. 2013-14-ben, eddig 15 alkalommal játszották a felújított művet.

„Célunk akkor is és ma is, a magyar nyelv és kultúra ápolása, a magyar nyelv szépségének kifejezése, betartván a színpad küldetését, hogy szólni kell az emberekhez, tolmácsolni az üzenetet és a mondanivalót, nyelvünk, népdalaink, táncaink által” – olvasható az alkotók maszol.ro-hoz eljuttatott közleményében. 

Sütő András a Vidám Siratót 1976-ban írta, tehát a múlt rendszerben játszódik a cselekmény. A főszereplő egy Fügedes nevű özvegy, 5 leány apja, aki világéletében kereste a helyét a világban, a rendszerben, de sosem lehetett az, ami lenni szeretett volna. Mindig bolyongott a különböző dogmák, ideológiák között. Most talán megtalálta a helyét, mert úgy gondolja, hogy hitváltoztatással megoldódnak eddigi gondjai, és vakon hisz az álpapnak, prédikátornak.  A lányait is próbálja magával rántani, de Lenke lánya ellenáll neki. A két férfi ugyanabba a nőbe lesz szerelmes, Emmába, aki ügyesen lavírozik kettejük között, és sok vicces jelenetnek az előidézője. A darab fő vonala a bolyongó Fügedes felemelkedése és bukása. Mély mondanivalóval zárul, egyszerre tud nevettetni és elgondolkodtatni, szembesít hibáinkkal, de mégis felemelő. 

A darabot Gazda József nyugalmazott tanár, író rendezte, 1984-ben is és most is. Belépő ára: diákoknak 5 lej, felnőtteknek 10 lej.

Kimaradt?